herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Felietony KOMIKSY

X-men – klasyczne historie, które trzeba przeczytać


x-men1

Seria Uncanny X-men jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych komiksów. Od 1963 roku, tytuł ten wyznaczał trendy, tworzył legendy oraz dostarczał mnóstwo frajdy z czytania milionom fanów na całym świecie.

Jack Kirby oraz Stan Lee – dwaj legendarni twórcy wielu postaci Marvela.

Między rokiem 1963 a 2011, czyli w latach pierwszej odsłony tej serii, ukazało się prawie 550 zeszytów. Seria miała swoje wzloty i upadki. Pierwszymi autorami były legendy w świecie komiksu, scenarzysta Stan Lee oraz rysownik Jack Kirby. Ten pierwszy stworzył scenariusze pierwszych 19 numerów, w których przedstawił pierwszych X-menów oraz ich wrogów. Wiele z elementów, jakie Lee wprowadził, na stałe weszły do kanonu nie tylko komiksów z mutantami w roli głównej, ale i do całego uniwersum Marvela.

Marvel’s Chris #1

chris_clarmont
Chris Claremont to jeden z najbardziej wpływowych twórców komiksów w USA.

Przez długi czas seria zyskiwała na popularności, jednak na początku lat 70. zaczęła tracić czytelników, do tego stopnia, że od nr 66 do 93, drukowane były powtórki wcześniej wydanych historii. Dopiero wraz z nr 94 i przejęciem obowiązków scenarzysty przez Chrisa Claremonta tytuł zyskał nowych czytelników i stał się legendą, jaką jest do dziś. Claremont nieprzerwanie przez 16 lat, od 1975 do 1991 tworzył historię mutantów, nie tylko na stornach UX, ale także w innych towarzyszących temu tytułowi seriach. Okres ten uważany jest za najlepszy w dziejach tytułu, a powstałe wtedy historie za najbardziej wpływowe na dalsze losy mutantów.

To właśnie wtedy powstały klasyczne historie, które do dziś są uważane za perełki wśród komiksów, niezależnie od gatunku i wydawcy. Sekret tego sukcesu polega na tym, iż Claremont nadał swoim bohaterom cechy zwykłych ludzi, wady, zalety, cechy osobowości, z którymi czytelnik mógł bardziej się identyfikować. Jego bohaterowie są dojrzalsi niż X-meni Stana Lee, nie tylko pod względem wieku, ale i przeżyć, czy życiowych doświadczeń.

Nowa krew, nowa energia

Giant Size X-Men #1
Za oryginalne wydanie na eBay trzeba zapłacić około $1000.

Pierwszym tytułem, jaki warto znać jest wydany w 1975 roku one-shot Giant Size X-Men #1, którego autorami byli Len Wein oraz artysta Dave Cockrum. W komiksie tym debiutuje nowy zespół X-menów, tworzą go bardzo różniący się między sobą, pochodzący z odległych zakątków świata mutanci. Ich zadaniem jest uratowanie oryginalnej piątki przed śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Na scenie pojawiają się Storm, Nightcrawler, Colossus oraz Wolverine, który szybko stał się bardzo popularny wśród czytelników. Claremont, potraktował ten komiks jako punkt wyjścia do swojej wizji.

mu

 

 

Giant-size X-men #1 na platformie Marvel Unlimited

Do kiedyś supebohaterskiego i raczej płytkiego komiksu wprowadził głębie postaci, wątki romansowe, które miały znaczący wpływ na fabułę oraz skomplikowane relacje między członkami ekipy, znajdując jednocześnie miejsce na akcję i przygodę.

mutanci chrisa
Chris Claremont stworzył wielu postaci do dziś obecnych w świecie X-menów.
phenix saga
W tym numerze po raz pierwszy pojawia się Pheonix.

Claremont wziął się ostro do roboty i w zeszytach 101-108 zawarł historię, która znana jest jako The Pheonix Saga. Po raz pierwszy pojawia się tutaj postać Pheonix, mrocznej i pełnej złości siły natury, która w tajemniczy sposób łączy się z Jean Grey, telepatką. A połączenie to może okazać się niebezpieczne dla całego wszechświata.

Postać Jean Grey/Pheonix jest bardzo ważna dla mitologii świata X-menów, od ponad 40 lat jest ona wykorzystywana przez kolejnych autorów i nadal zajmuje ważne miejsce w uniwersum Marvela. Clarmont stworzył jedną z najbardziej rozpoznawanych kobiecych postaci komiksowych. Jest ona silna, niezależna, pomimo wielkich niebezpieczeństw postępuje zgodnie ze swoim sumieniem, co nie zawsze oznacza, że jej postępowanie jest dobre.
mu 

The Pheonix Saga na platformie Marvel Unlimited

dark pheanix
Konsekwencje wydarzeń tej historii odbiją się wielkim echem na wszystkich X-menach.

W numerach 128-139 Chris Clermont kontynuuje historię, jaką rozpoczęła Saga Feniksa. Tworzy The Dark Phoenix Saga, w Polsce znane jako Mroczna Pheonix. Będąc w swojej życiowej formie, przemienia on jedną z głównych pozytywnych postaci serii, wspomnianą już Jean Grey, w największego wroga X-menów. Jest ona przygnieciona ciężarem swojej praktycznie boskiej mocy, zmanipulowana przez niejakiego Mastreminda, porzuca tradycyjne poczucie moralności i w pełni staje się niszczącą światy potężną siłą. Historia ta, to kosmiczna opera, w której Jean Grey zabija miliony istot, staje przed kosmicznym sądem, w końcu poświęca się dla dobra galaktyki.

 

mu

 

Mroczna Pheonix na platformie Marvel Unlimited

Dramat dotyczy także jej przyjaciół, kolegów z zespołu, którzy bezsilnie obserwują jak Jean Grey powoli zapada się w otchłań szaleństwa. Profesor X musi znieść widok jego najpotężniejszej uczennicy tracącej nad sobą kontroli, a Cyklop jej partner jest świadkiem śmierci miłości swojego życia. Opowieść ta nie tylko jednogłośnie uznawana jest za najlepszą historię z X-menami, ale często jest wymienia jako jedna z najlepszych opowieści komisowych w historii.

Zmutowana przyszłość

dotfp
Katastroficzna wizja przyszłości zrobiła wielkie wrażenie na czytelnikach.

Nie zwalniając tempa i nie pozwalając czytelnikom na chwilę odpoczynku Claremont w numerach 141-142 prezentuje kolejną powszechnie chwaloną opowieść. To Dni minionej przyszłości – pierwsza historia w świecie X-menów, w której do czynienia mamy z alternatywną wizją przyszłości oraz podróżami w czasie. Jest krótka, zwięzła i bardzo dobra.

W tej wizji przyszłego świata mutanci zostali zdziesiątkowani, a pozostali przy życiu walczą o przetrwanie. Postanawiają oni wysłać jedną z nich w czasie, by zapobiec morderstwu senatora, które doprowadzi na masakry mutantów. Pomysł, że życie lub śmierć jednej osoby może mieć znaczący wpływ na przyszłe wydarzenia, pojawia się tutaj trzy lata przed Terminatorem, a przedstawiona alternatywna linia czasu jest logiczna i pozbawiona niepotrzebnych komplikacji.

mu

 

Dni minionej przyszłości na platformie Marvel Unlimited.

Opisane wyżej historie do dziś stanowią dobrą lekturę, a nowym czytelnikom pozawalają poznać losy X-menów i powoli zaznajomić się ze światem mutantów. Warto je przeczytać nie tylko ze względu na ich klasyczny i niemal kultowy status, ale także dlatego, że to po prostu kawał dobrego komiksowego rzemiosła na najwyższym światowym poziomie. Stanowią one tylko mały wycinek z bogatej kolekcji komiksów pisanych prze Chrisa Clarmonta, które także warto jest czytać i przeżywać przygody ciekawych i dających się lubić bohaterów.


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

55 − = 45

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.