herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Recenzje

Wspomnienie o przeszłości Ziemi.Tom 1. Problem trzech ciał-recenzja


14928011114777438-jpg-gallery.big-iext49147252Książka ta to science fiction dla dorosłego czytelnika. Chiński autor Cixin Liu nowatorsko podchodzi do starego schematu-kontaktu rasy ludzkiej z pozaziemską cywilizacją, i to wcale nie nastawioną pokojowo. Cała historia rozpoczyna się podczas Rewolucji Kulturowej w Chinach. Młoda Ye Wenjie bezsilnie obserwuje jak jej ojciec-naukowiec zostaje pobity na śmierć przez zapalonych rewolucjonistów. Ona sama zostaje wysłana do obozu pracy na reedukację. Przez dziwne zrządzenie losu, dostaje ona szansę pracy przy tajnym rządowym projekcie poszukiwania życia pozaziemskiego. Później akcja przenosi się do czasów współczesnych, kiedy to naukowiec zajmujący się nanotechniką Wang Miao, zostaje doprowadzony przez policję na spotkanie z wojskowymi oficjelami. Walczą oni z nieznanym wrogiem, który próbuje zniszczyć ludzką naukę i technologię zabijając naukowców lub zmuszając ich w jakiś sposób do samobójstwa. Zaczyna on grać  w grę osadzoną w rzeczywistości wirtualnej-Problem Trzech Ciał. Została ona tak skonstruowana, iż tylko największe naukowe umysły są w stanie ją wygrać.

Sama zajawka fabuły wydaje się zakorzeniona w nauce. Książka podnosi kwestię: Czy naprawdę chcemy skontaktować się z inną cywilizacją? Jeżeli istnienie rasy ludzkiej byłoby w twoich rekach, to jak byś postąpił. Czy nauka jest naprawdę obiektywna, czy to po prostu najlepszy sposób, w jaki rozumiemy czterowymiarową rzeczywistość? W drugiej połowie książki troszeczkę robi się nudno. Pojawia się dużo postaci, które wydają się papierowe i służą tylko do popychania fabuły dalej. Jednak jeżeli lubicie książki bardziej science niż fiction i wielkie pomysły, to jest to lektura jak najbardziej dla was.


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 7 = 1

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.