herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Felietony

Weapon X — 15 najgroźniejszych członków


Universum Marvela pełne jest tajnych organizacji, instytucji oraz mniej lub bardziej oficjalnych grup, które planują zawładnąć światem. Moim zdanie najbardziej interesujący wydaje się program Weapon X. Super tajna rządowa organizacja produkująca superżołnierzy i niecofająca się przed niczym, by swój cel osiągnąć.

Z jej rąk, jeżeli można tak powiedzieć wyszło wielu typów, których lepiej nie spotykać na ulicy. Indywidua te są albo bardzo mocno zwichrowane psychicznie, albo zostali poddani nieludzkim eksperymentom, co także pozostawiło na ich psychice ślad. Ostatnio zastanawiałem się kto z bogatej galerii, tych super ludzi jest najgroźniejszy, najsilniejszy i zdolny to spowodowania największego chaosu. Dlatego też stworzyłem zestawienie 15 najbardziej przerażających typów, jakich Weapon X wydało na świat.

15. SILVER FOX


Silver_Fox_(Earth-616)_from_Wolverine_Weapon_X_Files_Vol_1_1_001Silver Fox to Indianka pochodząca z Kanady, której losy na początku XX wieku związane były z Loganem, znanym także jako Wolverine. Była jego wielką miłością, mieszkali razem i byli w sobie zakochani. Jednak pewnego dnia została zamordowana przez Sabretootha, który na ten czyn wybrał sobie dzień urodzin Logana. Wolvie bardzo cierpiał po jej stracie, ale wiele lat potem okazało się, że ona żyje i należy do Weapon X. Jakiś czas potem przestała dla nich pracować, i związała się z Hydrą. Czyli najbardziej zaawansowaną grupą terrorystyczną w świecie Marvela.

Jej relacje z Loganem pozostały skomplikowane, jednak po jej kolejnej śmierci, to on dokonuje jej pochówku, a w każde swoje urodziny ciepło ją wspomina. Ze względu na swoje niewielkie moce: umiejętność hipnotyzowania, ograniczone samoleczenie (healing factor) oraz średnie przygotowanie do walki, nie jest ona uważana za najgroźniejszego przedstawiciela tego tajnego programu. W każdym razie byłaby w stanie nieźle pokiereszować nie tylko normalnego człowieka, ale kilku superbohaterów przy okazji.

14. MARROW


marrow.gif

Sarah  nie ma łatwego życia, jako małe dziecko zaczęła manifestować swoje nietypowe zdolności. Jej kości są w stanie wyrastać na zawołanie z ciała i tworzyć rozmaite struktury: noże, sztylety oraz budować wokół niej ochronny pancerz.

Wychowana została przez Morloków, kastę podziemnych mutantów, którzy chcieli żyć w spokoju. Niestety zostali wymordowani przez grupę zwaną Marauders, czyli złoczyńców wynajętych przez Mistera Sinistera do rozprawienia się z mutantami. Wśród nich był Sabretooth, który nie jedno ma na swoim sumieniu, jeżeli oczywiście takowe posiada.

Sara wiele lat później dołączyła do X-menów, potem pracowała dla S.H.I.E.L.D., umawiała się z Peterem Parkerem, aż w końcu została zwerbowana przez Weapon X. Dla swoich nowych pracodawców bez mrugnięcia okiem zabijała każdego, kogo jej wskazano. Później działała jako terrorystka, współpracowała także z Magneto w nowej odsłonie jego  Bractwa Mutantów.

Jeżeli chodzi o moce, jakimi dysponuje, to może się ona pochwalić: zdolnością kontrolowania wzrostu kości, regeneracyjnym czynnikiem leczniczym, nadludzką siłą, ponadprzeciętną wytrzymałością, zwinnością oraz walką wręcz na średnim poziomie.

13. MEVERICK


67699b4b98e711bf9114832eae8674a5

David North to jeden z niewielu ludzi, których Wolverine może nazwać przyjacielem. Pracowali razem w CIA, a potem eksperymentował na nich program Weapon X. Meverick został potem najemnikiem, pracował dla tego, kto da więcej. Jakiś czas później program zaczął znowu działać, a on wbrew sobie został zwerbowany i jego ciało oraz zdolności otrzymały upgrade. Sam Maverick zaczął występować pod pseudonimem Agent Zero.

W wyniku szaleństwa Scarlet Witch, w trakcie wydarzeń z Dnia M, stracił swoje moce i stał się zwykłym człowiekiem. Zakres jego mocy i zdolności obejmuje: absorpcję kinetyczną, przyspieszony czynnik leczniczy, brak zapachu, oraz wymieszany z krwią kwas przeciwdziałający czynnikowi leczniczemu. Znany też jest jako wyborowy strzelec i ekspert od walki wręcz.

12. NATIVE


Native_(Earth-616)_from_Official_Handbook_of_the_Marvel_Universe_Vol_4_6_0001

Ta kobieta jest bardzo tajemnicza i podobna do Wolverina pod względem zwierzęcego temperamentu oraz zdolności. Nikt nie zna jej miejsca pochodzenia, ani nawet prawdziwego imienia. Pojawiła się tylko w 6 numerach trzeciej serii o przygodach Wolverine`a, napisanych przez Grega Rucka. Są to warte polecenia zeszyty, pełne suspensu, emocji oraz dobrze opisanej i narysowanej akcji. Kolejna kobieta z programu Weapon X związana z Loganem, znowu pojawia się Sabretooth, więc finału można się domyślić.

Pomimo krótkiego epizodu, postać da zapadła mi głęboko w pamięci, a jej moce i umiejętności sprawiają, iż umieszczam ją tuż przed pierwszą dziesiątką. Potrafiła podobnie jak Logan wyleczyć cię z pawie każdej rany, niestety nie była niezniszczalna. Super wyostrzone zmysły pozwalały  jej na doskonałe tropienie swojej ofiary. Była także nadludzko silna i szybka. Kolejne życie zniszczone przez złoczyńców z programu X.

11. AJAX


Francis  Freeman albo Ajax lub Abyss Man wielu fanom Marvela znany jest z filmowych przygód Deadpoola. Podobnie jak na ekranie w komiksie także panowie za sobą nie przepadają. Franics pracował jako asystent doktora Killebrew, gdzie bardziej niż chętnie wypełniał swoje obowiązki związane z dręczeniem i torturowaniem uczestników nieludzkich eksperymentów. Upodobał sobie zwłaszcza Wade’a Wilsona.

Sam dobrowolnie zgodził się na wprowadzenie zmian do swojego organizmu, takich jak usunięcie zakończeń nerwowych, dzięki czemu stał się nieczuły na ból, liczne implanty zwiększające jego siłę oraz zwinność. Co w połączeniu z jego sadystycznymi skłonnościami czyni z niego bardzo groźnego przeciwnika. Jest super silny, nie czuje bólu oraz potrafi bardzo szybko się poruszać. Z tego powodu Deadpool ma z Ajaxem wiele problemów, ale Wade jest zawsze sprytniejszy i potrafi pokonać swojego dawnego prześladowcę z czasów nielidzkich eksperymentów.


deadpool plakat

Czytaj także: DEADPOOL 2- recenzja

 

 


10. SABRETOOTH


aaron-williamson-sabretooth-color.jpg

Batman ma Jokera,  X-meni Magneto, natomiast największym wrogiem Wolverine’a jest Victor Creed, czyli Sabertooth. Po raz pierwszy co prawda pojawił się jako przeciwnik Iron Fista, jednak tylko kwestią czasu było, gdy skrzyżuje szpony z Loganem. Victor był bezwzględną maszyną do zabijania, zanim jeszcze trafił do Programu X.

Panowie pod wieloma względami są do siebie podobni, różni ich natomiast podejście do swojej zwierzęcej i morderczej natury. Wolverine stara się ujarzmić potwora, jaki w nim mieszka, natomiast Victor tego samego potwora uważa za swoje prawdziwe ja i robi wszystko by był on zadowolony, czyli zabija, poluje i wymyśla kolejne sposoby na uprzykrzenie życia Loganowi. Jego moce i umiejętności to między innymi: wyjątkowo wyostrzone zmysły, szybkość, refleks oraz wydłużona długowieczność dzięki regeneracyjnemu czynnikowi uzdrawiającemu. Do walki wykorzystuje  chowane pazury i ostre zęby.

9. DEADPOOL


988ebad5c817c424819533b4bda03161.png

Deadpool to jeden z obecnie najbardziej popularnych bohaterów Marvela. Jest szalony, nieobliczalny a w dodatku zdaje sobie sprawę z tego, iż jest komiksowym bohaterem. Postać jest dość złożona, na początku może wydawać się dość płytka, w porównaniu z Loganem lub innymi osobnikami na tej liście. Jednak to tylko pierwsze wrażenie.  Wade Wilson ma dużo do zaoferowania, to ciekawy bohater poruszający się w dziwnym świecie, gdzie czasem, by osiągnąć dobro, trzeba posługiwać się złem.


deadpool

CZYTAJ TAKŻE:Deadpool Classic. Tom 5-recenzja

 

 


 

Eksperymenty, jakim został poddany najemnik z Ohio, sprawiły, iż jest praktycznie nieśmiertelny, ale niestety nigdy nie pojawi się na plaży w samych slipkach. Jego ciało zostało wyleczone z raka, potrafi samo się regenerować, ale kosztem tego jest okropne zdeformowanie skóry. Deadpool wygląda jak rodzynka, która została zjedzona przez psa, zwrócona, znów zjedzona przez innego psa z chorym żołądkiem i znowu zwrócona.

8. WOLVERINE


wolverine-is-returning-to-marvel-comics-and-hes-got-a-new-look-social

Logan to najbardziej znany uczestnik Programu X. Mutant o wielu zdolnościach, poddany został modyfikacjom, by stworzyć super żołnierza. Jednak nie wszystko poszło po myśli ludzi stojących za tym tajnym eksperymentem. Wolverine duży kawał XX wieku spędził na poszukiwaniu na odpowedzi co mu zrobiono, kto za tym stoi i kim był przedtem.


okładka-logan-herozone.cba

CZYTAJ TAKŻE: Staruszek Logan. Strefy wojny-recenzja

 


 

Jego znak rozpoznawczy to szkielet powleczony adamentium, najbardziej wytrzymałym metalem na ziemi, który przetnie absolutnie wszystko. Wysuwane szpony, nadludzka siła oraz wyczulone zmysły czynią z niego doskonałego myśliwego, żołnierza oraz uczestnika bójek w niezliczonej ilości barów. Ma kilka słabości, jedną z nich jest wybuchowy temperament, który w wielu przypadkach jest przyczyną wielu problemów, których dałoby się uniknąć.

7. FANTOMEX


thumb-1920-478127.jpg

Program X cały czas się rozwija,  Wolverine wcale nie był ostatnim etapem. Po nim było jeszcze kilka prób stworzenia żołnierzy doskonałych. Jednym z nich jest właśnie Fantomex. Super inteligentny dzięki posiadaniu kilku mózgów, wyszkolony w licznych sztukach walki, obdarzony nadludzką siłą oraz zdolnością samoleczenia jest doskonałym przykądem na rozój jkai dokonał się w dziedzinie tworzenia super żołnierzy.

Logan to Nokia 9033, a Fantomex to Iphone. Jednak jak pokazuje nam życie, stare, ale solidnie wykonane i pozbawione elektroniki sprzęty w niektórych sytuacjach radzą sobie lepiej niż nowoczesne gadżety. Jego moce to między innymi super siła, inteligencja oraz umiejętność odczytywania języka ciała swoich przeciwników.

6. X-23


maxresdefault

X-23 została stworzona w laboratoriach Programu X, z DNA Logana. Technicznie rzecz ujmując jest więc jego klonem. Jednak pod wieloma względami przewyższa swojego, no właśnie nie wiem, czy tatę, czy brata. Nie jest to istotne, najważniejsze jest to, iż od samego początku została zaprogramowana, by być całkowicie posłuszną i wykonywać rozkazy.  Stworzony został specjalny feromon, który sprawia, iż X-23, morduje każdego kto został spryskany tym specyfikiem.


14569493o

CZYTAJ TAKŻE: All new Wolverine. Tom 1 recenzja

 

 


 

Po pewnym czasie uciekła z laboratorium w stylu, którego nie powstydziłby się sam Wolverine i rozpoczęła długą drogę, by zostać zaakceptowaną przez innych i stać się bohaterem. Co jej doskonale się udało, bo po śmierci Logana, to ona została nowym Wolverinem. Jej moce są bardzo podobne do tych, jakimi może pochwalić się Logan. Także ma sześć pazurów, z tym że po dwa w dłoniach i po jednym w nogach. Jest super szybka, super silna i także może pochwalić się szybką regeneracją każdego rodzaju ran.

5. KIMURA


4105411-kimura-x-23-target_x4-punishes-2287593675-1553423046184.jpg

Ta sadystycznie brutalna kobieta zasłynęła sposobem, jakim traktowała X-23, gdy ta przebywała w rękach Programu X. Wykorzystywała każdą okazję, by upokorzyć, pobić lub torturować Laurę. Prawdopodobnie wpływ na to miało jej nieszczęśliwe dzieciństwo a może to kwestia zabiegów, jakie zostały na niej dokonane.  W każdym razie, to jedyny przeciwnik, którego X-23 nie jest s stanie pokonać.

Wysokie miejsce na, liście zapewnia jej skóra odporna na adamentium, kule oraz inne substancje, nadludzka siła i wytrwałość w ciągłym i coraz bardziej wymyślnym torturowaniu, jakie zapewniała X-23.

4. ROMULUS


83be471115a672f94212435d9e61f630.jpg

Romulus to tajemniczy mutant z jeszcze bardziej tajemniczą przeszłością. Żyjący od wielu stuleci twierdzi, iż jest pierwszym z Lupus sapiens, czyli mutantów, którzy wywodzą się od wilków, a nie od małp. Jego potomkami mają być bardziej dzicy i zwierzęcy członkowie tej rasy, tacy jak: Wolverine, Sabretooth, Wolfsbane, czy Feral. Romulus ma związki z wieloma rządami i tajnymi organizacjami.

Jego moce to ogromna siła, adamentowe pazury oraz zdolności telepatyczne. Znany jest także ze swojej inteligencji oraz możliwości samoleczenia odniesionych ran. Jego wiedza o rozmaitych kulturach jest ogromna, bo jak sam twierdzi czesto brał udział w ich powstawaniu , jak i też upadku.

3. SHIVA


a53042f49a88d5367dbda35fa7e92903.jpg

Shiva to robot, członek Programu X, stworzony tylko w jednym celu. Ma on ścigać i likwidować obiekty, które zbuntowały się i postanowiły uciec. Logan, Deadpool, oraz inni, którzy stanęli z nim do walki, szybko przekonywali się, iż jest czymś więcej niż zbiorem metalowych elementów. To policjant, który ma na celu wytropić i unieszkodliwić każdego, kto postanowił oddalić się na własną rękę i szukać szczęścia w cywilnym życiu.

Potrafi on wyciągać wnioski ze swoich poprzednich walk,  jego zbroja odporna jest na adametium, może się teleportować oraz strzelać śmiertelnymi promieniami. Ma on wielką przewagę nad wszystkimi pozostałymi członkami Weapon X, jest całkowicie oddany swoim mocodawcom, co czyni z niego jeszcze bardziej niebezpiecznego przeciwnika.

2. ULTIMATION


Ultimaton.jpg

Znany także jako Weapon XV to żywa broń stworzona, by walczyć z mutantami. Jest hybrydą sentinela z człowiekiem, która miała raz na zawsze rozwiązać kwestię potężnych mutantów. Później został użyty przez Fantomaxa do chronienia klona Apocalypsa. Ultimaton może pochwalić się ogromną siłą, umiejętnością latania, generowaniem wiązek energii oraz możliwością manipulowania urządzeniami elektrycznymi.

1. WEAPON H


weapon x

Niejaki Clayton Cortez wiódł sobie spokojny żywot najemnika, gdy za sprzeciwienie się woli swoich zleceniodawców został oddany w ręce lekarzy pracujących dla Weapon X. No a oni wiedzieli już co z nim zrobić. Mieli ambitny plan, DNA Hulka- Amadeusa Cho oraz Staruszka Logana zostało zaaplikowane Cortzezowi, a na dodatek jego szkielet został pokryty adamentium. Z mieszanki tej powstało ogromne monstrum, nad którym było trudno zapanować.

Przerażające połączenie siły Hulka, zdolności regeneracyjnych Wolverine’a oraz jego własnych umiejętności najemnika czyni z niego najbardziej niebezpiecznego członka Programu X.

 

 

Źródła: CBR.com, Wikipedia. org


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 2 =

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.