herozone

blog o komiksach i superbohaterach

KOMIKSY RECENZJE

Uncanny X-Men. Powstanie i upadek Imperium Shi’ar-recenzja


14054401o

Wydawane przez wydawnictwo Egmont pod szyldem Marvel Classic komiksy dają czytelnikom możliwość zapoznania się ze starszymi albumami, które miały wpływ nie tylko na przedstawiane losy komiksowych herosów, ale także na to, jak byli oni postrzegani przez fanów. Wystarczy wspomnieć serię Punisher MAX, Classic Deadpool, czy przygody Wolverine’a pisane przez Aarona. Najnowszym dodatkiem do tej serii jest tom pt. Uncanny X-menPowstanie i Upadek Imperium Shi’ar. 

CZYTAJ TAKŻE: X-men – klasyczne historie, które trzeba przeczytać

Autorem scenariusza jest Ed Brubaker, natomiast za ilustracje odpowiedzialni są Billy Tan oraz Clayton Henry. Trzeba przyznać, że panowie stworzyli kosmiczną przygodę, która jest czymś więcej niż tylko zbiorem walk, wybuchów i niezrozumiałego bełkotu o skomplikowanych maszyneriach. Brubaker jak się okazuje, potrafi napisać interesującą opowieść o X-menach, nawet jeżeli nie pojawiają się najbardziej znani członkowie tego zespołu. Moim zdaniem jest to zaleta tego tomu, ponieważ mamy okazję skupić się i lepiej poznać innych, mniej popularnych członków grupy.

15550538o

Mutanci w kosmosie

We wczesnych latach 80. Chris Claremont także często wysyłał X-menów w kosmos.  Wszystko za sprawą kosmicznego Imperium Shi’ar, gdzie ludzie zamiast włosów mają pióra na głowie, a niektórzy nawet skrzydła. Królestwo to jest rządzone przez członków jednej rodziny, którzy od wieków knują jeden przeciw drugiemu, by stać się panującym Cesarzem. Sporo zeszytów z tamtego okresu ma związek z tym Imperium, zwłaszcza saga o Feniksie i losach Jean Grey. Historia z tego tomu pozwala nam odwiedzić znanych już miłośnikom mutantów bohaterów w całkiem nowej odsłonie.

CZYTAJ TAKŻE: Daredevil. Frank Miller. Tom 1- recenzja

Początek XXI wieku, nowi rysownicy oraz możliwość tworzenia za pomocą komputerów sprawiły, iż wiele postaci zyskało nowy wygląd, a raczej ich image został dostosowany do wymogów nowego stulecia. Mam na myśli tutaj przede wszystkim Shi’aranan, których głowy nie są już śmieszne, jak i ekipę Korsarza, czyli ojca Cyklopa, Havoka i Wulkana.

15550537o.jpg

Ta ostatnia dwójka tworzy oś fabularną tej historii. Wulkan pragnie zemścić się na całym Imperium za krzywdy mu wyrządzone, a Havok pragnie go powstrzymać i wprowadzić do rodziny.  Brubaker dba o to, by ci dwaj mieli co robić, zanim spotkają się podczas ostatecznej konfrontacji.

Dziecko we mgle

Właśnie Wulkan najbardziej mnie zainteresował, jest to ciekawa postać. Najpotężniejszy mutant w historii, zdolny zniszczyć praktycznie wszystko i pokonać każdego. Jednak psychicznie jest zagubionym dzieckiem, co jest wynikiem przyspieszonego wzrostu, gdy został wyrwany z łona swojej matki przez Cesarza Imperium. Pragnie go zabić i zniszczyć całe królestwo, jednak daje się łatwo manipulować, kieruje się emocjami, choć trzeba przyznać, iż jego działanie przynosi zamierzone rezultaty.

CZYTAJ TAKŻE: Rękawica nieskończoności – recenzja

Został on ogromnie skrzywdzony, ograbiony z dzieciństwa, miłości rodziców oraz zmuszony do niewolniczej pracy. Nic dziwnego, iż pragnie zemsty, a jego moc daje mu ogromne możliwości.

15550539o

Postacie drugoplanowe

Jednak w tomie tym spotykamy także inne postacie, warto zwrócić uwagę na Darwina,  Karnaka oraz na zawsze interesującą Deathbird. Ed Brubaker w umiejętny i intrygujący sposób pokazuje niuanse charakteru niektórych postaci, nikt nie jest całkowicie zły lub całkowicie dobry. Nawet Xavier przekracza wiele do tej pory nieprzekraczalnych granic, czym odsuwa od siebie kilku członków swojego zespołu.

CZYTAJ TAKŻE: Spider-Man: 5 komiksów dla poczatkujących

Warto przeczytać ten komiks z kilku powodów. Po pierwsze ma on wciągającą fabułę, po drugie losy bohaterów są interesujące, po trzecie rysunki są zachwycające i aż chce się na nie patrzeć. Jeżeli uważasz siebie za fana X-manów warto jest mieć ten tom u siebie na półce.

Za udostępnienie komiksu do recenzji dziękuję wydawnictwu Egmont.


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

85 + = 94

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.