herozone

blog o komiksach i superbohaterach

RECENZJE

The Promised Neverland.Tom 1-5 — Recenzja


never1

Sierociniec Grace Field House, wydaje się najszczęśliwszym miejscem na świecie. Czas upływa tam beztrosko na zabawie i nauce, a nad wszystkim czuwa kobieta, którą nazywają Matką. Mali mieszkańcy tego domu, z ekscytacją czekają na moment kiedy, trafią do adopcji, co następuje między 6 a 12 rokiem ich życia. Trójka głównych bohaterów: narwana Emma, lubiący czytać Ray i sympatyczny Norman, wyróżnia się inteligencją i wysokimi wynikami, które osiągają na testach. Mają już jedenaście lat i powoli zbliżają się do tego momentu, w którym będą musieli opuścić Grace Field House, by udać się do swoich nowych rodzin. A przynajmniej tak im się wydaje. Pewnego dnia Emma i Norman są świadkami mrożącego krew w żyłach zdarzenia. Dzieci odkrywają makabryczną prawdę która, rozbija w proch ich niezachwianą do tej pory wiarę w Mamę i złudne poczucie bezpieczeństwa. Dowiadują się, że po drugiej stronie muru odgradzającego sierociniec, czeka ich coś zupełnie innego niż szczęśliwa przyszłość. Od tej chwili nic już nie będzie takie jak dawniej. Sierociniec przestaje być gościnny, dom, w którym mieszkają, staje się więzieniem, a kobieta, którą kochają jak matkę, w rzeczywistości okazuje się okrutnym, wyzbytym skrupułów wrogiem.

CZYTAJ TAKŻE: Ona i jej kot-recenzja

Jak wydostać się z pułapki

Mniej więcej tak wygląda zawiązanie fabuły z pierwszych stron mangi. Zdradzę, że nasi bohaterowie, aby przetrwać, zdecydują się na ucieczkę i to właśnie wokół tego zdarzenia, toczyć się będzie dalsza akcja, w dużej mierze rozgrywana na płaszczyźnie psychologicznych rozgrywek pomiędzy dziećmi a ich opiekunkami. Odkrywane tajemnice, będą powodować kolejne kłopoty, przeszkody będą się piętrzyć lawinowo, a napięcie wzrastać. W kolejnych tomach akcja nieco przystopuje, pojawią się nawet drobne dłużyzny. Czytelnik coraz bardziej przywiązuje się do bohaterów i zaczyna mieć nadzieję, że być może uda im się wydostać z beznadziejnej pułapki, w której tkwią. W tomie czwartym akcja nabierze tępa, natomiast w piątym będzie gnać z zawrotną prędkością, po to, by zabrać czytelnika na zupełnie nieznane terytorium. Nie obejdzie się bez strat i dramatycznych sytuacji. I nie jest to jeszcze koniec. Seria przewidziana jest na co najmniej siedem tomów.

never2

Czuły uśmiech anioła zbrodni

Kluczową rolę w budowaniu nastroju grozy pełnią rysunki autorstwa Posuka Demizu. Fascynująca jest mimika twarzy mamy. Kobieta ta ma niejedno oblicze: czuła matka, podstępna strażniczka, anioł, morderczyni, kat i ofiara jednocześnie. Sposób, w jaki autor rysunków potrafił oddać wieloznaczność jej uśmiechów, oraz emocjonalne rozterki skrywane za pokerowym obliczem, nazwać można wielką finezją. Interesującą przeciwwagę dla całej masy słodyczy, którą reprezentują rysunki dzieci, stanowią (uwaga — za chwilkę nastąpi spoiler), przerażające rysunki potworów. O potworach wspominam z premedytacją, gdyż wydaje mi się, że dobrze jest wiedzieć, na co się natkniemy, sięgając po ten komiks. Nie każdy czytelnik jest entuzjastą tego rodzaju klimatów. Jeśli jednak niespecjalnie przeszkadzają wam demony albo przerażają, ale was to kręci – manga ta jest w stanie dostarczyć ciekawej lektury. Zresztą, potwory może i występują, ale w stosunkowo wstrzemięźliwej formie. To psychologiczne gierki i podchody stanowią meritum tej serii.

CZYTAJ TAKŻE: O dziewczynie skaczącej przez czas – recenzja

The Promised Neverland czy jest się, czego bać

never4

Z pewnością nie jest to krwawa jatka, ani też powodujący koszmary senne horror. W końcu pokolenie wychowywane na kreskówce Scoobiego, nie takie rzeczy widziało. Określiłabym tę mangę jako psychologiczny dramat, z wywołującymi lekki dreszczyk elementami horroru. Jej siła tkwi głównie w sposobie, w jaki buduje i utrzymuje napięcie, i sugestywnych (momentami pełnych uroku, a czasami przerażających), rysunkach.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję wydawnictwu Waneko.

 


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 24 = 29