herozone

blog o komiksach i superbohaterach

RECENZJE

Tajne Wojny. Wojna Domowa-recenzja


okładka-herozone.cba.pl

Co by było, gdyby historia opowiedziana przez Marka Millara w Wojnie Domowej nigdy się nie skończyła. Na to pytanie dostajemy odpowiedź w tomie towarzyszącym Tajnym Wojnom, opisującym świat, w którym konflikt trwa nadal.

Konsekwencje ustawy o rejestracji superbohaterów

W tym królestwie Bitewnego Świata podział między superbohaterami tylko się pogłębiał i nigdy nie skończył. Doprowadziło to do rozpadu USA i stanu wojny pomiędzy zwaśnionymi stronami. Z jednej strony jest Wschód, tak zwane terytorium Iron, rządzone przez prezydenta Tony Starka, a z drugiej Zachód, czyli Błękit, pod przywództwem Generała Steve’a Rogersa.

CZYTAJ TAKŻE: Tajne wojny-recenzja

Autor Charles Soule pokazuje nam to, czego zabrakło w oryginalnej Wojnie Domowej. Są to poważne reperkusje decyzji, jakie podjęli bohaterowie w obliczu wprowadzonego prawa o rejestracji superbohaterów. Państwo rozpadło się i rozpoczęła się prawdziwa wojna domowa, a że po z każdej ze stron walczą potężni bohaterowie, konsekwencje są niszczycielskie i daleko idące

pierwszastrona-herozne.cba.pl
W interesujący sposób pokazana jest relacja między Rogersem i Starkiem. Pomimo różnic, jakie są między nimi, nadal w jakimś stopniu się szanują, nie lekceważą, jednak zabrnęli tak daleko w sporze, iż konfrontacja jest nieunikniona.
Reszta bohaterów także poniosła ofiary. Porozpadały się przyjaźnie, sojusze, niektórzy zginęli. Pojawia się jednak szansa na zmianę, odbyć mają się rozmowy na najwyższym szczeblu – spotkanie starych znajomych po raz pierwszy od wielu lat.

CZYTAJ TAKŻE: Staruszek Logan. Strefy wojny-recenzja

Frajda dla fanów Marvela

Najbardziej do gustu przypadły mi te fragmenty, w których widzimy, co stało się z wieloma bohaterami w wyniku wojny domowej. Nie będę spoilerował, ale jest tutaj kilka zaskakujących momentów. Fabuła także poprowadzona jest w poprawny sposób, jest kilka niewyjaśnionych spraw, jednak jest to bardziej wina ograniczonego miejsca i czasu niż niedbalstwa scenariuszowego. Charles Soule jest doświadczonym scenarzystą i poradził sobie ze stworzeniem ciekawej i wciągającej opowieści z gatunku What if. Po skończonej lekturze pozostaje niedosyt, szkoda, że jest to tylko jednorazowe wydarzenie. Inne historie z tego świata także mogłyby być ciekawe.

CZYTAJ TAKŻE: Tajne Tajne Wojny Deadpoola-recenzja

Leinil Francis Yu także stanął na wysokości zadania, przygotowując interesujące i nawiązujące do tradycyjnych nowe wersje znanych postaci. Świat jaki wykreował w swoich ilustracjach, jest pełen życia, dynamiczny i pasuje jak ulał do klimatu świata rozdartego wojną superbohaterów.

stronadruga-herozone.cba.pl
Dodatkowo od autorów dostajemy kilka niestandardowych zachowań Kapitana Ameryki oraz bardziej niż egzotyczne wersje niektórych znanych postaci, np. KingpinaWolverina czy Venoma.

CZYTAJ TAKŻE: 5 komiksów Marvela dla początkujących

Podsumowując, trzeba powiedzieć, iż jak na tie-in nie jest źle, lektura w sam raz na sobotnie popołudnie lub dla zabicia czasu w pociągu, bądź metrze. Dodatkowym plusem jest fakt, iż nie trzeba znać historii opowiedzianej w Wojnie Domowej. Można spokojnie czytać jako kolejną, osobną alternatywną historię z rodzaju co by było, gdyby.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję wydawnictwu Egmont.


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

69 + = 74

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.