herozone

blog o komiksach i superbohaterach

ZESTAWIENIA

Supernatural – 6 najlepszych odcinków


Przez ostatnie lata czarna Impala przejechała miliony kilometrów, a bracia Winchester walczyli już z demonami, duchami, kilka razy zapobiegli apokalipsie a przy okazji uratowali setki, jeśli nie tysiące ludzi. Najważniejsze jednak jest to, że rozkochali w sobie miliony fanów na całym świecie. Odkąd serial pojawił się na ekranach w 2005 roku, każdy kolejny sezon sprawiał, że Sam, Dean i reszta ich ekipy przekonywała do siebie kolejnych widzów. Dzięki temu możemy cieszyć się już 13 sezonem.

Odpowiednia mieszanka horroru, zagadki oraz nie zawsze poważnego traktowania siebie sprawiła, że każdy z fanów znajdzie dla siebie coś interesującego. Poniżej przedstawiam 6 odcinków, które najczęściej pojawiały się w zestawianiach najlepszych epizodów w sieci. A jakie są wasze ulubione odcinki? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

6

 

Pilot (Sezon 1)


supernatural 01x01

Pilotażowy odcinek ma bardzo ważne zadanie. Musi pokazać potencjał, jaki drzemie w serialu i na tyle wzbudzić zainteresowanie, żeby ludzie czekali na drugi odcinek. Twórcy  Supernatural wykorzystali te okazję wyśmienicie.

Pierwszy odcinek rzuca nas w wir akcji, buduje napięcie, aby przenieść na kilkanaście lat do przodu, gdzie spotykamy dorosłych już braci. Od razu widoczna jest chemia między nimi. A ich osobowości określone bardzo szybko i jasno. W pilocie pokazana została struktura większości odcinków. Każdy tworzy zamknięta opowieść tzw. monster of the week. Jednak główny wątek sezonu przeplata się w nim także. Wszystko to przy akompaniamencie hard rocka i silnika impali. Od tego odcinka wszystko się zaczęło, a co było potem już wiemy.

5

Changing Channels (Sezon 5)


supernatural 5x

Supernatural uwielbia żarty z siebie i z innych. Twórcy to wesoła ekipa która lubi czasem pożartować. W tym odcinku piątego sezonu udało się to wyjątkowo. W Changing Channels zmieścili japoński teleturniej, serial policyjny, telenowelę i sitcom. Zły Trickster uwięził Deana i Sama w świecie telewizji. Co chwilę stają się innymi postaciami z popularnych gatunków telewizyjnych.

Odcinek z jednej strony służy do parodiowania konkurencji i dostarczenia widzom zabawy. Z drugiej strony za całą fabułą, kryje się inny, głębszy powiązany z motywem przewodnim sezonu, wątek. Bracia radzą sobie z niebezpieczeństwem w jedyny sposób, jaki potrafią, ruszają do akcji. Stają się po drodze chirurgami, policjantami lub gwiazdami sitcomu. Bardzo udany odcinek.

4

Weekend at Bobby’s (Sezon 6)


tumblr_obq27dyL4V1rpf3pso2_500

Bobby Singer to podpora cechu myśliwych. Potrafi  znaleźć każdą informację, udać pracownika każdej instytucji. Kiedy chce potrafi też być miły. To bardzo niedoceniona postać z uniwersum Supernatural. W szóstym sezonie serialu dostał odcinek całkowicie mu poświęcony. Pomiędzy pomaganiem innym myśliwym, przeszukiwaniu ksiąg w poszukiwaniu ważnych informacji, udaje mu się odkryć tożsamość Crowley’ego. I to wszystko przed obiadem. Bobby jest wielki.

3

The French Mistake (Sezon 6)


fantasyworld

W tym znakomitym odcinku anioł Baltazar przenosi Sama i Deana do świata, gdzie są oni postaciami z serialu Supernatural. Czyli do naszego świata. W związku z tym jest mnóstwo zabawy, naśmiewanie się ze światka filmowego, z tweetera, z wcześniejszych osiągnięć artystycznych aktorów. Pomysł bardzo karkołomny, jednak udał się i jest to jeden z najbardziej lubianych przez fanów odcinków.

Tutaj już nie chodzi o zburzenie 4 ściany, chłopaki przejechali przez nią buldożerem. Całość pokazuje jak wielki dystans do swojej pracy mają twórcy serialu i jak sympatyczni są prywatnie, no może poza opętanym (nomen omen) Twitterem Mishą.

2

Baby (Sezon 11)


17-Supernatural-SPN-Season-Eleven-Episode-Four-S11E4-Baby-Impala-Jensen-Ackles-Dean-Winchester-Ghoulpire-Werepire

Impala Deana i Sama jest równorzędnym bohaterem serialu. To nie jest tylko pojazd, którym przemierzają Stany Zjednoczone. To coś znacznie ważniejszego, czasami to ich dom oraz jedna z niewielu pamiątek po rodzicach. I chyba jedyna niezmienna rzecz w ich życiu.

Ten wyjątkowy odcinek opowiedziany jest właśnie z perspektywy samochodu, każde ujęcie jest z jej (Baby) punktu widzenia.  Łączy to się z nowymi, ciekawymi ujęciami kamery. Nie chodzi tutaj tylko o operatorskie sztuczki. Ten samochód dla obu braci ma ogromne znaczenie i w jego wnętrzu odbywają się ich najserdeczniejsze, o najszczersze rozmowy. O tym jest ten odcinek, o emocjach jakie bracia magazynują w tym aucie, o tym, jak potrafią sobie pomagać,  i jak nie potrafią bez siebie żyć.

1

Swan Song (Sezon 5)


timthumb

Ten finałowy odcinek piątego sezonu w założeniu twórców miał być ostatnim. Serial przygotowany był na 5 lat. Jednak popularność Supernatural przerosła wszelkie oczekiwania i wiadomo było, że powstaną kolejne sezony.

Ten odcinek opowiada o poświęceniu w imię miłości. Każdy z braci jest dosłownie gotów iść do piekła, aby ocalić drugiego. Zrobią absolutnie wszystko dla siebie nawzajem. Czy chodzi o współpracę z Lucyferem, pokonanie hordy piekielnych demonów. Bracia zawsze mogą na siebie liczyć. Doskonały odcinek od początku do końca.


3 COMMENTS

  1. s01: Scarecrow, Faith, Hellhouse; s02: Bloodlust, Usual Suspects, Hunted, Born Under Bad Sign, Tall Tales, Hollywood Babilon, Prison Blues; s03: Kid Are Allright, Bad Day at Black Rock, Very Supernatural Christmas,Mystery Spot; s04: Monster Movie, Yellow Fever (dla mnie to początek tej patologicznej miłości ;)), Sex and Violence, It’s a Terrible Life, The Monster at the end of this Book; s05 – najlepszy jako całość – The Courius Case of Dean WInchester, Changing Channels, Real Ghostbusters, Abandon All Hope, Sam Interrupted, My Bloody Valentine, Swan Song oczywiście jako najlepszy finisz ever; s06: Weekend At Bobbys, Live Free or Twihard (beka ze Zmierzchu

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 2 =

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.