herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Książki ZESTAWIENIA

Stephen King-5 najlepszych powieści


Stephen King jest jednym z najpłodniejszych i najpoczytniejszych współczesnych pisarzy. Nie ma gatunku, którego by nie spróbował. Horror, zjawiska nadprzyrodzone, science fiction, fantazy czy kryminał. King jak nikt potrafi opisywać codzienne sytuacje, wyciągać zło ze zwykłych ludzi, ale także czynić ich bohaterami. Jego książki dziesiątkami trafiają na duży i mały ekran.

Od 1974 roku wydał grubo ponad 50 książek oraz kilkaset opowiadań. Z góry więc wiadomo, że każda lista tego typu będzie jak najbardziej subiektywna. Każdy z fanów ma swoje ukochane powieści, przy których spędził długie godziny. Mając na uwadze powyższe, zapraszam na 5 najlepszych powieści Stephena Kinga.

5Miseryi-misery

To psychologiczna gra między dwiema osobami. Odnoszącym sukces autorem, który jest już zmęczony swoją popularnością oraz jego fanką, która bardzo poważnie traktuje jego literaturę. Przypadek pod postacią burzy śnieżnej sprawia, że ci dwoje się spotykają. Z jednej strony mamy samotną kobietę, która pocieszenie znajduje w czytaniu o życiu swojej ulubionej bohaterki. Zainteresowanie to zaczyna przeradzać się w obsesję. Nie jest to jednowymiarowa postać, ma ona swoje wady, ale też i zalety. Z drugiej strony jest pisarz i jego wola przetrwania. Dwie osoby w małym domu, jeden rękopis a ile emocji. Nie ma tutaj potworów, nie ma tutaj nadprzyrodzonych mocy. Jest tylko ludzkie szaleństwo, i to bardzo przerażające.

Każda scena trzyma w napięciu, książkę przeczytałem w jedną noc, a później nie mogłem zasnąć. Najbardziej przerażające w tej opowieści jest to, że sytuacja wydaje się dosyć prawdopodobna. Ile razy słyszeliśmy o ataku psychofana na swojego idola?

4Carrie


                                          i-carrie-stephen-king-e-book                                                      Jest to pierwsza opublikowana drukiem powieść Stephena Kinga, a czwarta, którą napisał. W trakcie jej tworzenia pracował jako wykładowca i zaczął pisać opowiadanie na konkurs do czasopisma Cavalier. Jednak nie spodobało mu się ono i wyrzucił do kosza. Jego żona wyciągnęła je, przeczytała i pomogła mu w pisaniu z perspektywy kobiety. Tak powstała Carrie. Książka stała się natychmiastowym hitem. Powstał film kinowy, a King stał się znany szerokiej publiczności.

Młoda tytułowa bohaterka, musi radzić sobie z fanatycznie religijną matką, która nie pomaga dziewczynie wejść w dorosłe życie. Ma też problemy z rówieśnikami, którzy uprzykrzają jej życie, jak tylko mogą. No i jest jeszcze ważna rzecz, Carrie ma moc telekinezy, której nie rozumie. Jednak kiedy upokorzenia, zarówno ze strony matki, jak i kolegów ze szkoły sięgają zenitu, zamienia ona swoje moce w narzędzie zemsty. Jej gniew przetacza się przez całe miasteczko i nic już nie pozostaje takie samo. Powieść nie jest horrorem, dotyka czytelnika na poziomie emocjonalnym.

3Lśnienie


i-lsnienieDzięki dwóm powyższym powieściom King dał się zauważyć. Jednak to Lśnienie zrobiło z niego pisarza-gwiazdę. To dzięki historii pokoju 217 i rodziny Jacka Torrence’a stał się on królem horroru.

Wielki, opuszczony na zimę hotel, pozbawiony weny i sfrustrowany pisarz, dziecko o nadprzyrodzonych siłach oraz zło czające się w hotelu – wszystko to razem to doskonały przepis na horror. Jednak ta książka to coś więcej, to studium szaleństwa. Od delikatnego aż do całkowitej utraty panowania nad sobą. King wciąga nas w powieść powoli budując napięcie.  Podpatrujemy bohaterów, podsłuchujemy ich myśli, poznajemy ich obawy, aby na końcu bać się tego samego co oni. Tego, że ktoś z naszych bliskich obróci się przeciw nam. Albo, że nie zrealizujemy naszych celów i zawiedziemy tych, których kochamy. Tego, jak widzą nas inni lub co jest głęboko w nas ukryte. To horror, który bazuje na naszych emocjach, a nie na lęku przed potworem lub innym stworem. Jest to wybitna powieść, którą można czytać wiele razy.

2To


59a6b88060572Książka, która zakończyła niejedną karierę klauna. Jeżeli przed lekturą nie baliście się tych kolesi w za dużych butach, to po lekturze na pewno będziecie. Fabuła rozciąga się na przestrzeni blisko 30 lat, co ma odbicie w objętości-1100 stron. Jednak nie ma tam ani jednego niepotrzebnego zdania, ba nawet słowa. King stworzył genialną opowieść o pierwotnym złu, któremu trzeba się przeciwstawić bez względu na konsekwencje.

Jest to historia o dojrzewaniu, pierwszych miłościach i przyjaźni, która ma trwać latami. Także o rozczarowaniach, jakie przynosi dorosłe życie. Wszystko połączone jest z przerażającą opowieścią o prawiecznej istocie, złu wcielonym. Bardzo dobra pozycja, by zacząć czytać Kinga.

1Bastion


i-bastion-stephen-kingGdyby King napisał powieść wyłącznie o post apokaliptycznym świecie, w którym nieliczni ocalali muszą sobie radzić z nową sytuacją, to już byłaby świetna powieść. Jednak tutaj mamy jeszcze walkę dwóch grup, z mistycyzmem w tle. Wyobraźnia, z jaką autor przedstawia wymarły świat, konflikty i przyjaźnie jest przeogromna. W tym masywnym dziele King przemyślał wszystko, od najdrobniejszego szczegółu do najbardziej ogólnych założeń. Stworzył zupełnie nowy świat na podwalinach tego, który zginął.

King na kartach swojej  najlepszej powieści przedstawia galerię wspaniałych charakterów, o których czytelnik się troszczy lub których się boi. Koniec świata opowiedziany jest poprzez indywidualne historie poszczególnych bohaterów.

Tak prezentuje się moja lista. Jakie są waszym zdaniem najlepsze powieści Kinga? Dajcie znać w komentarzach.


1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 − = 19