herozone

blog o komiksach i superbohaterach

KOMIKSY ZESTAWIENIA

Spider-Man: 5 komiksów dla poczatkujących


Spider-Man to filar Marvela

W 1962 roku pojawił się bohater, który z biegiem lat stał się ikoną komiksu. Spider-man.Każdy, kto choć raz zetknął się z komiksami, wie kto to jest Spider-Man. Jest przyjazny dla dzieci, a i dorośli znajdą w ogromnej ilości zeszytów coś dla siebie. Historie o pajęczaku były opowiadane i ilustrowane przez największe nazwiska w branży. Śmiało można powiedzieć, że w dużej mierze Marvel dziś jest tak potężny dzięki Człowiekowi-Pająkowi.

Jednak w gąszczu tytułów jest łatwo się zagubić. Zwłaszcza początkującemu czytelnikowi. Dlatego przygotowałem listę 5 tytułów, które pomogą poznać Człowieka-Pająka i kontynuować dalszą lekturę.

Spider-Man-Niebieski

Jeph Loeb i Tim Sale


SMNNazwisk tych dwóch panów nie trzeba nikomu przedstawiać. Stworzyli kilka genialnych komiksów, a najbardziej znany to chyba Długie Halloween. Kilka lat temu para ta stworzyła serię komiksów, których tytuły opatrzone były kolorami i skupiały się na największych bohaterach Marvela. Jednym z nich jest Spider-Man-Niebieski. (Pozostałe to Hulk-Zielony, Daredevil-Żółty oraz Kapitan Ameryka-Biały)

Jest to krótka, składająca się z 6 zeszytów opowieść. Autorzy skupiają się na dość konkretnym etapie życia Petera Parkera. Wspomina on sobie czas, kiedy spotkał dwie najważniejsze kobiety w jego życiu: Mary Jane Watson i Gwen Stacy. Na kolejnych kartach pojawiają się coraz to nowi przeciwnicy, jednak fabuła służy do pokazania jak Peter staje się mężczyzną. Z zagubionego nastolatka zmienia się w zdecydowanego faceta, którym interesują się dwie atrakcyjne kobiety.

Komiks ten zadaje się świetna dla czytelnika zaczynającego przygodę ze Spider-Manem. Jeżeli do tej pory Pająka znacie z seriali animowanych i filmów kinowych, nic w fabule nie wyda wam się niezrozumiałe. Będziecie mogli w pełni czerpać przyjemność z lektury.

Spider-Man. Władza

Kaare Andrews


reginKaare Andrews nie jest wybitnym ani szeroko znanym twórcą komiksów. Jednak jest to bardzo dobry rzemieślnik, który ma bardzo różnorodny styl rysowania. Od hiperrealistycznego do karykaturalnego. W 2006 roku napisał i sam zilustrował mroczną wizję przyszłości Petera Parkera. Nowy York jest bezpieczny od zagrożeń współczesnego świata. Jednak ceną spokoju jest totalitarna władza. Nie ma już superbohaterów i superłotrów.

Starszy już Peter Parker, prowadzi ciche i spokojne życie. Ciągle wspomina swoją zmarłą żonę Mary Jane. Odnajduje go lekko szalony J. J. Jameson. Namawia Parkera do powrotu i przeciwstawienia się reżimowi. Do walki ze starym już Spider-Manem wysłani zostają jego, jeszcze starsi wrogowie.

Fabuła jest mocno inspirowana komiksem Mroczny rycerz powraca Franka Millera. Sam twórca o tym wspomina. Opowieść jest poważna, świetnie narysowana i nie wymaga dużej wiedzy o Spider-Manie. Jednak robi bardzo mocne wrażenie i jest bardzo sugestywna. Dla początkującego czytelnika jest także platformą do zapoznania się z kilkoma wrogami Pająka i sięgnięcia po inne zeszyty  z nimi w rolach głównych.

The Amazing Spider-Man: Narodziny Venoma

Tom DeFalco, David Michelinie, Louise Simonson, Ron Franz, Greg Larocque, Todd McFarlane


narodziny venomaVenom to najbardziej znany przeciwnik Spider-Mana. Jest popularny wśród fanów z wielu powodów. Jest bezwzględny, kieruje się emocjami i szczerze nienawidzi Petera Parkera. A jak zaczęła się jego historia, kto to jest Venom? Ten tom odpowiada na te pytania.

CZYTAJ TAKŻE: Venom-pierwsze zdjęcie i wskazówki dotyczące fabuły.

Czytając ten komiks, od razu widać, że do czynienia mamy z Old Schollem. Jednak warto jest przebrnąć przez kilka anachronizmów i skupić się na początkach symbiozy Eddiego Brocka z żywym strojem. Jednak najważniejszym motywem tej opowieści jest: wielka moc i wielka odpowiedzialność. Plusem są też rysunki Todda McFarlane’a.  Nawet dzisiaj wyglądają dobrze. Jeżeli przebrniemy przez zupełnie inny sposób rysowania i opowiadania historii niż w dzisiejszych komiksach czeka nas nagroda. Będziemy świadkami powstania jednego z najbardziej kultowych czarnych (nomen omen) charakterów. Nie tylko w komiksach Marvela. Venom stał się częścią popkultury i warto wiedzieć jak to się zaczęło.

CZYTAJ TAKŻE: Venom pierwszy zwiastun

Spider-Man: Ostatnie Łowy Kravena

 J.M. DeMatteis, Bob McLeod, Mike Zeck


smklhTo klasyczna już pozycja w bibliografii Człowieka-Pająka. Pomimo upływu lat, czyta się tę kolekcję bardzo dobrze. Autorzy używają mało słów, bo to rysunki mają opowiadać historię. Wielu fanów uważa, że jest to najlepszy komiks o Spider-Manie w historii.

Fabuła jest dość prosta. Kraven, samozwańczy najlepszy myśliwy na świecie i odwieczny wróg Człowieka-Pająka, pokonuje Parkera. Peter uznany jest za zmarłego, a Kraven sam zostaje Spider-Manem. W brutalny sposób atakuje złoczyńców, by udowodnić, że jest lepszym Człowiekiem-Pająkiem niż Parker.

Nawet dzisiaj, historia opowiedziana w tym tomie robi wrażenie. Jest tutaj akcja, ale także autorzy dotykają poważne tematy. Polecam ten komiks każdemu, kto chce się przekonać, że Spider-Man to nie tylko kolorowi przestępcy i cięte riposty Parkera. Ta postać ma wiele więcej do zaoferowania czytelnikowi.

Amazing Spider-Man: Szczęście Parkera.

Dan Slott, Humberto Ramos


spspJeżeli interesuje was współczesny Człowiek-Pająk to też mam dla was propozycję. Ten tom rozpoczyna współczesne przygody Peter Parkera. Kilka lat temu seria została zrestartowana i opowiada co u Spider-Mana dzieje się teraz. Może potrzebna być wiedza na temat serii poprzedzających, ale nie jest to konieczne. Fabuła jest wciągająca  i  interesująca. Ilustracje są miłe dla oka.

Peter Parker wraca do swojego ciała, nie pamięta  niczego co dzieło się przez kilka ostatnich miesięcy. Jego życie zmieniło się, wydaje się, że na lepsze. Pojawiają się jednak starzy i nowi wrogowie. Spider-Man musi sobie z tym wszystkim jakoś poradzić i przyzwyczaić.

CZYTAJ TAKŻE: Wszystkie filmy o superbohaterach w 2018 roku

Tak prezentuje się moja lista komiksów Spider-Mana dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tym bohaterem. A od jakich tytułów wy zaczynaliście czytanie komiksów? Dajcie znać w komentarzach.

 

 


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

66 − 63 =

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.