herozone

blog o komiksach i superbohaterach

RECENZJE

Psycho-pass 2 – tom 1 – recenzja


 

Ilustracje: Saru Hashino

Scenariusz: PSYCHO-PASS Committee

Wydawnictwo: Waneko

Akcja PSYCHO-PASS 2 dzieje się w utopijnym świecie przyszłości, a termin ten oznacza współczynnik określający właściwości ludzkiej psychiki, charakteru oraz predyspozycje zawodowe danej jednostki, a co z tym związane jej status w społeczeństwie. Ludzie przyszłości pieczołowicie dbają o przejrzystość swojego psycho-passa, nikt nie chce przekroczyć zalecanej normy, aby przypadkiem nie znaleźć się poza nawiasem społecznej przydatności. Oznaczałoby to konieczność udania się na terapię, degradację zawodową i rozczarowanie rodziny. Światem przyszłości rządzi System Sybilli – nakłada on na obywateli pewne ograniczenia, szufladkuje ich i organizuje im życie.

pp3

Do określenia zdolności przestępczych służy tzw. współczynnik zbrodni. Jest on wymierny, obywateli znajdujących się w różnego rodzaju skupiskach się skanuje, pobierane są odczyty. Jeśli u kogoś współczynnik ten przekracza normę do akcji wkraczają specjalne oddziały Wydziału Dochodzeniowego w skład których wchodzą utajeni czyli detektywi o wysokim współczynniku zbrodni, którzy zdecydowali się stanąć po stronie prawa, oraz nadzorujący ich inspektorzy o wzorowym psycho-passie. Takim właśnie inspektorem jest Akane Tsunemori, młoda kobieta o wiecznej pogodzie ducha będąca tytułową bohaterką poprzednich sześciu części cyklu i główną bohaterką PSYCHO-PASS  2.

CZYTAJ TAKŻE: Inspektor Akane Tsunamori – Tom 1-6 -recenzja

Akcja rozpoczyna się dokładnie w tym samym momencie, w którym się kończy w tomie szóstym, a nasza pani inspektor staje na czele nieco uszczuplonego Oddziału Pierwszego. Inspektor Akane straciła wielu przyjaciół podczas emocjonującej rozgrywki z przestępczym geniuszem zbrodni, który był głównym antagonistą poprzednich tomów. Postać pani inspektor nabrała teraz nieco rumieńców, jest ona bogatsza o doświadczenie, pewniejsza swoich racji i zdeterminowana by bronić ludzkich istnień, a także (odrobinę zdeprawowanego, jak wiemy z poprzednich części) Systemu Sybilli. System ten pomimo że w jej pojęciu nie zachwyca, jest jedynym gwarantem przetrwania ludzkości.

pp2

Pomocą w tym trudnym zadaniu będą jej służyć między innymi: nowy nabytek – młoda i niedoświadczona, za to pełna tupetu inspektor Mika Shimotsuki, a także znany już czytelnikom Pan Ginoza (postać tego bohatera nieco ewoluowała, występuje w nowej dla siebie roli, wydaje się mniej spięty i lepiej mu bez okularów). Oprócz tego mamy kilku nowych i kilku starych bohaterów oraz bardzo interesującego antagonistę. Tom pierwszy kończy emocjonujący clifhanger, który jednak może być niezrozumiały dla czytelników nie zaznajomionymi z poprzednimi tomami opowieści.

CZYTAJ TAKŻE: My hero Academia tom 1-4 – recenzja

Świat wykreowany przez PSYCHO-PASS Committee, to ciekawa wizja zunifikowanego społeczeństwa przyszłości, mamy tutaj także dramatyczne zwroty akcji, szybkie pościgi, oraz przestępczych zwyrodnialców prowadzących prowokacyjną grę z inspektorami. Jednym słowem jest to udane połączenie sci-fi z kryminałem. Ciekawy wydaje mi się rozwój osobowości bohaterów występujących w mandze. Niektórzy z nich pod wpływem głęboko emocjonalnych przeżyć przechodzą psychiczną przemianę, co odzwierciedla ich mętniejący stopniowo psycho-pass. Pojawiają się też jednostki których psycho-passa z niewiadomych przyczyn nie da się zmierzyć, co z kolei rodzi szereg pytań i moralnych wątpliwości. Bohaterowie mają rozbieżne poglądy na zasadność istnienia Systemu Sybilli i chociaż większość społeczeństwa akceptuje jego ograniczenia, to zdarzają się też buntownicy kwestionujący ten system, a nawet próbujący go obalić. Ogólnie manga intryguje i pobudza do myślenia, narzucają się porównania do sposobu w jaki funkcjonuje współczesne społeczeństwo japońskie: obecnej tam unifikacji, ślepego posłuszeństwa względem władzy, skłonności do owczego pędu i stadnego poczucia bezpieczeństwa, które może być jednak złudne. Jest to też studium charakterów, próbujące dotrzeć do mrocznych zakamarków ludzkiej duszy. Stawia pytania o to czy skłonności przestępcze są wrodzone, czy nabyte, gdzie przebiega granica pomiędzy dobrem a złem, oraz o to czy względy moralne powinny mieć znaczenie gdy na szali stoi ład i porządek społeczny oraz szeroko rozumiane dobro obywateli.

CZYTAJ TAKŻE: Wilcze dzieci – recenzja

PSYCHO-PASS 2 to tytuł godny polecenia miłośnikom sci-fi, kryminału, oraz kultury japońskiej. Ze względu na pewne odniesienia do przeszłych wydarzeń, oraz na wspomniany wyżej cliffhanger, dobrze jest jednak zacząć lekturę od poprzedzającego ten tom cyklu, wydanego przez Waneko, a zatytułowanego Inspektor Akane Tsunemori.

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 30 = 32