herozone

blog o komiksach i superbohaterach

FILMY RECENZJE

Perełki kina akcji #2-Święci z BostonuPerełki kina akcji-co to takiego?

Każdego dnia powstają nowe filmy. Nie wszystkie z nich są wspaniałymi przykładami sztuki filmowej. Nie w każdym gatunku jest to konieczne. Jak większość mężczyzn na świecie lubię sobie usiąść wieczorem i obejrzeć jakiś film. Prosty, nieskomplikowany film o prostej nieskomplikowanej fabule. Z dużą ilością strzelanin, pościgów, trochę żartów i niekoniecznie najlepszym aktorstwem. Kino akcji jest bardzo specyficzne, ma własne reguły, których najlepiej nie analizować bo może nas rozboleć głowa. Kino akcji albo się kocha albo nienawidzi. Ten cykl artykułów jest dla tych, którzy takie filmy uwielbiają.


Dwóch Irlandczyków wchodzi do baru…

Dwaj bracia o irlandzkich korzeniach mieszkają w Bostonie, najbardziej irlandzkim mieście na świecie. Są bardzo religijni, znają kilka języków jednak pracują w rzeźni i są squatersami. Mieszkają w opuszczonym mieszkaniu, gdzieś w irlandzkiej dzielnicy. W Dzień Św. Patryka świętują w swoim ulubionym barze, gdy rosyjska mafia przerywa zabawę. Od nitki do kłębka, bracia w samoobronie zabijają w dość widowiskowy sposób dwóch bandziorów, następnie oddają się w ręce policji. A że to jest USA, są wolni bo stosowali zasady obrony koniecznej. Podczas nocy spędzonej w areszcie, mają coś w rodzaju objawienia. Muszą zabić wszystkich niegodziwców w mieście. Jak pomyśleli tak robią. Tak zarysowuje się pierwsze piętnaście minut filmu. A reszta to już istny festiwal zapożyczeń, złego scenopisania, średniego aktorstwa. Krótko mówiąc film jest wspaniały.

Od barmana do reżysera.


troy duffySprawcą całego zamieszania jest niejaki Troy Duffy, który w życiu nie napisał ani jednego słowa scenariusza. Więc co go skłoniło do zabrania się za tak pracochłonne zadanie? Pewnego razu zaobserwował jak diler narkotykowy okrada zwłoki z pieniędzy, bardzo to nim wstrząsnęło. Sprawa nie dawała mu spokoju, i zaczął pisać scenariusz o dwóch braciach eliminujących przestępców w starotestamentowy sposób. Scenariusz był ukończony w 1996 roku i musiał być w miarę dobry, ponieważ Duffy sprzedał go za 450 000 $, dodatkowo miał go wyreżyserować. Nieźle jak na barmana, prawda? Zaczął się proces przedprodukcyjny.

Duffy do głównych dwóch ról braci MacManus upatrzył sobie Marka Walberga i Stephena Dorpha, jednak ten pierwszy wybrał Boogie Nights, później zainteresowanie projektem wyraził Ewan McGregor. Jednak podczas spotkania Duffy był pijany i z aktorem wdał się w kłótnię na temat kary śmierci i do współpracy nie doszło. Największe perturbacje dotyczyły obsadzenia roli Paula Smeckera, wybitnie inteligentnego agenta FBI, przypisanego do sprawy morderstw popełnianych przez braci. Wymarzonym aktorem Duffiego do tej roli był Patrick Swayze, ale producenci promowali Sylwestra Stallone, z którym byli związani kontraktem, Billa Murreya oraz Mike’a Myersa. Zastanawiano się także nad Robertem De Niro oraz Kevinem Spacey’m. Jednak nagle w 1997 roku wytwórnia wycofuje się z produkcji. Oficjalne powody to problemy z lokacją i kastingiem, jednak prawdziwy powód to osoba reżysera, który był konfliktowy i powodował spięcia w ekipie. Kroplą, która przepełniła kielich była wspomniana już pijacka sprzeczka z Ewanem McGregorem.

Projekt przejęła mała i niezależna wytwórnia Franchise Pictures. Budżet ustalono na 6 milionów dolarów, a film kręcono w Toronto. Ze względów finansowych  zatrudnienie dużych hollywoodzkich nazwisk nie wchodziło w rachubę. Ostatecznie główne role zagrali: Sean Patrick Flanery jako Connor oraz Norman Reedus jako Murphy. Flanery był już znanym aktorem, wystąpił w serialu Przygody młodego Indiany Jonesa oraz filmie Zagadka Powdera. Natomiast Reedus dopiero stawiał pierwsze kroki w aktorstwie, teraz oczywiście jest gwiazdą serialu Walking dead.  Natomiast w roli agenta Smackera Willem Dafoe, w tamtym czasie relatywnie mało znany, ale utalentowany aktor, który był gwiazdą tego filmu. Resztę ról odtwarzali albo amatorzy lub znajomi reżysera.


Pages ( 1 of 2 ): 1 2Następna »

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

33 − 30 =

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.