herozone

blog o komiksach i superbohaterach

RECENZJE

Ona i jej kot-recenzja


Piękna jak kochanka i dobra jak matka

Tytułowa ona ma na imię Miyu i mieszka sama, jeżeli nie liczyć rzecz jasna kota Chobiego. Jest on jej najbliższym przyjacielem i powiernikiem, a także narratorem tej opowieści. To jego oczami patrzymy na główną bohaterkę, wiele kadrów ujętych jest od dołu, często są to zbliżenia na jej części ciała. Jesteśmy przez to narażeni na pewną intymność. Spoglądamy Miyu przez ramię na ekran telefonu, czytamy korespondencję, zerkamy na patelnię czy widzimy pot na jej twarzy w gorące dni. Dodać należy, że jest to spojrzenie po uszy zakochanego kota. Gloryfikuje swoją panią, dostrzega jej piękno, szczegóły, które tylko kot potrafi zaobserwować: błysk światła w oku, czuje spowijający ją delikatny zapach perfum, a także smakowite zapachy przyrządzanych przez nią dań. Kot wyczuwa nastroje swojej pani, nie potrafi ich jednak zanalizować. A ma ona swoje zmartwienia: dotkliwie dokucza jej samotność, niespecjalnie układa jej się w życiu osobistym. Praca, którą wykonuje, przytłacza ją, tęskni za czasem studiów. Jej mama zaczyna nowe życie, a Miyu nie ma faceta — ma tylko kota Chobiego.

ona2

Jestem jej kotem

Chobi to z jednej strony typowy – a z drugiej niezwykły przedstawiciel swojego gatunku. W mandze znajduje się dużo scenek rodzajowych obrazujących sytuacje dobrze znane każdemu właścicielowi kota: zabawa gazetami, pieszczoty czy pałaszowanie kociej karmy z miski. Niezwykły u Chobiego może być brak kociego egoizmu, hedonizmu, wyrazistych, negatywnych kocich cech. Jego życie oscyluje wokół Miyu i jej nastrojów — kot jest zakochany w swojej pani. Natomiast gdy właścicielka wychodzi do pracy kot romansuje z Mimi, kocią przyjaciółką. Nie traktuje jednak tego związku poważnie. „Mam już dziewczynę dojrzałą i stateczną” – mówi o swojej pani.

Cztery pory roku

Na opowiadanie składają się cztery rozdziały i epilog. Każdy z nich opisuje jedną porę roku, a aura i zachodzące w przyrodzie zmiany ma wpływ na stan psychiczny bohaterki. Historia zaczyna się odrobinę przytłaczającą wiosną, poprzez gorące pełne wyzwań lato, depresyjną jesień i zimę, a kończy pogodnym epilogiem. Fabuła sprowadza się do szeregu scenek, brak jest ciągu przyczynowo-skutkowego. Wiemy tyle, co zaobserwował kot i to, czego możemy się domyślić z oderwanych dialogów, które bohaterka prowadzi, rozmawiając przez telefon z mamą, zamieniając kilka zdań w przedpokoju z odprowadzającym ją w nocy facetem, czy podczas rozmowy z przyjaciółką. Czytelnikowi pozostawiono szerokie pole do domysłów, odnośnie do tego, co dokładnie dzieje się w jej życiu i co powoduje jej zmiany nastroju. Manga daje wgląd we współczesne życie młodych Japończyków. Wiemy, że bohaterka większość czasu spędza w pracy, do domu wraca dopiero wieczorem. Czuje się zmuszona do uczestniczenia w imprezach integracyjnych, a życie, jakie prowadzi, powoduje u niej napady depresji.

ona3

Ulotna wrażeniowość

Sposób prowadzenia fabuły koresponduje z impresjonistycznym stylem pierwszych, kolorowych stron mangi. Trudno nie zauważyć ich podobieństwa do obrazów impresjonistycznego mistrza światła i koloru — Degasa. Kolejne czarno białe strony, nie są w stanie oddać w pełni wrażeniowego bogactwa, świata obserwowanego przez kota, ale na rysunkach akcentowane jest światło, co w pewnym stopniu oddaje ulotność chwili. Manga warta jest polecenia wszystkim miłośnikom kotów i Japonii. Opisuje klimat tego kraju i stanowi ciekawy wgląd w życie młodej japońskiej kobiety.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję wydawnictwu Waneko.


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 1

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.