herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Felietony KOMIKSY

Obrazkowa nostalgia- komiksy mojego dzieciństwa


Kapitan Kloss


W latach 1971-1973 wydano 20 zeszytów opowiadających losy polskiego szpiega znanego jako Hans Kloss. Komiks powstał  na fali popularności serialu Stawka większa niż życie. Autorem ilustracji był Mieczysław Wiśniewski, a scenariusz napisali scenarzyści serialu ukuwając się pod pseudonimem Andrzej Zbych. Fabuła zeszytów odbiegała od akcji poszczególnych odcinków, jednak postaci były wiernie odwzorowaniami bohaterów serialu.

18-560
Akcja zeszytów trzymała czytelnika w napięciu.

Każdy zeszyt trzymał czytelnika w napięciu, pełne były szpiegowskich intryg, a główny bohater z różnego rodzaju opałów ratował się swoim sprytem i inteligencją. W latach 80 -tych i 90-tych pojawiły się kolejne wznowienia. Sam kapitan Kloss jest do dziś popularny, a wiele powiedzeń z serialu przeszło do codziennego języka.

Kapitan Żbik


Bez cienia wątpliwości najpopularniejszą serią komiksową w PRL-u był Kapitan Żbik. Od 1968 roku do 1982 wydano 53 zeszyty w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Te liczby robią wrażenie nawet dzisiaj. Komiks powstał jako narzędzie propagandowe. Młodzież miała polubić milicję. Przy okazji tego zadania, powstał prawdziwy fenomen na naszym rynku. Komiks kryminalny z ciekawym głównym bohaterem, z opowieściami pisanymi przez świetnych scenarzystów np. autorkę powieści milicyjnych Annę Kłodzińską. Swoje pierwsze kroki jako rysownik stawiał w Kapitanie Żbiku Grzegorz Rosiński.

z20102893IER,Seria--Kapitan-Zbik--bila-rekordy-popularnosci
Najważniejszą misją Kapitana Żbika było wzbudzenie sympatii do MO wśród młodzieży.

Historie, jakie były opowiadane w komiksach dotyczyły morderstw, kradzieży czy porwań. Żbik był skupiony na pracy i nie miał życia osobistego. Był wzorowym milicjantem. Jednak dla mnie były to historie czysto rozrywkowe, trzymające w napięciu, czasami tajemnicze. Do dziś pamiętam zeszyt pt. Wieloryb z peryskopem. Fabuła tego wydania bardzo działała mi na wyobraźnię. Żbik obok Klossa był bohaterem, który stawiał czoła prawdziwemu niebezpieczeństwu. Ryzykował swoje życie. Był to świetny serial kryminalny w peerelowskich realiach. Komiks, w którym czytelnik mógł zobaczyć swoje miasto, czy auto, jakie widzi się na co dzień na ulicy.  I chyba na tym polega fenomen Kapitana Żbika.

Koziołek Matołek


120 przygód Koziołka Matołka, czyli pierwsza z serii książeczek o przygodach Matołka, ukazała się w 1933 roku i uznawana jest za prekursora polskiego komiksu. Postać głównego bohatera wymyślona została przez Kornela Makuszyńskiego, a rysunki stworzył Marian Walentynowicz.

z21861569IER,Okladka-wydanych-po-raz-pierwszy-na-Gwiazdke-1932-
Okładka pierwszego wydania 120 przygód Koziołka Matołka.

Koziołek ma jeden cel w życiu, trafić do Pacanowa. Jest to jedyne na świecie miejsce gdzie koza może poczuć się jak koń, ponieważ tamtejsi kowale potrafią podkuć nawet kozę. Aby tam dotrzeć wyrusza w długą i pełną nieprawdopodobnie zabawnych przygód podróż. Matołek jest sympatyczny i bardzo łatwowierny, ale zawsze chce dobrze. Jednak przez swoją gapowatość nie wszystko mu się udaje. Całość napisana jest czterowierszem ośmiozgłoskowcem, do każdego czterowiersza przypisana jest jedna ilustracja. Jest to doskonała lektura zarówno dla młodszych dzieci, które dopiero uczą się czytać, jak i dla starszych czytelników ze względu na serdeczny humor, z jakim opisywany jest Koziołek Matołek.

Pióro contra flamaster


Szarlota Pawel stworzyła postać sympatycznego Kleksa w 1974 roku. Pierwsze komiksy pojawiały się w Świecie Młodych. Później były wydania albumowe, a razem z nimi przyszła popularność komiksowych bohaterów. Pani Pawel uczyła się swojego fachu u innej legendy polskiego komisu Henryka J.Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela. Jest to widoczne, nie tyle w samym rysunku ile w ogólnym klimacie jej twórczości. Opowieści spod jej pióra cechują się barwnymi czasem surrealistycznymi przygodami. Bohaterowie wkraczają w wyimaginowany świat pełen dziwnych postaci opisywany za pomocą groteski. Bardzo podobnie jest w komiksach Papcia Chmiela o przygodach Tytusa i spółki.

Bez nazwy
Kleks to duch atramentowy.

Bohaterami są dzieci ze zwykłego blokowiska Jonka i Jonek oraz Kleks, sympatyczny duch, którego dziewczyna znalazła na plaży w butelce. Uwolniła go i od tego czasu są przyjaciółmi. Po przeprowadzce do osiedla Własna Kępa poznaje chłopca mieszkającego po sąsiedzku. Razem przeżywają rozmaite przygody. W albumie Pióro contra flamaster Kleks zostaje wplątany w aferę pomiędzy producentem piór i jego konkurentem wytwarzającym flamastry. Fabuła jest pretekstem do przedstawienia kolejnych przygód bohaterów, którzy opuszczają peerelowskie blokowisko i podróżują po świecie. Seria z Kleksem to kawał dobrego komiksu dla dzieci i młodzieży, dzięki swojemu wesołemu tonowi i rysunkom Pani Pawel.Pages ( 2 of 3 ): « Poprzednia 1 2 3Następna »

3 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

71 + = 75

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.