herozone

blog o komiksach i superbohaterach

RECENZJE

O dziewczynie skaczącej przez czas – recenzja


dz1

Manga ta opowiada o dziewczynie, o imieniu Makoto, która przypadkowo odkrywa umiejętność przenoszenia się w czasie. Główna bohaterka jest nieco roztargniona, ma rozwichrzoną fryzurę, trochę problemów z nauką, a wolny czas najbardziej lubi spędzać ze swoimi przyjaciółmi: wysokim i poważnym Kousuke, oraz jasnowłosym i marzycielskim Chiakim. Razem chodzą do szkoły, grają w bejsbol, śpiewają na karaoke i świetnie się bawią.

CZYTAJ TAKŻE: Psycho-Pass 2.Tom 2 – recenzja

Pewnego razu, gdy Makoto już, już miała zginąć, dokonała swojego pierwszego skoku w przeszłość. Od tej chwili jej życie się zmieniło. Nasza bohaterka zaczęła rozwijać w sobie nowo nabytą umiejętność i wykorzystywać ją do różnych celów. Początkowo jej motywem było mieć „wieczne wakacje”, a wolny dzień z przyjaciółmi móc przeżywać raz, po raz na mnóstwo nowych sposobów. Z czasem Makoto dojrzewa, zaczyna szukać odpowiedzi na pytanie o zasady którymi rządzą się skoki w czasie, zaczyna też bardziej świadomie i rozsądnie korzystać ze swojej umiejętności.

dz2

Chociaż mangę czyta się lekko i przyjemnie, porusza też ona kilka poważniejszych kwestii. Jest to opowieść o dojrzewaniu i konieczności podjęcia życiowych wyborów. Makoto początkowo próbuje uciec od trudnych dla niej spraw, z czasem staje do konfrontacji, by w końcu się z nimi zmierzyć. Opowieść ta bardzo udanie oddaje beztroski nastrój ostatnich, przed wakacjami, dni szkoły. Relacje jakie panują pomiędzy bohaterami oparte na przyjaźni, czy sercowych dylematach są całkiem trafną ilustracją zachowania nastolatków. Zakończenie skłania do nostalgii i tęsknoty za chwilami, które przeminęły.

CZYTAJ TAKŻE: My hero Academia tom 1-4 – recenzja

Akcja toczy się szybko, a ze względu na liczne podróże w czasie wydarzenia nie są przedstawione liniowo. Wielokrotnie cofamy się w przeszłość by być świadkiem tego,  jak bohaterka dokonuje tam zmian, aż w końcu zaczynamy zgubić się w chronologii. Urywki scen z przeszłości i teraźniejszości przedstawione są trochę chaotycznie. Jeśli chodzi o naturę skoków w czasie to mamy tutaj kilka niewyjaśnionych zagadek. Nie wiadomo dokładnie w jaki sposób Makoto przenosi się w czasie, ani czemu ma to służyć. Zasady którymi rządzi się to zjawisko, nie zostały do końca wyjaśnione. Niedosyt zostawia też pełne niedomówień zakończenie. Na jaw wychodzą drobne braki w scenariuszu, co w zasadzie nie powinno dziwić, jeśli wziąć pod uwagę że tak skomplikowana fabularnie historia zamknięta została w jednotomowym wydaniu.

dz3

O dziewczynie skaczącej przez czas jest to opowieść o przygodach sympatycznej bohaterki, z dynamiczną, pełną zwrotów akcją. Znajdziemy tutaj trochę rozrywki, romansów i wiele uśmiechu. Polecam ją szczególnie młodzieży, z uwagi na to że właśnie nastolatkowie są bohaterami tej historii, a poruszane w mandze problemy (z wyjątkiem naturalnie przenoszenia się w czasie) są ponadczasowe i dotyczyć mogą młodych ludzi z różnych części świata.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję wydawnictwu Waneko


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 4