herozone

blog o komiksach i superbohaterach

RECENZJE

Monstressa. Haven- tom 3 – Recenzja


cover monstress 3

Polscy czytelnicy będą mieli możliwość zapoznać się z trzecim tomem Monstressy prawdopodobnie za jakiś czas, a amerykańscy mogą cieszyć się zbiorczym wydaniem zeszytów 13-18 zamkniętych w tomie trzecim zatytułowanym Haven już teraz. Czego można by oczekiwać po kontynuacji dwóch bardzo popularnych i uhonorowanych wieloma nagrodami tomów? Zapraszam na krótki trailerek. (Uwaga — drobne spoilery)

CZYTAJ TAKŻE: Monstressa tom 1-2 – Recenzja


Cesarzowa-Szamanka powie: Come young blood…


Akcja trzeciego tomu Monstressy rozgrywa się w nadmorskim mieście Tear Shed, otoczonym wodami Pontusa. Z racji tego, że miasto to chroni antyczna tarcza zbudowana przez Cesarzową-Szamankę jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie nie dotarła wojenna pożoga, a mieszkańcom oraz przebywającym tam arkanijskim uchodźcom udało się jak do tej pory uchronić przed zakusami Federacji, oraz zachować polityczną niezależność względem Thyrii. Problem w tym, że tarczę będącą połączeniem arkanijskiej magii i technologii (gratka dla sympatyków stampunku) uruchomić może jedynie ktoś o odpowiednim pochodzeniu. I tutaj pojawia się Maika. Pytanie, czy zgodzi się i czy będzie w stanie pomóc mieszkańcom ?

CZYTAJ TAKŻE: Inspektor Akane Tsunamori – Tom 1-6 -recenzja


Maika powie: Fuck


Główna bohaterka nadal jest zamknięta w sobie i skupia się na wewnętrznych zmaganiach. Rzadki uśmiech wywołuje u niej Kippa.
Być może życzyłabym sobie większego rozwoju osobowości Maiki, ale póki co, musimy zadowolić się lekkim ociepleniem jej wizerunku. Znaczącą przemianę przechodzi natomiast zamieszkujący jej ciało „potwór” Zinn. Rzadziej ucina sobie drzemki, zaczyna angażować się w toczące wydarzenia, a w kryzysowych sytuacjach jest nawet w stanie współpracować z Maiką. Zyskuje osobowość do tego stopnia, że trudno jest dalej określać go mianem anonimowego „potwora”.

Monstress13-04.jpg


Matka Przełożona usłyszy: You look like shit


Skądinąd wiem, że wielu czytelników miało nadzieję na powrót diabolicznych sióstr Cumaea (w tomie drugim zabrakło ich wyrazistych charakterów). Wygląda na to, że autorki wyszły tutaj naprzeciw naszym oczekiwaniom. W tomie trzecim ponownie pojawią się znane nam już postaci: Matka Przełożona, efektywnw zabijaniu Igła i milczący Młot, oraz nowe budzące grozę i fascynację wiedźmy. Będziemy również mieli możliwość poznać Panią Premier Federacji (tutaj też pojawi się steampunnkowa gratka) oraz uczestniczyć w dyplomatycznych rozmowach pomiędzy Wilczą Królową a dworem Zmierzchu.

Monstress13-04


Kocia profesor Tam Tam będzie mówić i mówić


Chociaż wielu entuzjastów serii uważa panele zamykające rozdziały, na których kocia profesor opisuje nam świat przedstawiony za interesujące, to muszę przyznać, że w tomie trzecim zabieg ten wydaje się momentami nieco nużący i na siłę. Być może jest to spowodowane szybkim tempem akcji, z której trudno się wyrwać po to, by skupić uwagę na wykładzie pani profesor. A trzeba podkreślić, że akcja naprawdę leci w tym tomie na łeb i szyję i że rozdziały zamykają pełne napięcia momenty zawieszenia.

CZYTAJ TAKŻE: Briggs Land. Samotna walka – recenzja

Sana Takeda olśni nas i oczaruje

Tutaj zaskoczenia nie ma — autorka ilustracji jest w swojej najlepszej formie, a pełne secesyjnego bogactwa panele, podobnie jak w poprzednich tomach zdumiewają ilością szczegółów i ekspresją. Sugestywnie oddają klimat fantasy i horroru a chwile pełne patosu równoważą komiczne elementy zaczerpnięte z mangi. Marjorie Liu i Sana Takeda wspólnie stworzyły fascynujący świat, który warto jest ponownie odwiedzić.


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + = 15