herozone

blog o komiksach i superbohaterach

RECENZJE

Mój kucyk pony. Przyjaciółki na zawsze. Tom 4-recenzja


13805578o

Przez długi czas kucyki były dla mnie czymś, czym interesuje się moja kilkuletnia córka. Zabawki, serial, filmy. Jednak kiedy zaczęła się nauka czytania, pomyślałem, że można wykorzystać jej ulubione postaci do tego celu. Nie chodzi oczywiście o czytanie całości, raczej o poznawanie liter i składanie ich w pojedyncze wyrazy. Poza tym komiksy z tej serii z perspektywy rodzica wydają się dość bezpieczne. Nie ma tutaj przemocy, za to jest dużo humoru, przygody i akcji w której udział biorą ulubione kucyki chłopców i dziewczynek na całym świecie.

Coś dla dziecka

Dla dzieci w komiksie jest wiele kolorowych ilustracji, śmiesznych przygód i nawiązań do serialowego świata kucyków. Jak to powiedziała moja córka, to takie odcinki tyle, że na papierze. Dla nas dorosłych może nie być to odkrywcze, ale sześciolatka była bardzo zadowolona ze swojego okrycia.

15550498o

Rysunki są przyjazne, kolorowe, postaci sympatyczne o opowiastki lekkie, śmieszne i niezbyt skomplikowane. Charaktery postaci są odwzorowaniem tych znanych z serialu, niemalże słyszy się ich głosy podczas lektury. Scenarzyści na podstawie znanych z innych wystąpień kucykowych bohaterek schematy tworzą nowe całkiem udane opowieści, które także dorosłym mogą się spodobać, ale o tym za chwilkę. Sprawy w nich poruszane dotyczą świata dzieci, które mogą w ten sposób nauczyć się rozwiązywać niektóre problemy i nie bać się np. wyrażać swojego zdania lub nie dać się stłamsić przez kogoś o silniejszym charakterze.

Coś dla dorosłego

Twórcy komiksu zdają sobie sprawę, iż czytany on będzie wielu dzieciom przez dorosłych, dlatego też postarali się o to by i dla nas była to lektura przyjemna. Jest tutaj wiele aluzji i smaczków możliwych do wyłapania tylko przez dorosłych, np. poziom biurokracji niekompetencji pracowników ratusza, obłuda świata mody, lub ukryte żarty w imionach wielu bohaterów i bohaterek.

15550499o

Dzięki temu można miło spędzić czas dzieckiem, nie tylko wyrabiając nawyk czytania, ale przy okazji dobrze się bawiąc. Zwłaszcza że wiele nawiązań ze świata dorosłych jest naprawdę zabawnych.

Moja córka już kilka razy prosiła mnie o kolejne sesje czytania, całość znamy już dobrze. Mamy swoje ulubione fragmenty, żarty i ilustracje. Polecam ten tom rodzicom małych dziewczynek zakochanych w kucykach. Jest to porcja dobrej zabawy, może być to pomoc edukacyjna oraz pretekst do wspólnego spędzenia czasu.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję wydawnictwu Egmont.

 


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 − 22 =

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.