herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Recenzje

Kroniki Jakuba Wędrowycza-recenzja


jakub-wedrowycz-tom-1-kroniki-jakuba-wedrowycza-b-iext43255510Chciałem napisać poważną recenzję tej książki. No ale się nie da. Pilipiuk stworzył bohatera z krwi i kości. W większości przypadków polscy autorzy unikają polskiej rzeczywistości w swych książkach, a tutaj mamy coś zupełnie odwrotnego. Polska prowincja jest areną działań najbardziej oryginalnego bohatera ostatniej dekady. Pan Jakub jest wiejskim menel, pijak, cwaniak i jest bimbrownik. A no i oczywiście egzorcysta oraz pogromca wszelkich nieboskich stworzeń. To taki wiejski wiedźmin z problemem alkoholowym.

Cały świat, jaki w swych opowiadaniach stworzył Andrzej Pilipiuk, to cudowne połączenie polskiej szarej rzeczywistości i magicznego świata legend i baśni. Jednak pokazane jest to wszystko w krzywym zwierciadle, a pisane w sposób lekki i przyjemny. Są to osobne opowiadania, które łączy postać głównego bohatera, jednak składają się one w zaskakująco spójną wizję świata. Wędrowycz posiada odrzucającą powierzchowność, jednak w tych gumofilcach i pod tą kufajką kryje się nieprzeciętnie inteligentny człowiek, który wie co i kiedy trzeba zrobić.  Jest sprytny, intelektualnie ostry jak brzytwa. Przypomina mi pod pewnymi względami innego egzorcystę-Johna Constantina, bohatera komiksu Hellblazer. Między nimi jest kilka podobieństw, obaj mają swoje nałogi, swoje przyzwyczajenia i takie samo cyniczne podejście do życia. Wędrowycz zdaje sobie sprawę, z faktu, iż w świecie musi być zachowana równowaga pomiędzy dobrem i złem.

A że całość jest podana w lekki i przyjemny sposób, to czytanie jest prawdziwą przyjemnością i świetną zabawą. Przyznam się wam do czegoś: kupiłem ten tom i przeczytałem go na raz. To znaczy, że zacząłem czytać wieczorem a skończyłem nad ranem. I od razu zamówiłem cztery pozostałe tomy. Naprawdę warto zapoznać się z Jakubem Wędrowyczem, to świetny kompan i nieprzeciętny twardziel. W tym tomie szczególnie polecam opowiadanie Hotel pod Łupieżcą, śmiałem się cały czas pod czas czytania.

 


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

78 − = 77

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.