herozone

blog o komiksach i superbohaterach

RECENZJE

Hellboy tom 1 .Nasienie zniszczenia, Obudzić Diabła-rezenzja


Od kilku lat w komiksowym światku nastała moda na ekskluzywne wydania. Pojawiło się bardzo dużo ponadwymiarowych wydań z dodatkowymi materiałami w postaci komentarzy wstępów, słów końcowych. Takie rarytasy sprawiają, że fani komisów zaczynają przebierać nogami z podniecenia i nerwowo sprawdzać stan konta. Zdarzają się czasem nieudane wydania, ale większość to perełki. Nie przychodzi mi na myśl bardziej zasługujący na takie luksusowe wydanie komiks niż Hellboy.

hellboy tom 1Grafiki Mignoli same w sobie zasługują na takie ekskluzywne wydanie. Jego natychmiast rozpoznawalny styl, który sam Alan Morre określił jako”niemiecki ekspresjonizm połączony z twórczością Jacka Kirbiego”, mocno bazuje na kontraście i ikonografii. Postaci i dekoracje są bardzo stylizowane. Kolory, których używa są naturalne i wyraźne. Mignola często łączy je z dużą ilością czarnych jak smoła cieni. To właśnie te wypełnione kolorami strony dają nam najbardziej krwista czerwień, głębokie fiolety i najczarniejsze czernie. Dzięki powiększonemu rozmiarowi dostajemy dostęp do  precyzyjnych i wyjątkowych detali. To co bardzo cenię w stylu Mignoli to fakt, że często używa paneli lub nawet całych stron  z wizerunkami rzeźb, motywami roślinnymi lub krajobrazami dla zbudowania nastroju sceny. W ten sposób może umieścić akcję w ramach większej scenografii – sprawia to wrażenie oglądania dzieł sztuki, a powiększony format tylko temu sprzyja.

Każde ekskluzywne wydanie  Hellboya zawiera dwa kolejne zbiory przygód paranormalnego detektywa. W tym tomie są to Nasienie zniszczenia oraz Obudzić diabła . Dodatkowo mamy tutaj kilka dodatków.  W pierwszym zbiorze jesteśmy świadkami narodzin Hellboya podczas II Wojny Światowej, później poznajemy starszego bohatera i jego „rodzinę”- Biuro Badań Paranormalnych i Ochrony. Zobaczymy także ponowne narodziny szalonego maga, który pragnie kontrolować Hellboya  i twierdzi, że to on sprowadził go na Ziemię.Dostajemy także zajawkę mitologii jaką tworzy Mignola dla swojej serii komiksów, z ukłonem w stronę twórczości  H. P. Lovecrafta. Co ciekawe sam autor nie był pewien czy poradzi sobie jednocześnie z pisaniem i rysowaniem, poprosił więc Johna Byrne’a o napisanie scenariusza. Z dzisiejszego punktu widzenia widać, że od momentu kiedy Mignola przeją w pełni stery szybko wyrobił sobie własny styl. Widać, że te dwa style się przenikają. Nie jest to idealny początek, jednak od razu było widać znaki, że saga o Hellboyu będzie fascynującą podróżą.
Obudzić Diabła poświęca 5 rozdziałów na rozprawienie się ze starymi, drugowojennymi zagrożeniami doprowadzając do końca wydarzenia z poprzedniego tomu. Poznajemy tutaj także kolejne elementy mitologii Hellboya. Tak jak Alan Moore używa w swoich komiksach historycznych wydarzeń, np. w Lidze Niezwykłych Gentelmanów, Neil Gaiman wykorzystuje wierzenia religijne wielu  kultur w swoim Sandmanie, tak Mike Mignola czerpie garściami z folkloru, legend i podań wielu narodów – tworząc spoistą całość swojego uniwersum. Obudzić Diabła jest przewyższa Ziarno Zniszczenia pod względem akcji, scenografii i elementów fabuły. Ten tom poszerza także nasze rozumienie świata Hellboya jak i też różnych sił, które grają przeciwko.

hellboy tom 1Zebrane w tym wydaniu tomy wraz ze Zdobywcą Czerwiem i kilkoma krótkimi opowiadaniami zebranymi  w drugiej i trzeciej części wydań ekskluzywnych tworzą podstawę pierwszego dużego wątku serii o Hellboyu. Mam na myśli jego narodziny podczas II Wojny Światowej, walkę z siłami, które chcą go kontrolować, by wykorzystać go do własnych celów. Mignola skupia się tutaj na ostatnich wyznawcach Trzeciej Rzeszy, na wychowaniu Hellboya i jego interakcji z ludźmi, inaczej mówiąc jak stał się cynicznym, sprytnym, lekko aroganckim, najbardziej znanym paranormalnym badaczem na świecie. A wraz z wyjawieniem jego demonicznego pochodzenia i jego natury pojawia się konflikt: przeznaczenie a wolna wola. Mignola sprawnie łączy istot wprost z prozy Lovecrafa, przygodę w stylu Indiany Jonesa, Nazistów, okultyzm i europejski folklor, tworząc w ten sposób bogate i fascynujące tło dla  Hellboya i jego poszukiwań miejsca na świecie. Warto przeczytać, a zwłaszcza w tym wspaniałym wydaniu.LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

78 − = 72

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.