herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Felietony

Gotham – serial niedoceniony


Gotham- miasto wszechświat

BN-GG625_gotham_G_20150105081640
Miasto jest ogromne i zawsze ponure.

W serialu ważne jest także samo tytułowe Gotham. To wielkie, potężne miasto ze swoimi tajemnicami i niebezpiecznymi zakątkami. Klimat tej metropolii został stworzony przy wykorzystaniu istniejących w Nowym Yorku lokacji i grafiki komputerowej. Wysokie budynki ciągnące się po horyzont, stylizowane aż do przesady, ale idealnie pasujące wnętrza. Nie możliwa do określenia epoka, w której dzieje się akcja. Stare auta, monitory, telewizory podpowiadają lata 80 lub 90, jednak bohaterowie używają telefonów komórkowych i najnowszych modeli karabinów. Ta wspaniała mieszanka nowego ze starym tworzy obraz Gotham bardzo zbliżony do tego z filmu Tima Burtona z 1989 roku oraz znakomitego serialu animowanego o przygodach Batmana. Kostiumy i fryzury mieszkańców miasta są zupełnie inne niż w większości seriali. Gotham stworzyło własną estetykę i własny czas. Każdy detal dopasowany jest do większej całości, od strojów głównych bohaterów: młody Bruce często chodzi w golfach tak jak Michael Keaton w filmie Burtona.

CUDw655UsAEsxnQ
Golfy są nawiązaniem do Batmana Tima Burtona.

Bullock nosi starą skórzaną marynarkę, przywodzącą na myśl kryminały z lat 70-tych. Natomiast Jim Gordon, co ciekawe, ubrany jest w eleganckie garnitury, pasujące do lat 80,90 lub do czasów dzisiejszych. Scenografie są wystylizowane, Gotham ma własny styl architektoniczny, własny styl urządzania wnętrz, własne zawsze zachmurzone i deszczowe niebo. Jest to zupełnie samowystarczalny mały wszechświat bez koneksji z arrowverse lub DCEU. Ten zabieg pozwala twórcom na daleko idącą wolność artystyczną. W świecie Gotham panują reguły twórców tego serialu. Mogą przedstawiać postaci z kanonu Batmana dopasowując ich historie do fabuły i odpowiednio dobierać ważne elementy mitologii Mrocznego Rycerza, tworząc w ten sposób bogatą, skompilowaną i teoretycznie nieskończoną galerię bohaterów.

Gotham miasto z przyszłością.

Na razie wszystko wskazuje, że powstanie jeszcze kilka sezonów serialu. Twórcy mają czas, by swobodnie rozwijać postaci i budować wątki fabularne. Wraz z dorastającym Bruce’em, pojawiają się nowe możliwości scenariuszowe, np. miłosne rozterki dojrzewającego mężczyzny, okres buntu. Świat Gotham ma nam jeszcze wiele do zaoferowania, więc warto oglądać. Serial powraca z drugą połową sezonu czwartego sezonu, 1 marca.


Pages ( 4 of 4 ): « Poprzednia 123 4

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

47 − = 40

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.