herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Felietony

Gotham – serial niedoceniony


Policjanci, przestępcy – bohaterowie Gotham

Centralną postacią serialu zawsze pozostaje Jim Gordon, śledzimy jego drogę od przestrzegającego reguł policjanta, do człowieka naginającego te same zasady by ratować życie bliskich mu osób. To poprzez sprawy jakie prowadzi Gordon poznajemy nowych bohaterów, to on w wielu przypadkach ratuje życie Bruce’a Wayne’a. Wreszcie to on ponosi konsekwencje swych działań. Tak naprawdę jest to serial kryminalny osadzony w świecie Gotham przed pojawieniem się Batmana. I to dobry serial kryminalny.

gotham_villains
Każdy z przestępców ma swoje powody by łamać prawo.

Poprzez wykorzystanie galerii przyszłych przeciwników Mrocznego Rycerza, otrzymujemy odświeżające podejście do gatunków crime drama. Klimat serialu przypomina serię komiksów Gotham Central. Tam także poruszana jest kwestia, jak policja ma radzić sobie z super przestępcami? W Gotham to właśnie oni są największym zagrożeniem, zaczynają pojawiać się przeróżni łotrzy w kostiumach lub ze specjalnymi broniami. Popełniają oni zbrodnie i pozostają bezkarni, to rodzi frustrację u zwykłych, uczciwych obywateli pragnących spokoju i bezpieczeństwa.

Poza super bandytami jest jeszcze w Gotham przestępczość zorganizowana, która ma wpływ na wiele dziedzin życia zwykłych mieszkańców. Mafia jest wewnętrznie skłócona jednak działa nadal. Czerpie zyski z nielegalnych działalności, szczodrze obdarowując polityków i policjantów którzy przymykają oko na ich nieuczciwe zyski. Gordon staje się dla mafii niebezpieczny, ponieważ jest nieprzekupny i zdeterminowany by oczyścić swoje miasto.

Oswald_Cobblepot.png
Pingwin z chłopca na posyłki staje się ważnym gangsterem.

Wszystkie te kryminalne wątki są sprawnie przeplatane mitologią Batmana. Poznajemy początki jego wrogów, obserwujemy jak Pingwin dochodzi do władzy, jak Riddler staje się mistrzem zagadek. Jednak w każdym sezonie pojawiają się zupełnie nowe, oryginalne postacie. Często są to jedni z ciekawszych bohaterów w świecie Batmana. Bez spoilerów, chciałem tylko wspomnieć takie nazwiska jak Fish Mooney (Jada Pinkett Smith), Tabitha Galavan (Jessica Lucas), Nathaniel Barnes (Michale Chiklis), Jerome Valeska (Cameron Monaghan) czy ostatnio Sofia Falcone (Crystal Reed). Wszyscy ci bohaterowie wnieśli bardzo dużo do serialu.

Gotham bez Batmana?

James-Gordon-And-Bruce-Wayne-Connect-In-New
Gordon złożył Bruce’owi obietnicę, której pragnie dotrzymać.

Oczywiście nie można zapominać o postaci Bruce’a Wayne’a. W końcu bez niego nie powstałby ten serial. Jim Gordon czuje się odpowiedzialny za młodego panicza. Obiecał mu rozwikłanie zagadki śmierci rodziców. Jednak Bruce nie siedzi z założonymi rękoma. Wraz z Alfredem stara się odnaleźć zabójcę rodziców. Obserwujemy jak dorasta, jak ze zrozpaczonego chłopca staje się młodym zdeterminowanym mężczyzną. Jego poszukiwania często łączą się ze sprawami prowadzonymi przez Jima Gordona. Powstaje między nimi więź, która kiedyś zamieni się być może w przyjaźń. Bruce decyduje, że chce poświęcić swoje życie walce z przestępcami by w ten sposób uczcić pamięć swoich rodziców. W ten sposób wkracza na ścieżkę, na której końcu stanie się Batmanem. Teraz Alfred oraz Jim Gordon są jego najbardziej zaufanymi sprzymierzeńcami w tropieniu prawdy.Pages ( 3 of 4 ): « Poprzednia 12 3 4Następna »

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

30 − = 27

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.