Seriale o superbohaterach dzisiaj.
W 2017 roku w amerykańskich stacjach telewizyjnych nadawanych było 14 seriali opartych na bohaterach DC i Marvela. Nie wszystkie były sukcesem np., Iron Fist, Inhumans a inne zostały anulowane: Powerless. Są oczywiście też wielkie hity jak Punisher lub Flash. Większość z tych seriali podąża za starym, ale sprawdzonym schematem. W każdym odcinku pojawia się nowe zagrożenie w postaci złoczyńcy obdarzonego super mocą lub posiadającego superbroń. Nasz bohater szykuje się do walki, najpierw przegrywa by później przy pomocy swojej drużyny pokonać wroga ostatecznie. Co kilka odcinków wspomina się o większym tajemniczym przeciwniku, z którym przyjdzie walczyć bohaterowi w ostatnim odcinku sezonu. Jednak od kilku lat seriale o superbohaterach ulegają zmianie.

Dobrym przykładem może tutaj być Daredevil lub Jessica Jones. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z bardzo długim filmem podzielonym na odcinki. Serial o perypetiach Matta Murdocka ma cechy filmu fabularnego. Fabuła od pierwszego do ostatniego odcinka jest skupiona na rozterkach głównego bohatera i jego podwójnym życiu. Do tego dochodzi mroczny klimat, którego próżno szukać w innych serialach. Jest tak dlatego, że seriale produkowana przez Netflix na licencji Marvela, z góry przeznaczone są dla dojrzałego widza. Dzięki temu zupełnie inaczej pisane są scenariusze, inaczej przedstawiana jest przemoc, ale także inaczej pokazani są bohaterowie. Najlepiej to widać w przypadku serialu Jessica Jones.Jest to przede wszystkim opowieść kryminalna, a w dalszej kolejności traktuje o superbohaterach.
Obecnie seriale oparte na komiksach sięgają po nowe środki, by opowiadane historie były ciekawe i przeciągały widzów przed telewizory. Łączone są z serialami innych gatunków, Powerless miało być serialem komediowym, jednak ten eksperyment nie zakończył się porażką. Natomiast w przypadku DC’s Legends of tommorow połączenie superbohaterów i serialu przygodowego z dużą dawką humoru pozwoliło na stworzenie niespodziewanego przeboju serialowego. Legion to przykład tego, jak komiksowy materiał źródłowy może posłużyć jako podstawa do stworzenia doskonałego thilera psychologicznego. Wspomniane tu seriale powstały z myślą o dorosłym odbiorcy, a jak radzą sobie seriale przeznaczone także dla młodszego widza? Tam istnieją ograniczenia w których ramach trudno jest stworzyć fabułę zadowalającą wszystkich widzów, która jednocześnie będzie czymś więcej niż cotygodniową porcją żartów, scen walki i pokonywania problemów by na końcu wzmocnić morale drużyny. Niestety większość seriali wypada tutaj blado, jest jednak jeden wyróżniający się wyjątek.