herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Felietony

Gdzie są bohaterowie? -co nas czeka po Avengers: wojna bez granic? [spoilery]


Długo oczekiwana premiera Avengers: Wojna bez granic jest już za nami. Film jest pełen dramatycznych momentów, zwrotów akcji, jakich do tej pory nie widzieliśmy w filmowym uniwersum Marvela. Pomimo tego, że wielu fanów spodziewało się śmierci kilku bohaterów, to twórcom udało się w ostatnich kilku minutach filmu zaskoczyć widzów. Zaserwowano nam cliffhanger, który sprawia, że z niecierpliwością czekamy na czwartą część Avengersów, która ma pojawić się w przyszłym roku.

Dosłownie jednym pstryknięciem palców Thanos unicestwił połowę żywych istot we wszechświecie, wliczając w to wielu ukochanych przez widzów bohaterów. Jednak sam Thanos także zniknął, by znowu pojawić się w miejscu z pomarańczową poświatą. Spotyka tam młodszą wersję swojej ukochanej przybranej córki Gammory, która tajemniczo pyta się, czy uczynił to co planował i za jaką cenę tego dokonał.

Jedna z fanowskich teorii głosi, że kolor otoczenia świadczy o tym, że Thanos przeniósł się do wnętrza Kamienia Duszy. A skoro Gammora została zabita, jako część planu Thanosa, by zdobyć wspomniany kamień, logiczne wydaje się, że jej dusza została zaabsorbowana przez Kamień Duszy. Dla Thanosa zawsze będzie jego ukochanym dzieckiem, dlatego też pojawia się w tej postaci.

W świcie Marvela Kamień Duszy posiada kieszonkowy wymiar, gdzie dusze przebywają w momencie śmierci. Sam Kamień posiada pewien rodzaj świadomości i dąży do absorbowania jak największej ilości dusz. Finałowa scena filmu ukazuje nam Thanosa w idyllicznej scenerii. Siedzi sobie na progu drewnianej chatki, obserwując zachód słońca nad galaktyką, tak jak zawsze o tym marzył. Ten rajski krajobraz, prawie na pewno znajduje się w kieszonkowym wymiarze Kamienia Duszy, gdzie Thanos udał się, by odpocząć i wrócić do zdrowia po ogromnej bitwie, jaką stoczył z Avengersami.

Zakończenie filmu jest bardzo podobne do finału komiksowej serii Infinity Gauntlet autorstwa Jima Starlina. W komiksie tym Thanos decyduje się wieść spokojne życie farmera na jakiejś nienazwanej plancie, po tym, jak, brał udział w zakończeniu tyranii Nebuli. W filmie Thanos także pozwala sobie na chwilę refleksji po tym, jak anihilacji uległa połowa żywych istot w kosmosie.

Kamień Duszy pozwala swojemu posiadaczowi kontrolować życie i śmierć. Więc jeżeli znajdzie się ktoś na tyle potężny lub przebiegły, by pozbawić Thanosa jego rękawicy nieskończoności, to możliwe jest sprowadzenie z powrotem dusz z kieszonkowego wymiaru. Taką postacią jest pojawiający się w komiksie, a filmach jeszcze nie, Adam Warlock. Wiele razy był on w posiadaniu Kamienia Duszy, a ludzie odpowiedzialni za kształt MCU kilka razy wypowiadali się na temat jego ewentualnego pojawienia się. Więc istnieje szansa, że to on odegra kluczową rolę.

Kamień Duszy to jedna z największych tajemnic MCU i oczywiste jest, że odegra on dużą rolę w czwartej części przygód Avengersów. Pytaniem pozostaje kto i w jakich okolicznościach go zdobędzie i czy możliwe jest przywrócenie wszechświata do poprzedniego stanu?

Możliwe, że wskazówkę co do tożsamości tej osoby otrzymaliśmy w scenie po napisach Wojny bez granic, kiedy do Nick Fury wysyła sygnał SOS, na jego nadajniku pojawia się logo Captain Marvel. To pierwszy raz, kiedy ta postać lub raczej zaznaczenie jej istnienia w tym uniwersum pojawia się na ekranie kin. Jest to także małe światełko nadziei, że śmierć tak wielu bohaterów nie jest ostateczna i że jest ktoś, kto potrafi temu przeciwdziałać.

Nadchodzący film o przygodach Captain Marvel rozgrywa się w latach 90 ubiegłego wieku, co rodzi kilka pytań. Skoro jest to bohaterka tak silna, że w wyjątkowej sytuacji wzywają ją Fury, to dlaczego przez ostatnie 19 filmów nie słyszeliśmy o niej ani razu? Jakie będzie jej znaczenie w przywróceniu wszystkich bohaterów?  Jak jej solowy film i czy w ogóle będzie połączony z wydarzeniami z którejkolwiek części Avengersów?

W sieci pojawiła się także teoria, iż w czwartej części pozostali przy życiu bohaterowie udadzą się w podroż w czasie, by zniweczyć plan Thanosa. Wynika to z kilku zdjęć z planu filmowego, gdzie kostiumy (Kapitan Ameryka ma dokładnie taki sam strój jak w pierwszej części Avengers) oraz dziwne urządzenie na dłoniach aktorów może sugerować takie posunięcie. Jak będzie na prawdę musimy poczekać  i zobaczyć sami. MCU rozrasta się z każdym filmem i otwierają się kolejne możliwości. Scenarzyści sięgają coraz głębiej do bogatego archiwum postaci, historii i wydarzeń z komiksowego świata Marvela. Skoro pojawia się Captain Marvel, a wraz z nią obce rasy Kree i Skrull, to może kiedyś dostaniemy ekranizację miniserii Secret Invasion? Po wydarzeniach jakie nastąpiły w Wojnie bez granic i ich kontynuacji w Avengers 4, MCU będzie wyglądać inaczej. Możliwe, że nie wszyscy bohaterowie wrócą z nicości, możliwe, że inni zginą w walce. Pojawią się nowe nazwiska aktorów, nowe postacie. To wszystko sprawia, że każdy miłośnik marvelowskich bohaterów może liczyć na wiele emocji i miejmy nadzieję nadal dobrych filmów.

Źródła: 1, 2, 3

 

 


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

44 + = 51

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.