herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Logan white and black
Felietony

Czy powstanie więcej filmów jak Logan?


Logan jest jednym z lepszych filmów minionego roku. Powstanie takiego filmu to dla producentów ryzyko. Dla wytwórni filmowych najważniejszy jest zysk. Ten jest największy, kiedy film może obejrzeć jak największa widownia. Dlatego tak dużo filmów uzyskuję kategorię PG-13. Oznacza ona, że film dozwolony jest od lat 13. Filmy dla widzów powyżej 17 roku życia oznaczone są kategorią R. Kilka lat temu wszystkie filmy o superbohaterach były tworzone z myślą o nastoletniej widowni. Nie do pomyślenia był film z kategorią R oparty na komiksie np. Marvela. Minęło 10 lat od pierwszego filmu z MCU. Gatunek filmów o superbohaterach dojrzewa. Nastolatkowie, którzy wtedy emocjonowali się przygodami Ironmana, teraz są po dwudziestce i oczekują od filmów czegoś innego.

The-Punisher-Jon-Bernthal
Serial Punisher pomimo poruszania poważnych tematów podobał się wielu fanom

Dobitnie pokazuje to przypadek seriali Netflixa opartych na komiksach Marvela. Daredevil i Punisher skierowane były to starszego odbiorcy i poruszały tematy do tej pory nieobecne w tym gatunku. Były także brutalniejsze i mroczniejsze niż inne produkcje telewizyjne o podobnej tematyce np. Arrow. Pomimo tego stały się one bardzo popularne wśród fanów i odniosły ogromny sukces. Daredevil powróci już w trzecim sezonie, a drugi sezon Punishera właśnie został zamówiony.

Logan nie był pierwszy

Wcześniej już pojawiały się już filmy oparte na komiksach oznaczone kategorią R. Punisher Warzone, czy Atomic Blonde, są tego dobrym przykładem. Jednak nie należały one, do tak zwanego  Marvel Cinematic Universe (MSU). Jest to główny nurt filmów Marvela, gdzie zyski są największe. Teraz jednak reżyserzy zmieniają swoje podejście do materiału źródłowego, jakim są komiksy. Nie szukają już tylko łatwych tematów, wielu z nich chce tworzyć dobre, dojrzałe filmy osadzone w komiksowej rzeczywistości. Dobrym przykładem jest tutaj zeszłoroczny Logan. Film czerpiący z komiksu pełnymi garściami, a jednocześnie opowiadający poruszającą historię oraz dotykający poważnych tematów. Film ten ukazuje drogę, jaką przeszedł gatunek. Od łatwych i przyjemnych filmów dla młodszych widzów, do poważnych filmów udanie łączących sceny akcji z delikatniejszą materią ludzkiego przemijania.

marvel-deadpool-sixth-scale-hot-toys-feature-902628
Deadpool odniósł sukces dzięki byciu wiernym materiałowi źródłowemu.

Jest także Deadpool. Film także z kategorią R. Jednak tutaj ma to zupełnie inny cel. Aby wiernie oddać charakter komiksu, na jakim film bazuje, musiał to być film dla starszych widzów. Wade Wilson jest bohaterem, który przeklina, zabija i jest świadomy tego, że jest bohaterem komiksu. Każde inne podejście do tego bohatera skończyłoby się porażką. Dlatego fani Deadpoola obawiali się przejęcia studia Fox przez korporację Disneya. Główna obawa dotyczyła zmiany kategorii wiekowej drugiej części filmu. Szybko jednak przedstawiciele studia zapewnili, że nic takiego się nie stanie.

CZYTAJ TAKŻE: 5 komiksów Marvela dla początkujących.

Jednak oba filmy nie należą w 100% do MCU. Teraz pojawia się szansa na pierwszy film z kategorią R z Avangersem w roli głównej. Zapadła decyzja o powstaniu solowego filmu o przygodach Czarnej Wdowy. Natasza Romanow jest odpowiednią kandydatką do poważnego filmu z kategorią R. Po pierwsze sam materiał źródłowy jest odpowiedni. Wdowa jest szpiegiem, mistrzynią sztuk walki, posiada bogatą i tajemniczą przeszłość. Pozwala to stworzenie dojrzałego, szpiegowskiego scenariusza. Film o przygodach superagentki byłby czymś świeżym w zdominowanym przez mężczyzn gatunku. Po drugie grająca Natasze Romanow od lat Scarlett Johansson udowodniła, że potrafi udźwignąć rolę o cięższym charakterze, grając np. w filmach Woody’iego Allena. A jej występu w filmach MCU pokazały, że w scenach akcji także sobie radzi.

Co zrobi Marvel?

Dla Marvela pojawia się kolejna szansa przegonienia swojego rywala, DC Comics. Który nie radzi sobie dobrze z filmami na dużym ekranie, a w swojej telewizyjnej wersji stawia na nastoletnią widownię. Kolejny, dobry film osadzony w uniwersum Marvela skierowany do dojrzałej publiczności może być strzałem w dziesiątkę.


3 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

98 − 95 =

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.