herozone

blog o komiksach i superbohaterach

bl
RECENZJE

Black Lighting-recenja pierwszego odcinka


I’m a black man in a white world

Seriale Arrowverse pełne są miłych dla oka superbohaterów, jednak żaden z nich nie dotyka codziennych problemów zwykłego człowieka, tak jak robi to Black Lighting. To nie jest serial tylko dla tych, którzy chcą się rozerwać przed telewizorem.  Jest to serial, który pokazuje jak wygląda codzienne życie superbohatera, który nie jest ani milionerem, ani geniuszem. Jest za to czarnoskóry. I niestety ten fakt ma znaczenie. Ponieważ nasz bohater musi borykać się z problemami, które dla białych ludzi mieszkających tuż obok nich nie istnieją.  W dzisiejszych czasach jest to ważny punkt widzenia dla amerykańskiego społeczeństwa. A właśnie dla niego w głównej mierze tworzone są tego typu seriale.

Serial opowiada o życiu Jeffersona Pierce’a (Cress Williams), czarnoskórego dyrektora liceum imienia Garfielda, i byłego superbohatera, który potrafi kontrolować elektryczność i strzelać piorunami. Dawniej swoje moce wykorzystywał do walki z przestępcami. Obecnie pracuje w szkole w Atlancie i samodzielnie wychowuje dwie córki. Walczącą o prawa obywatelskie Anisse (Nafessa Williams) oraz buntującą się ciągle nastolatkę Jennifer (China Anne McClain). Starsza córka jest już samodzielną i odpowiedzialną kobietą. Młodsza Jennifer żyje pod dużą presją rówieśników, którzy nazywają ją królową Garfield High.

Black Lightning koncentruje się na relacjach, jakie panują w tej rodzinie, problemami, z jakimi spotykają się jej członkowie. Są one bardzo aktualne w amerykańskim społeczeństwie. Mam tutaj na myśli rasistowskie traktowanie czarnych obywateli przez policję, przemoc wśród uczniów, wojny gangów i to jak cierpią przez nie zwykli ludzie. Wszystkie te tematy zmieściły się w godzinnym odcinku i żaden z nich nie jest pokazany w wymuszony sposób. Te problemy są częścią fabuły, a nie wątkami pobocznymi. Nie ma jednego słusznego rozwiązania, każdy wypracowuje swoje, czy to łagodniejsze, czy takie oparte na przemocy. Serial nie moralizuje, zamiast komentować, pokazuje rzeczywistość czarnoskórych mieszkańców Atlanty.

Poza głównymi bohaterami, mamy też kilka postaci drugoplanowych. Pojawia się przyjaciel Jeffersona detektyw Henderson. Mentorem głównego bohatera, jest Peter Gambi (James Remar), krawiec, który zna jego sekret. Jest także była żona Jeffersona, Lynn Pierce (Christine Adams), która odpowiada, za zakończenie kariery superbohatera.

Black Lightning-lokalny bohater

Przez większą część pilota, lokalni gangsterzy Lala i Will wydają się głównymi przeciwnikami Jeffersona. Natomiast główny antagonista, Tobias Whale (Marvin “Krondon” Jones III) pojawia się na samym końcu odcinka.  Jest to bardzo onieśmielający i dominujący osobnik. To on pociąga za sznurki i z nim mierzyć się będzie Jefferson.

W premierowym odcinek Black Lightning Jefferson powraca jako superbohater. Ma do tego dobry powód: musi chronić swoją rodzinę oraz ludzi ze swojego sąsiedztwa. Jefferson Pierce zmienia krajobraz swojej okolicy jako dyrektor szkoły, poprzez edukowanie młodych ludzi. Jednak najlepsze rezultaty osiąga, gdy zakłada swój strój i wychodzi na ulice walczyć ze złoczyńcami. W tym właśnie Black Lightning różni się od Arrow czy Flash. Tamci bohaterowie chcą bronić swojego miasta, a BL broni swojej rodziny oraz lokalnej społeczności. To sprawia, że Black Lightning jest czymś nowym w palecie seriali o superbohaterach.

Serial wart jest obejrzenia. Różni się od innych, ponieważ dotyka prawdziwych problemów. Nie ma tutaj miejsca na kosmitów, magów i innych superłotrów. Black Lightning pokazuje przede wszystkim człowieka, a na kolejnym miejscu superbohatera.


7 COMMENTS

  1. Zazwyczaj serialami się nudzę albo jeśli z powodu braku czasu nie mogę na bieżąco oglądać, to zapominam fabułę… Zdecydowanie wolę filmy! Obejrzane, zapomniane i nara 😉
    Obawiam się, że to się już nie zmieni… zawsze tak miałam 🙂

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 57 = 60

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.