herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Felietony

Bizzaro-odwrotny Superman


 Bizarro- to super łotr kojarzony głownie z Supermanem, ponieważ jest on jego bardzo nie udanym klonem. Posiada wszystkie jego moce, ale nie posiada moralnych zasad Kal-ela. Po raz pierwsze pojawił się w 1958 roku na łamach Superboya. Przez tyle lat  było wiele wersji Bizarro.

Najbardziej popularna wersja pochodzenia Bizarro to ta,  której jest on wynikiem prób Lexa Luthora na stworzenie własnej kopi Supermena, sądząc iż jest on człowiekiem z nadludzkimi mocami. Pomimo wielu prób Luthorowi nie udaje się osiągnąć oczekiwanego rezultatu. Powstaje w ten sposób osobnik o trupio bladej skórze, i zachowujący się w bardzo dziecięcy, i chaotyczny sposób.

Przez wiele lat Bizarro był wykorzystywany w komiksach, serialach animowanych i innych mediach jako raczej pocieszny i niezbyt groźny przeciwnik Supermena głownie na usługach Lexa Luthora. Z czasem jednak zyskał sobie sympatie czytelników, do tego stopnia że powstala nawet planeta Bizzaro, zwana Htrae ( Earth czytane wspak). Na tej planecie wszystko dzieje sie odwrotnie niż na Ziemi, planeta posiada swoje wersje superbohaterów np. Bizarro Aquaman nie potrafi pływać. Planeta ma kształt kwadratu i mówi się na niej w specyficzny sposób. Planeta posiada także swój zestaw zasad, który w skrócie sprowadza się do stwierdzenia, że robi się tam wszystko odwrotnie niż na Ziemi.

Jakie moce posiada Bizarro?

Bizarro posiada wszystkie moce Supermana, ale są one odwrcócone tak jak:,

  • „mroźne spojrzenie”zamiast gorących promieni
  • „ognisty oddech” zamiast zamrażającego oddechu
  • „próżniowy oddech ” zamiast super oddechu
  • „teleskopowy wzrok Bizarro” który pozwala mu widzieć na krótką odległość do tyłu w przeciwieństwie do zdolności Supermena widzenia na wielkie odległości w przód
  • „Mikroskopowy wzrok Bizarro” który sprawia, że obiekty stają się mniejsze dla wszystkich w przeciwieństwie do wzroku Supermena, który powieksza przedmiot dla obserwującego
  • „rentgenowski wzrok Bizarro”który pozwala mu widzieć tylko przez ołów, w przeciwieństwie do Supermana, który nie  widzi tylko przez ołów

Także jego słabe punkty sa odwrotne do Supermana, jest wrażliwy na niebieski kryptonit, natomiast zielony kryptonit dodaje mu sił.

Jest to jeden z dziwniejszych złoczyńców, powołanych do życia w latach 50-tych czy 60-tych, gdzie główny nurt komiksów skupił się bardziej na sf, niż na poważniejszych tematach. Opowieści te kierowane były głownie do dzieci, więc taki odwrotny Supermen mógł wydawać się im zabawny.

Współcześnie, w najnowszej odsłonie komiksów DC czyli REBIRTH, Bizarro jest członkiem ekipy Red Hooda w Red Hood And The Outlaws. Jest to grupa anty bohaterów, niezbyt poważnie podchodzących do życia, obecnie w skład grupy poza Bizarro i Red Hoodem , wchodzi jeszcze amazonka Artemis. W ten sposób grupa odnosi się to trójcy DC czyli Supermana, Batmana i Wonder Woman. Niestety to wydawnictwo obecnie zbiera średnie recenzje, chwali się jego stronę artystyczna,świetne rysunki, a krytykuje resztę.Ale osobiście uważam, że w tej trójce jest potencjał. I dobry rysownik do pary z dobrym scenarzysta mogliby stworzyć kilka fajnych opowieści.


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 1 =

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.