herozone

blog o komiksach i superbohaterach

RECENZJE

Batman.Tom 4 Wojna Zartów z zagadkami-recenzja


okładka

Joker stracił poczucie humoru i jest gotów zabić każdego, by je odzyskać, zwłaszcza Batmana, ale i każdego, kto stoi mu na drodze, np. Człowieka Zagadkę, któremu rozbuchane ego i megalomania nie pozwolą, na to by to ktoś inny zwyciężył Mrocznego Rycerza. Ci dwaj rozpętują wielką wojnę na ulicach Gotham, werbując każdego złoczyńcę w zasięgu wzroku. Tak przedstawia się w skrócie fabuła czwartego tomu Batmana, pt. Wojna Żartów z Zagadkami.

CZYTAJ TAKŻE: Batman. Tom 3. Jestem Bane – recenzja

Tom King po raz kolejny nie bierze jeńców i serwuje nam znakomitą opowieść z Człowiekiem Nietoperzem w tle. W tym tomie dzieje się dużo, akcja jest wartka. Tym razem na pierwszym planie mamy dwóch najbardziej szalonych i być może najbardziej inteligentnych wrogów Obrońcy Gotham.

Trochę inne Gotham City

2-450215437-1544119281652.jpg

W tym tomie King zabiera nas w przeszłość, niedługo po wydarzeniach znanych ze świetnego moim zdaniem Roku zero. Całą historię poznajemy z perspektywy Bruce, który opowiada o tych wydarzeniach Seline Kyle,  by ta lepiej zrozumiała jego samego, zanim zapyta jej ważne pytanie.

CZYTAJ TAKŻE: Batman/Flash. Przypinka – recenzja

3636285-batmanyearone-kicksdowntree.jpgDzięki temu mamy okazję obserwować Gotham w początkowych latach działalność Batmana. Sam Bruce mówi, że było to rok po tym, jak kopał tylko w drzewa, jest to oczywiste nawiązanie do słynnego panelu w Year One. Jednak myśli się ten, kto liczy na staroświeckie stroje, wygląd złoczyńców czy miasta.

CZYTAJ TAKŻE: 10 najlepszych powieści graficznych z Batmanem.

By wizualnie komiks był tak samo interesujący, jak scenariuszowo, rysownicy wykorzystują współczesne wizerunki. Może to troszkę przeszkadzać, jednak nie ma zupełnie wpływu na fabułę i akcję. Mnie bardzo spodobała się wersja Mr. Freeza, bardzo przyziemna, pozbawiona bieli, a skupiająca się na stworzeniu stroju, który jest zdolny utrzymanie przy życiu biednemu Victorowi.

Dwie strony tego samego medalu

1

Batman musi poradzić sobie z chaosem stworzonym przez dwie frakcje rozrywające Gotham na kawałki. Po każdej ze stron meldują się kolejni przeciwnicy, którzy obstawiają zwycięstwo albo Jokera lub Zagadki. Wiedzeni albo strachem, zimną kalkulacją lub wizją tego, co mogą zyskać, próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

CZYTAJ TAKŻE: Liga Sprawiedliwości kontra Suicide Squad.-recenzja

 

Każda ze stron pragnie wygrać, każda chce być tą, która pokona swoich przeciwników i każda z ich chce zabić Batmana. Dla niego nie ma znaczenia, z kim walczy, gdyż wszyscy oni to bandyci, kierujący się różnymi pobudkami, ale zawsze niebezpieczni bandyci. Co jednak nie przeszkadza mu zawierać rozmaite sojusze, gdy jest to konieczne.

King jest w formie

King w tym tomie dużo miejsca, zaskakująco dużo miejsca poświęca postaci Człowieka Latawca. Poznajemy jego początki, dlaczego został tym, kim jest. Jest to dziwne i interesujące zarazem. No i wiąże się z opowiadaną historią. Postać ta zyskuje głębi i przestaje być jednowymiarowym żartem.

3

To dowodzi tylko jak Tom King, potrafi dobrze tworzyć postaci. Jego naburmuszony i mrukliwy Joker, lekko psychotyczny i mega inteligentny Riddler oraz Batman to postaci z krwi i kości, na tyle ile pozwala konwencja komiksu oczywiście. Interesującym momentem jest kolacja z 9 dań przygotowana przez Alfreda, podczas której zwaśnione strony prowadzą negocjacje.

CZYTAJ TAKŻE: Batman: Mroczny Rycerz. Rasa Panów -recenzja

Rysunki Mikela Janina dotrzymują kroku scenariuszowi, Główne postaci są tak samo dobrze rysowane, jak i opisywane przez Kinga. Panele są przejrzyste, dynamiczne i sporo tutaj dużych ilustracji, na jedną lub nawet na dwie strony.

Warto sięgnąć po to wydanie, bo tworzy ciekawą, zamkniętą opowieść, do której czytania nie trzeba śledzić obecnych przygód Batmana. A przyjemność z czytania będzie duża.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuje wydawnictwu Egmont.


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 1

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.