herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Batman epilog
RECENZJE

Batman. Epilog-recenzja


Batman w NEW 52

Niezależnie od tego, co mówi się o NEW 52 DC, była to platforma, dzięki której pojawiły niesamowite opowieści o Batmanie. Szczególnie te napisane przez Scotta Snydera i zilustrowane przez Grega Capullo. To bardzo dobry zespół, który podchodził do Mrocznego Rycerza z szacunkiem, ale także wyprowadził go na nowe terytorium, błyskawicznie tworząc nową mitologię postaci. Z tytułami takimi jak Trybunał sów czy Ostateczna Rozgrywka na stałe wpisującymi się w kanon Batmana.

CZYTAJ TAKŻE: 5 nietypowych gościnnych występów (u) Batmana

Tom odpowiednio zatytułowany Epilog miał być zwieńczeniem, zarówno pracy wspomnianego zespołu nad tytułem, jak i całego NEW 52.W przeciwieństwie do poprzednich tomów jest to antologia. Na to wydanie składają się 4 osobne opowieści o Batmanie. Dwie pierwsze są ciekawe i zapewniają przyjemność czytania. Natomiast perełkami w tej kolekcji są pierwotnie opublikowane w Batman #51 i #52 dwie historie. Jedna pozwala nam poznać młodego Bruce’a, tuż po wielkiej tragedii. A w druga to sentymentalne pożegnanie z Gotham samego Snydera.

CZYTAJ TAKŻE: 10 Najlepszych powieści graficznych z Batmanem.

Epilog wydaje się sklejony troszkę na siłę. Niepowiązane ze sobą historie, bez wspólnego motywu. Jest to wydawnictwo dla najbardziej zagorzałych fanów Batmana. Ktoś kolekcjonuje run Snydera, nie musi kupować tego tomu. Wszystko znajdzie w tomach 1-9.

Ogólnie rzecz biorąc, Epilog nie jest najsilniejszym zbiorem  w tej serii ze względu na wyżej wymieniony format antologii, ale trzeba przyznać, że historie takie Trybunał Sów lub Śmierć rodziny ustawiły poprzeczkę bardzo wysoko. Pomimo wszystko, czyta się to przyjemnie. Wpływ Snydera i Capullo na współczesny wizerunek Batmana jest nie do przecenienia. Postaci, które stworzyli weszły już na stałe do galerii przeciwników Mrocznego Rycerza.

Podsumowując, nie jest to dzieło wybitne, jednak jeżeli jesteście zawziętymi fanami Batmana i musicie mieć wszystko z nim związane, to nadal otrzymujecie porządną porcję rozrywki. Jeżeli szukacie czegoś wyjątkowego do swojej kolekcji, nie musi to być ten tom.

 

 


Batman. Epilog

0.00
8

Scenariusz

10.0/10

Rysunki

10.0/10

Klimat

10.0/10

Ogólne wrażenie

5.0/10

Przyjemność czytania

5.0/10

Pros

  • Zespól Snyder/Copullo
  • Klimat opowieści
  • Rysunki

Cons

  • Format Antologii
  • Brak wspólnego motywu
  • Trochę sklejone na siłę

1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

43 − = 37

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.