herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Felietony KOMIKSY

Antybohaterowie – dlaczego są tak popularni?


Po renesansie w lat 70. wysyp antybohaterów trwał w latach 80. Dekada ta nie napawała amerykańskiego środowiska optymizmem, zimna wojna, nadal wysoka przestępczość, bliski wschód i wiele innych problemów. Zrozumiałe jest więc, że komiksy też nie były cukierkowe. Artyści prawie że prześcigali się w tworzeniu bardziej mrocznych bohaterów. Warto tutaj wspomnieć Franka Millera, który jako scenarzysta i rysownik serii Daredevil znacznie przyczynił się do spopularyzowania tego typu bohaterów. Daredevil nadal jest wyznawcą sprawiedliwości i obrońcą ludzi uciśnionych, jednak jest on też świadomy faktu, że nie zawsze sprawiedliwość działa tak, jak powinna. Miller stworzył także postać, która na stałe stała się synonimem antybohatera. Mam na myśli Elektrę Nachios.

elektraByła partnerka Matta Murdocka, która stała się zabójcą na zlecenie. Jej pojawienie się wprowadziło duże zamieszanie, do i tak skomplikowanego życia prawnika. Działa ona na zlecenie wielu złych ludzi, a jej metody są sprzeczne z ideami Daredevila. Jest ona targana sprzecznymi emocjami, z jednej strony nadal kocha Matta, a z drugiej strony jej postępowanie odpycha go coraz bardziej. Ta wyjątkowo tragiczna postać, wprowadziła głębię do Daredevila. Poprzez swoje doświadczenia z Elektrą, DD uczy się, że czasami trzeba poruszać się w szarej strefie, gdzie dobro i zło są relatywne. Pod wpływem tych przemyśleń, potrafi on np. współpracować z Kingpinem, kiedy jest to konieczne. Sama pracowała dla Kingpina, potrafiła też użyć złamanego własnego zęba, jako broni i zakrztusić nim przeciwnika.

roschiBardzo ciekawym przykładem antybohatera jest Rorschach stworzony przez Alana Moore’a. W swoich Strażnikach Moore stworzył alternatywną, ponurą i smutną wersję świata. Wśród wszystkich postaci najbardziej wyróżnia się Walter Kovacs, detektyw, który bierze sprawy w swoje ręce. Jego poglądy są ultra prawicowe, a jego samego cechuje moralny absolutyzm. Każdy, kto ma inne poglądy niż on, jest słaby i miękki. Zakłada więc maskę i sam wymierza sprawiedliwość tym, którzy według niego na to zasłużyli. Jego postępowanie wydaje się radykalne nawet innym superbohaterom, co pogłębia jego i tak już duże poczucie osamotnienia. Świat postrzega jako siedlisko zła i zgnilizny moralnej. Wszystko to wynika z jego nieszczęśliwego dzieciństwa i życiowych doświadczeń. Moore pokazuje jak wychowanie i otoczenie może wpłynąć na kształtowanie się osobowości młodego człowieka i jak wiele od tego zależy. Jest to postać skomplikowana, o żelaznych zasadach, i konsekwencji w działaniu obcej innym bohaterom komiksów. Bez względu na cenę, ryzykując własne życie, dąży do celu. Kiedy dopadł seryjnego gwałciciela i pedofila, najpierw zabił jego psy, a potem przypiął go do kaloryfera zostawiając piłę i podpalił dom. Zbrodniarz miał do wyboru albo spłonąć albo odciąć sobie rękę. Kovacs twierdził, że własnie tej nocy narodził się prawdziwy Rorschach.

Jednym ze sztandarowych antybohaterów komiksowych, jest John Constantine, bohater serii Hellblazer. Jest on detektywem paranormalnym, znawcą okultyzmu, cynikiem, złodziejem i oszustem. Jednak pod grubą warstwą opryskliwości ma dobre serce i pomaga ludziom w potrzebie. Powody, dla jakich to robi są różne, czasami bezinteresowne, czasami na wskroś egoistyczne, a czasami sam John nie wie, co nim kieruje. John Constantine poszukuje przygód i niebezpieczeństw.

Popularność Constantina wynika z jego osobowości, jest on uroczym, wygadanym łotrem. Kiedy trzeba to potrafi być czarujący, ale kiedy wymaga tego sytuacja, potrafi ograć nawet samego szatana. Zasady moralne są dla niego sztucznymi ograniczeniami narzuconymi ludziom przez istoty wyższe. Całe swoje dorosłe życie poświęca walce z tymi istotami i pomaganiu zwykłym ludziom. Często kosztem swoich przyjaciół lub innych osób, które napotka. Odczuwa też konsekwencje swoich czynów. Dlatego też jest prześladowany przez duchy jego zmarłych przyjaciół. Kiedyś sprzedał dusze trzem demonom, by w ten sposób pozbyć się raka płuc i móc żyć dalej, ponieważ demony nie mogły dojść do porozumienia. Popularność tej postaci sprawiła, iż powstał film fabularny oraz serial telewizyjny, oba jednak nie zyskały aprobaty fanów Constantine’a.Pages ( 5 of 6 ): « Poprzednia 1234 5 6Następna »

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + = 27

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.