herozone

blog o komiksach i superbohaterach

Felietony KOMIKSY

Antybohaterowie – dlaczego są tak popularni?


bladeRok wcześniej zadebiutował Blade. Eric Brooks nie miał łatwego życia. Jego matka była prostytutką, co już brzmi kiepsko. Jednak to nie wszystko, podczas porodu została ugryziona przez wampira.  Kobieta zmarła, a dziecko przeszło transformacje, jest czymś pomiędzy człowiekiem a wampirem. Cechy wampiryczne, jakie posiada to między innymi: długowieczność, nadludzko wyostrzone zmysły. W przeciwieństwie do wampirów może on jednak przebywać na słońcu i nic mu się nie stanie. Dorosły Eric przyjmuje pseudonim  Blade i zostaje łowcą wampirów a przy okazji  odludkiem, niepasującym ani do świata ludzi, ani wampirów. Blade  nienawidził wampirów jak Peya Tedego i nie cofał się przed niczym, by je eliminować. Bohater ten był szorstki, nie wiele mówił i był całkowicie skupiony na swym celu. Jego wampiryczne cechy pozwalały mu stać się wyśmienitym strzelcem, mistrzem sztuk walki i stawiać czoła nawet najpotężniejszym przeciwnikom. Dla wampirów był przekleństwem, a dla czytelników gwarancją widowiskowych i krwawych walk. Ważne jest także, że Blade był czarnoskóry. Był to jeden z pierwszych kolorowych bohaterów komiksów z własną serią, niebazującą na negatywnych rasowych stereotypach.

W tym samym roku co Blade pojawia się jeden z największych obecnie bohaterów Marvela, Wolverine. Jest on mutantem posiadającym zdolność samoleczenia każdej rany, dodatkowo wzmocniony szkielet specjalnym metalem — adamantium. Logan, bo tak chce, żeby się do niego zwracać, urodził się w 1880 roku, a dzięki swojej mutacji starzeje się wolniej niż zwykli ludzie. Jest niesamowicie brutalny, porywczy i nie stroni od kłopotów. Wyrobił sobie swój własny pogląd na świat. Jest cyniczny, nie ma złudzeń co do prawdziwej natury ludzi, jednak kiedy jest taka potrzeba, potrafi stanąć w obronie słabszych. Jego porywcza osobowość, prostolinijność i mówienie zawsze tego, co myśli często sprawiają, że znajduje się on w niebezpiecznych  sytuacjach. Jednak nie stroni od walki, jest wyśmienicie wyszkolony w walce wręcz, służył w kilku armiach oraz brał udział w wielu wojnach. Jest podejrzliwe nastawiony do osób na wysokich stanowiskach i nie ufa władzom. Wolverine zyskał ogromną popularność wśród fanów, stał się ikoną Marvela i dziś nadal jest przedstawiany jako zbuntowany i samotny człowiek, który posiada własny kompas moralny i nie godzi się na żadne kompromisy. Przkładem może być tutaj  konflikt  z własnym synem Dekanem,  podczas walki utopił swojego syna jednocześnie żałując, iż nie był lepszym ojcem.

moonieOstatnim antybohaterem z lat 70. o którym chciałem wspomnieć, jest Moon Night. Najemnik i poszukiwacz przygód Marc Spector w wyniku dość nieszczęśliwego zbiegu okoliczności zostaje zabity w Egipcie i przywrócony do życia przez starożytnego boga księżyca Khonshu. Zmienia on swoje życie i zostaje pogromcą zbrodni w Nowym Jorku. Dzięki interwencji boga zyskuje on nadprzyrodzone moce. Brzmi milutko, ale Moon Night nie przebiera w środkach, by zrealizować swoje cele. Ma kilka osobowości, jest znakomitym wojownikiem i mało kto mu dorównuje. A jeżeli chodzi o karanie przestępców, to jest bliski Punisherowi, raz zdarzyło się, iż odciął skórę z twarzy jednego z bandytów, a innym wypalał półksiężyc na czole.

Jest to kolejny po Punisherze i Wolverinie bohater komiksu, który ma wojskowe doświadczenie i wykorzystuje je do walki z przestępcami. W latach 70 wielu weteranów szukało swojego miejsca w społeczeństwie. Większość obywateli USA uznała interwencję w Wietnamie za porażkę i z biegiem czasu wycofała swoje poparcie dla zbrojnych działań. Przełożyło się to na sposób traktowanie byłych wojskowych. Nie byli oni traktowani jako bohaterowie, bardziej jako wielcy przegrani. Większość z nich chciała prowadzić normalne życie, co im się udawało. Natomiast dla garstki weteranów wojna trwała. Niektórzy zostawali najemnikami, inny przestępcami. Fakt ten został wykorzystany przez telewizję czy kino. Jak widać, był to też popularny wątek w komiksach. Poza tym łatwiej jest uwiarygodnić wygranie walki z przeciwnikami, jeżeli bohater posiada wojskowe wyszkolenie.Pages ( 4 of 6 ): « Poprzednia 123 4 56Następna »

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 1

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.