herozone

blog o komiksach i superbohaterach

RECENZJE

Analog #1-recenzja


Scenariusz: Gerry Duggan

Rysunki:  David O’Sullivan

Kolory:  Jordie Bellaire

Wydawnictwo: Image Comics

Gerry Duggan znany jest głównie jako współscenarzysta komiksowego Deadpoola, co oznacza, że doskonale radzi sobie z fabułą, która jest połączeniem komedii z science fiction. Teraz tworzy nowy tytuł dla Image Comics. Analog ma ciekawy pomysł i zapowiada początek całkiem udanej serii.

Jest rok 2024 i prywatność w sieci nie istnieje, kilka lat temu nastąpił tzw. Wielki Doxxing, czyli upublicznienie wszystkich prywatnych dokumentów znajdujących się w sieci. Od tego czasu wszelkie informacje są jawne. Wielkie firmy, by chronić swoje interesy korzystają z usług kurierów, którzy przewożą dokumenty w wersji papierowej. Praca ta może być niebezpieczna, o czym przekonujemy się na kilku pierwszych stronach. Głównym bohaterem jest Jack, jeden z takich kurierów. Były agent CIA, który jest częściowo odpowiedzialny za to co się stało.

Analog posiada lekki klimat noir i ciekawego protagonistę. Trzeba tylko za bardzo nie analizować logiki wspomnianego tajemniczego wydarzenia. Komiks celowo bardzo mgliście wyjaśnia to co się stało, i tak jest chyba najlepiej. Całe zdarzenie jest potrzebne tylko po to, by uruchomić fabułę. O tym, jakie były motywy osób za to odpowiedzialnych, może wyjaśniać flashback, gdzie pojawia się postać wzorowana na Marcku Zuckerbergu. Rozmawia on z Jackiem o naruszeniu prywatności, zaangażowaniu Rosji w amerykańskie wybory prezydenckie, w bardzo niepokojący i dziwnie lekkomyślny  sposób odnosząc się do bezpieczeństwa informacji.

FEB180497-04

Za stronę graficzną odpowiada David O’Sullivan. Jego rysunki charakteryzują się wykorzystaniem geometrycznych kształtów i grubej kreski. Jack ma bardzo kwadratową szczękę i zmierzwione włosy, chodzi w prochowcu, ma nam przypominać typowego bohatera z powieści noir. Jordie Bellaire podkreśla charakter opowieści  ciemniejszymi kolorami, które dopełniają klimat komiksu. Postaci potrafią wyrazić wiele emocji przy pomocy bogatej mimiki twarzy. Najbardziej zapada w pamięć scena gdzie Jack spaceruje po Nowym  Yorku, a wszędzie dookoła widać konsekwencje Wielkiego Doxxingu. Jest ona przedstawiona na dwóch stronach, więc dokładnie możemy przyjrzeć się jak wygląda życie bez prywatności. Dodatkowym smaczkiem całej historii jest to, że Jack jest w jakiś sposób odpowiedzialny za to co się stało.

Komiks ma w sobie potencjał, ciekawa jest zarówno historia Jacka, jego udziału w Doxxingu, jak i jego obecny zawód. Umiejętne przedstawienie środowiska kurierów i złoczyńców, którzy na nich czyhają, może zaowocować stworzeniem ciekawego świata. Do tego to, co ostatnio dzieje się wokół Facebooka, przypomina trochę wydarzenia z komiksu. Podsumowując Analog rozpoczyna się od ciekawego pomysłu i warto sięgnąć po ten tytuł.

 

 


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

59 − = 55

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.