herozone

blog o komiksach i superbohaterach

ZESTAWIENIA

10 najlepszych powieści graficznych z Batmanem.


Nawet najzagorzalsi fani Batmana nie są w stanie przeczytać wszystkich komiksów, mini serii, powieści graficznych i jednorazowych publikacji. Z jednego prostego powodu. Batman jest superbohaterem, o którym napisano więcej komiksów niż o kimkolwiek innym.  Dlatego też żadna lista nie będzie kompletna. Jednak każdy z nas ma swoje ulubione opowieści z Gotham City. Dlatego postanowiłem przedstawić swoją listę 10 najlepszych, moim zdaniem powieści graficznych z Mrocznym Rycerzem w roli głównej. Do rozważenia było dosłownie setki tytułów. Na przestrzeni  ostatnich 78 lat pojawiło się bardzo wiele komiksów. Ze wszystkich znanych mi opowieści wybrałem te, które spełniały następujące kryteria:

  • Batman musi być głównym bohaterem — jest wiele opowieści gdzie Batman służy jako tło dla innego głównego bohatera. Dlatego w moim zestawieniu pod uwagę biorę tylko te wydawnictwa, w których Batman jest na pierwszym miejscu.
  • Ciekawa historia — to, co wyróżnia dobre książki, czy też komiksy, od złych, to wciągająca fabuła. Każdy lubi dobrze opowiedzianą historię, w sposób ciekawy, zaskakujący i trzymający w napięciu. Właśnie takie historie brałem pod uwagę.
  • Niezatarte wrażenie — Wspaniałe opowieści pozostają na zawsze z nami. Nie wystarczy dobry rysunek czy ciekawa historia. Żeby znaleźć się na mojej liście, historia musi wbić się w pamięć i już tam pozostać. Po przeczytaniu takiej opowieści pozostaje nam kac książkowy, czyli czujemy się źle, że już to przeczytaliśmy.

A teraz bez dalszego przedłużania zapraszam do mojej listy.

10 Batman: Powrót Mrocznego Rycerza (Frank Miller)

maxresdefault

Na podstawie tego komiksu wzorował się Zack Snyder, kiedy tworzył Batman v Superman. Główny wątek skupia się na konflikcie Batmana i Supermana. Od wielu lat Mroczny Rycerz już nie patroluje miasta. Joker pozostaje zamknięty w Arkham. W USA nadal rządzi Ronald Regan, jedynym legalnym superbohaterem jest Superman. Bruce Wayne, widząc jak przemoc i przestępczość panoszy się w jego mieście powraca jako Batman. W tle mamy historię Dwóch Twarzy, Green Arrowa oraz polityczną rozgrywkę z Rosjanami. Superman na rozkaz prezydenta próbuje pokonać Batmana, ale ten wykorzystując technologię i swój spryt pokonuje Człowieka ze stali.

Opowieść i świat w niej przedstawiony jest posępny i beznadziejny. To lektura wyraźnie skierowana dla dojrzałego czytelnika. Z każdej pojedynczej strony wylewają się panele ze świetnymi rysunkami, czasem nawet miałem wrażenie, że jest ich za dużo. Co wydaje się paradoksalne, Miller daje nam jedno z bardziej optymistycznych zakończeń historii o Batmanie.

Na mojej liście ta pozycja znalazła się dlatego, że stworzony ponad 30 lat temu przez Franka Millera wizerunek Batmana jest nadal aktualny. Mroczny, czasami ponury. Takiego Batmana widzimy dzisiaj w filmach i komiksach, zaczęło się to właśnie od Franka Millera. Poza tym po przeczytaniu tej powieści znamy już odpowiedź na pytanie: kto wygra walkę na pięści Batman czy Superman?

Zdaję sobie sprawę, że niektórych może dziwić tak niska pozycja tej opowieści. Doceniam ogromny talent, jakim dysponuje Frank Miller i jego wpływ na całą branżę. Jednak dla mnie bardzo ważna jest strona wizualna komiksu, a ten wydaje mi się już troszeczkę zestarzał. Teraz rysuje się inaczej, w inny sposób też opowiada się historię, dlatego umieściłem Powrót Mrocznego Rycerza tak nisko na liście.

9

Batman: Ziemia Jeden (Geoff Johns i Gary Frank)

GalleryGraphicNovels_1900x900_BEOcvr1var2_REV_fnl_5334bd1ba63cc3.64676033

Kolejny raz twórcy na nowo opowiadają początki Batmana. Tę wersję od pozostałych wyróżnia postać Alfreda. Dotychczas był on przedstawiany jako dobrotliwy lokaj, który potrafi przygotować przyjęcie dla kilkunastu osób z niczego, oraz zająć się praniem panicza Bruce`a. W tej opowieści jest on byłym agentem brytyjskiego wywiadu MI-6. Jest doskonale wyszkolony w walce wręcz, taktyce i wszystkim, co tajny agent wiedzieć powinien. I swoją wiedzę przekazuje młodemu Bruce’owi. Jest bezkompromisowy, bo rozumie, że to, co planuje Bruce, to wybór między życiem i śmiercią. Do tego stopnia, że potrafi nieźle przyłożyć Batmanowi, kiedy go szkoli. Inna niż zazwyczaj jest też relacja z komisarzem Gordonem. Nie są przyjaciółmi, ścierają się, a nawet Batman potraktuje Gordona lewym sierpowym. Gordon jest też przedstawiony w zupełnie nowym świetle, jest skorumpowany, zastraszony i nie potrafi przeciwstawić się przemocy i niesprawiedliwości.

Wszystko to jest bardzo odświeżające. Do tego, sama opowieść jest wciągająca.  Bardzo urzekła mnie jedna rzecz: oczy Batmana. W tej powieści w widać w masce oczy Bruce’a. Mały szczegół a wiele zmienia. W oczach widać nasze emocje i ten zabieg pozwala na zobaczenie tego co do tej pory skrywała jego maską. Kiedy się boi, kiedy jest zaskoczony lub wściekły.

Wizualnie tez wszystko prezentuje się wzorowo. Rysunki dopełniają scenariusz i sprawiają, że czyta i ogląda to się wyśmienicie. Ta wersja Batmana bardzo przypadła mi go gustu. Jest jeszcze niedoświadczony, popełnia błędy i przez to jest bardziej ludzki. Nie jest nadczłowiekiem, który nie potrzebuje więcej niż 2 godziny snu i zniesie każdy ból. To człowiek, który przeżył osobistą tragedię i jest zdeterminowany pomścić swoich rodziców.

Jeżeli ktoś jeszcze nie czytał tej powieści, to polecam. Jest to zupełnie nowe spojrzenie na dobrze znanych już bohaterów. Tutaj są przedstawieni w nowych rolach. Czasem zaskakujących, a czasem tylko trochę zmienieni. Jednak  czasem jeden szczegół może zmienić bieg życia człowieka.

8

Batman Black Mirror (Scott Snyder, Jocik & Francesco Francavilla)

GalleryComics_1900x900_20141001_BM_ESS_BLACKMIRROR_5408f998ec2191.73201374

Numer osiem na liście to Batman Black Mirror. Opowieść o Batmanie bez Bruce`a w roli głównej. Cała historia dzieje się w czasie, gdy pod maską Batmana skrywał się Dick Grayson, czyli Nightwing. Pojawia się też syn Jima Gordona, który jednak nie poszedł w ślady ojca. Jest on w pewien sposób powiązany z zagadką, którą Batman musi rozwiązać. Dzięki użyciu nowego złoczyńcy, powiązanego z najbardziej znanymi sprzymierzeńcami Batmana, historia jest intrygująca i wciągającą. Nie brakuje też zwrotów akcji.

Dodatkowo są to dwie odrębne historie rysowane przez dwóch artystów, które splatają się pod koniec w nieoczekiwany sposób. To prawdziwa gratka dla fanów najstarszego z Robinów  i dobrej zagadki kryminalnej.

Black mirror stworzone zostało przez  Scotta Snydera, o którym w tym zestawieniu jeszcze wspomnę. Jest to mój ulubiony scenarzysta, który świetnie potrafi uchwycić esencję Batmana.

7

Batman Rok Pierwszy (Frank Miller i David Mazzucchelli)

batman-year-one-review-with-spoilers

Ponownie na mojej liście pojawia się Fran Miller. Nic dziwnego skoro to jeden z najlepszych artystów w branży komiksowej. W swojej opowieści skupia się on na początkach kariery dwóch mężczyzn w Gotham City. Są to Bruce Wayne i Jim Gordon. Pokazuje ich błędy, pierwsze sukcesy i porażki. To jak się uczą miasta, tego, na co mogą sobie pozwolić, jak walczyć o swoje.

Żadna opowieść przed i żadna potem nie oddała tak dobitnie charakteru Batmana i Gordona. Ta opowieść oraz Batman Rok Pierwszy tworzy doskonałą klamrę która spina całą, bogatą historię Batmana. Od ich pierwszych kroków na ulicach Gotham, pierwszych konfrontacji z wrogami. Miller dobrze odczytuje ich charaktery i uwypukla ich główne cechy: upór, nieprzekupność, i niezachwianą wiarę w sprawiedliwość.

Jednak nie mogę się przekonać do jego estetyki. Próbowałem wiele razy, ale nie daje rady. Jestem docenić co zrobił, ale nie zachwyca, kiedy zachwycać powinien. Mam chyba to tego prawo, bo nie każdy musi lubić klasyki. Ceni jak najbardziej, cenię, dlatego umieszczam na tak wysokim miejscu.

6Batman i syn (Grant Morrison i Andy Kubert)

BMRB_tomasi_Gallery_59fa68c761a766.21197108

Grant Morrison nieprzerwanie przez 7 lat był głównym scenarzystą Batmana. Stworzył bardzo wiele wspaniałych historii. Najbardziej cenię go za stworzenie postaci Damiana. Dziecka Bruce`a i Talii al Ghul. Jest to nawiązanie do opowieści pod tytułem Syn Demona, gdzie mieli krótkotrwały romans.  Po około 10 latach Talia pojawia się znowu w życiu Bruce`a i przedstawia mu owoc ich wspólnej nocy-Damiana. Ten 10-latek ma niecodzienne zainteresowania, takie jak szermierka i walki wręcz. Wychowany został przez Ligę Zabójców, a jego DNA zostało zmienione, aby był jak najlepszym następcą swojego dziadka, wielkiego Ra`s​ al Ghula`a. Chłopiec trafia jednak do swojego ojca. Obaj bohaterowie tej historii mają trudne charaktery, nie wszystko więc idzie jak po maśle. Wspomnę tylko, że na samym początku Damian zabija kilku bandytów, zamiast oddać ich w ręce policji, oraz próbuje zabić obecnego Robina i zająć jego miejsce.

Zestawiając ze sobą te dwie postacie Morrison pokazuje zupełnie inne oblicze Batmana. Musi on sobie radzić z rozpieszczonym, bardzo brutalnym i krnąbrnym dzieckiem. Opowieść jest mroczna, a między ojcem i synem od samego początku istnieje konflikt. Bruce stara się uczyć Damiana przestrzegania zasad oraz odpowiedniego zachowania. W ten sposób wzmacnia też swoje  zasady etyczne.

Damian na dobre zadomowił się w rodzinie Batmana. Do dziś jest postacią bardzo popularną. Jest to zasługą Morrisona, który przedstawił go z jednej strony jako bezbłędnego zabójcę, a z drugiej strony jako zagubionego chłopca pragnącego ciepła. Budzi on sympatię i czytelnik przejmuje się jego przygodami.

5Śmierć rodziny (Scott Snyder i Greg Capullo)

2878100-jokerlove_640-1024x576

Na kolejnym miejscu listy pojawia się ponownie Scott Snyder. Rok 2011 oznaczał dla DC wielkie zmiany, wszystkie tytuły zostały skasowane i rozpoczęte od nowa. Scott zasiadł za sterami Batmana i co to była za jazda. Joker odcina swoją twarz i znika. Wraca po roku i nikt nie wie gdzie był. Jego celem jest uśmiercenie całej rodziny Batmana, wszystkich bohaterów z nietoperzem na piersi.

Historia jest opowiedziana w sposób wyśmienity, cały czas trzyma w napięciu. Rysunki są porażająco piękne. Kolory nasycone, postacie wyraziste. Wspaniale się to ogląda i wspaniale czyta. Joker jet chyba jeszcze bardziej szalony niż zazwyczaj. Batman występuje w roli ściganej zwierzyny, jego najbliżsi są zagrożeni, a my możemy to wszystko obserwować i delektować się komiksem na najwyższym poziomie.

4Batman Trybunał Sów (Scott Snyder i Greg Capullo)

BM_Cv1_R1_53332a4dc19678.02943256

Jak rozpocząć nowy rozdział w wieloletniej karierze Batmana? Wprowadzić nowego, groźnego przeciwnika. Takiego, przeciwko któremu jeszcze nie walczył. Tak do świata komiksu wszedł Trybunał Sów. Mistyczna i tajna organizacja, decydująca o wszystkim, co dzieje się w Gotham City. Nikt ich nie zna, nikt ich nie widział, ale wszyscy się ich boją. Taj jak my straszymy nasze dzieci Babą Jagą, tak rodzice w Gotham straszą swoje Trybunałem Sów.

Twórcą tej organizacji kolejny raz jest Scott Snyder, a narysował wszystko wspaniale Greg Capullo. W tej opowieści jest wszystko. Wielka tajemnica, niebezpieczni, niemożliwi do zabicia zabójcy — Taloni. Po polsku tłumaczy się to jako „Szpon”. Batman nie wie dokładnie kto jest jego wrogiem, członkowie organizacji noszą maski i są wszechobecni. Ich ludzie znajdują się w każdym ważnym urzędzie, firmie i w policji.

Tak zorganizowanego przeciwnika Batman jeszcze nie spotkał. Jednak Mroczny Rycerz dzielnie stawia im czoła. Kilkanaście pierwszych zeszytów koncentruje się na walce z Trybunałem (piszę to bez żadnych aluzji politycznych). Od pierwszego pojawienia się Trybunał stał się siłą, z która trzeba się liczyć. Jego wpływ widać we wszystkich wydawnictwach DC z tego okresu. Zresztą do dziś jest często wykorzystywany przez twórców. A to wszystko dzięki duetowi Snyder & Capullo.

3Mroczne zwycięstwo (Jeph Loeb i Tim Sale)

Batman-DarkVictory-09_Page_06Na miejscu trzecim znajduje się bardzo dobra kontynuacja Długiego Halloween, kolejnej opowieści o początkowych latach działalności Batmana. Podobnie jak we wspomnianym poprzedniku śledzimy losy bohaterów przez jeden, pełen rok. Jako że jest to kontynuacja, która w bezpośredni sposób nawiązuje do pierwszej części, nie za bardzo sprawdza się w oderwaniu od całości.

Najbardziej interesująca jest tutaj opowiedziana na nowo historia Dicka Graysona, pierwszego Robina, a później Nightwinga, a nawet Batmana. Od momentu spotkania z Bruce’em, aż do momentu uroczystej przysięgi, by pomagać Batmanowi jako Robin. Dick staje się jedyną osobą, która utrzymuje Bruce’a we względnym poczuciu normalności. Dodatkowo pojawiają się wrogowie Batmana tacy jak Two Face, Scarecrow i Joker.

Akcja toczy się powoli, fabuła rozwija się w odpowiednim tempie. A pomimo tego opowieść toczy się płynnie, a rysunki tylko dopełniają całość. Gra kolorem, kontrastem czy cieniem wynosi całość na nowy poziom.

2Długie Halloween (Jeph Loeb i Tim Sale)

The-Long-Halloween-still1Skoro na miejscu trzecim znajduje się kontynuacja, to na miejscu drugim musi być Długie Halloween. Posiada on wszystkie cechy doskonałej opowieści o Batmanie: tajemniczego zabójcę uderzającego w każde większe święto na przestrzeni roku, wrogów Batmana w ilości zadowalającej najbardziej wybrednych fanów, oraz dwuznaczne zakończenie sprawy kryminalnej.

Historia kryminalna opowiedziana tutaj jest naprawdę dużego kalibru i przypomina powieści o detektywach z lat 40 – tych XX wieku. Jest to jedna z lepszych historii, w jakich Batman wystąpił. Dodatkowo na nowo opowiedziano pierwsze lata Bruce`a jako Mrocznego Rycerza. Chronologicznie, tuż po wydarzeniach z Batman Rok Pierwszy. Pozwala to prześledzić przemianę zwykłych bandytów w grupę super złoczyńców, jakich znamy z kart komiksów. Oraz zawiązanie się przymierza między Batmanem, Komisarzem Gordonem i prokuratorem Harvey Dentem. Poza tym ukłony należą się autorom za przedstawienie Człowieka Kalendarza jako kogoś groźnego i interesującego.

1Hush (Jeph Loeb & Jim Lee)

972243_wallpapers-superman-batman-robin-catwoman-hd-2560x1440_2560x1440_hNa miejscu pierwszym dzieło Jepha Loeb`a, tym razem z innym utalentowanym rysownikiem Jimem Lee. Loeb jak nikt potrafi tworzyć długie opowieści o Batmanie i jego przeciwnikach. Fabularnie jest tutaj podobnie do Długiego Halloween. Próbujemy poznać tożsamość tajemniczego zabójcy, który pogrywa sobie z Batmanem wykorzystując jego wrogów. Jego celem jest zniszczenie życia Bruce Wayne`a. Wspaniale pogłębiona jest relacja Batmana z Catwoman.

To co powoduje, że jest to mój ulubiony Batman, to rysunki Jima Lee. Każdy bohater jest narysowany w sposób absolutnie wspaniały. Dla samych rysunków jest warto przeczytać tę książkę. Jim Lee stworzył tutaj, moim zdaniem najlepsze prace w historii DC. Dlatego Hush jest moim miejscem pierwszym.

Tak przedstawia się moja osobista lista 10 najlepszych powieści graficznych z Batmanem w roli głównej. Jakie są wasze typy? Kto jest waszym ulubionym bohaterem, rysownikiem lub scenarzystą? Zapraszam do komentowania.


3 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 5

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.