herozone

blog o komiksach i superbohaterach

scooby i batman
KOMIKSY ZESTAWIENIA

5 nietypowych gościnnych występów (u) Batmana.


Batman dźwignią handlu

Batman jest jednym z najpopularniejszym bohaterów komisów. Od wielu lat zeszyty z jego przygodami bardzo dobrze się sprzedają. Wykorzystywany jest, by pomóc innym komiksom, przyciągając swoich czytelników do owych tytułów. Pojawia się często, np. w Suicide Squad jak też występuje u innych bohaterów DC. Występy gościnne od lat są popularne w branży komiksowej. Dla fanów to świetna okazja do zobaczenia jak ich ulubieni bohaterowie współpracują lub walczą ze sobą. Natomiast dla wydawnictw możliwość przedstawienia swoich bohaterów większej ilości czytelników. Często różne wydawnictwa wydają wspólne komiksy.

Batman dzielił strony z wieloma postaciami komiksowymi. Były wśród nich gwiazdy  kreskówek np. Elmer  Fudd. Postapokaliptyczni stróże prawa jak Sędzia Dredd. Stawiał czoła także Obcemu- kosmicznemu zabójcy z pokładu Nostromo. Ostatnio współpracuje z Wojowniczymi Żółwiami Ninja. Wspomniane wyżej połączenia wydają się nieco naciągane, czy wręcz radykalne. W poniższym zestawieniu wybrałem te tytuły, które pomimo tego, że są nietypowe zainteresowały mnie.

Batman vs. The Incredibile Hulk

Len Wein i Jose Luis Garcia-Lopez


Batman vs Hulk

W latach 70-tych zeszłego wieku Marvel i DC wypuścili bardzo udany crossover Superman vs. Spider-Man. Fanom bardzo się ten komiks spodobał, wydawcy poszli za ciosem i co jakiś czas wydawali kolejne wspólne zeszyty. W 1981 roku powstał komiks o pojedynku Batmana z Hulkiem. Fabuła jest tylko pretekstem do epickiego starcia. Joker napada na laboratorium należące do Bruce Wayne’a, w którym pracuje Bruce Banner.

Reszta to czysta przyjemność obserwowania bardzo nierównej walki. Bądźmy szczerzy Hulk zakończyłby wszystko pierwszym ciosem, Batman padłby martwy i koniec, ale kto by chciał to czytać, prawda? Nie zdradzę kto wygra, jednak zabawa jest przednia. Poza tym Hulk próbuje zrobić Batmanowi to, co tylko Bane potrafi- złamać kręgosłup. I to na wiele lat przed tym, zanim pojawił się Knightfall.

CZYTAJ TAKŻE: 10 najlepszych powieści graficznych z Batmanem.

Batman: Lobo

Alan Grant i Simon Bisley


Batman i lobo

Obecnie Lobo należy do JLA. Takie nastały czasy. Kiedyś jednak był najgroźniejszym łowcą nagród we wszechświecie. Jako że ma zdolność regeneracji i zerową empatię nadaje się do tej roli idealne. Lobo spotkał się z Batmanem dwa razy. Komiks o, którym chcę opowiedzieć powstał w 2000 roku. U nas ukazał się w serii Top Komiks nieodżałowanego wydawnictwa TM-Semic. Te 48 stron bardzo mną wstrząsnęło. Lubiłem Lobo, kochałem Batmana, jednak połączenie brutalności Ważniaka i determinacji Batmana nie przemawia do mnie. Dzisiaj, kiedy przygotowywałem zestawienie, zerknąłem jeszcze raz do tego zeszytu. Dopiero po latach zrozumiałem satyrę i pastisz gatunku, jaki pojawia się w tym komiksie.

Fabuła jest prosta jak żarty Lobo. Dwie twarze wynajmuje Ważniaka, żeby zabił Jokera. Jednak Batman wkracza i zaczyna się ostra jazda. Rysunek jest szalony, postacie są rysowane w sposób karykaturalny. A przedstawione są bez krzty sympatii do którejkolwiek z nich. Wszystko okraszone absurdalną dawką przemocy i żartu. Szczerze trzeba powiedzieć, że Lobo nigdy nie był komiksem wysokiego lotu, jednak tutaj jest godnym przeciwnikiem Batmana. Zaskakującym, ale godnym. Poza tym akcja dzieje się w świecie alternatywnym i poczynione są pewne zmiany w kanonie. Nie wszystkie się sprawdzają. Podsumowując, zderzenie anarchii Lobo z moralnym kompasem Batmana daje dużo frajdy z lektury i nie oczekujmy od tego zeszytu więcej.

CZYTAJ TAKŻE: Czy Affleck zagra jeszcze Batmana?

Batman and Punisher: Lake of Fire

Dennis O’Neil i Barry Kitson


batman/punisher

Jeżeli Batman jest mroczny, to jaki jest Punisher? W 1994 roku Pod maską Mściciela z Gotham skrywa się ktoś inny niż Bruce Wayne. To religijny fanatyk i lekko psychicznie niestabilny uczeń zakonu św. Dumasa-Jean-Paul Valley. Który zastępuje Bruce’a w czasie jego rekonwalescencji po walce z Banem. Ma on trochę inne podejście do roli Batmana, tworzy własny strój, co najmniej dziwny, ma własne zasady. Kiedy w mieście pojawia się Punisher, wiadomo, że dojdzie do konfrontacji. Punisher później spotka się z prawdziwym Batmanem, jednak to ten komiks umieszczam w moim zestawieniu. Pomimo że jest to dobra lektura, czegoś brakuje. Najprawdopodobniej osobowości Bruce’a Wayne’a.

Scena, w której Batman, w stroju przypominającym członka Dzikiego Gonu ratuje Punishera z płonącego kościoła, wryła mi się w pamięć. Poza tym pojawia się w tym komiksie mój ulubiony przeciwnik Franka Castle-Jigsaw. Jest to zawsze wielka przyjemność oglądać go w akcji.

CZYTAJ TAKŻE: The Punisher-recenzja pierwszego sezonu

Batman/Tarzan: Claws of the Cat-woman

Ron Marz i Igor Kordey


Batman/tarzan

W dzieciństwie zaczytywałem się przygodami Tarzana, miałem całą serię książek, potem był film z Christopherem Lambertem, i komiks z Batmanem. Chwila, co takiego? No właśnie, ktoś wpadł na pomysł, żeby stworzyć opowieść o Batmanie w latach trzydziestych współpracującym z Tarzanem. To znowu jest alternatywna rzeczywistość, niektóre z tych Elseworldów są w porządku, tutaj jednak za dużo po dachach Gotham biega półnagi facet. Acha, Batman także przytula lwa.

CZYTAJ TAKŻE: Liga Sprawiedliwości Vol.2 Epidemia-recenzja

Batman versus Predator III Więzy Krwi

Chuck Dixon i Rodolfo Damaggio


batman versus predator

Ten komiks dzieli fanów równo na pół. Ja należę do tej grupy, która go uwielbia. Predator, a raczej Predatorzy w dziwny sposób wpisują się w obraz Gotham. Mają swoje zasady, swoje rytuały, można by rzec, że są odzwierciedleniem Batmana i Robina. Jest kilka nieścisłości z kanonem powieści o Predatorach, ale to zupełnie nie przeszkadza w odbiorze. Podoba mi się rysunek, fabuła, wykorzystani bohaterowie: Mr. Freeze, Catwoman. Pamiętam jak marzyłem, żeby powstał taki film, ile to byłoby radości. Zobaczyć jak Predator próbuje dorwać Batmana.

 A czy wy spotkaliście się z jakimiś połączeniami bohaterów, które wydały wam się karkołomne lub takie, które was zachwyciły?


2 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 15 = 17

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.