herozone

blog o komiksach i superbohaterach

FILMY ZESTAWIENIA

30 Najlepszych filmów akcji lat 80-tych.


5. Batman


” I’m Batman”

BatmanNa filmowe przygody tego bohatera czekano kilkadziesiąt lat. W 1989 roku dokonał tego Tim Burton. Jak się okazało odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Jego wybór Michaela Keatona do głównej roli wywołał szał jakiego dzisiejsze fora fanboyów nie znają. Grożono bojkotem filmu, jak to aktor komediowy, słabo zbudowany ma być Mrocznym Rycerzem? Jak się okazało lamenty nie były potrzebne, Keaton do dziś pozostaje najlepszym odtwórcą Batmana, a zanim zaraz jest Ben Affleck.

Film w 100% oddaje klimat komiksu o Batmanie, od stylistyki Gotham, która tak spodobała się twórcom komiksu, że zaadaptowali ją do swoich prac. Zmieniono co prawda historię zabójstwa rodziców Batmana i to bardzo, jednak cała reszta rekompensuje ten nietakt. Do tego cudownie dobrana obsada, Jack Nicholson jako Joker jest świetny. Rolę tą miał zagrać Robin Williams, jednak ostatecznie wybrano Nicholsona, ciekawe jak zagrałby Księcia Klaunów Wiliams? Na pewno  świetnie, ale inaczej. Do dziś pozostaje wspaniała muzyka, zarówno ta Prince’a, jak i ta Dannego Elfmana. Na podstawie filmu powstał serial animowany, klasyczna i najlepsza kreskówka na świecie. Batman Burtona to już klasyka i przykład jak ekranizować komiksy.

4. Powrót do przeszłości( trylogia).


 „If my calculations are correct, when this baby hits 88 miles per hour… you’re gonna see some serious shit.”

btdfZapinamy pasy, wciskamy gaz do dechy i pozwalamy, żeby Delorian zabrał nas w szaloną podróż. A tam gdzie jedziemy drogi nie są nam potrzebne. O podróżach w czasie lepiej jest za dużo nie myśleć, bo rozboli nas głowa. Marty, Doc Brown mają swoje problemy w tym temacie, a my możemy je sobie spokojnie oglądać i dobrze się bawić. Wszystkie trzy filmy tworząc całość i opowiadają zamkniętą historię. O tym jak przeszłość wpływa na nas, ale też jak my możemy zmienić naszą przyszłość. Przesłanie filmu jest krótkie, to my jesteśmy kowalami naszego losu, nie ma przeznaczenia.

Seria Zemekisa jest wyjątkowa ponieważ od początku gotowa była cała historia, część druga i trzecia były kręcone jednocześnie. Więc wszystko pozostaje w logicznej spójności. Wszystko od aktorów, przez scenografię, muzykę, kostiumy aż do reżyserii tworzy jednolitą strukturę. Którą to ogląda się wyśmienicie, pomimo, że przyszłość z tego filmu to dla nas już przeszłość, a latających deskorolek nadal nie ma.

3.Terminator.


 „Come with me if you want to live”

terminatorI znowu podróże w czasie, ale tym razem nie jest tak fajnie jak u Martiego. Tutaj trwa walka o los całej ludzkości. Człowiek kontra maszyna, która ma tylko jeden cel zabić matkę przyszłego przywódcy ruchu oporu, zanim się on urodzi. Fabuła nie jest prosta, ale nie jest też przesadnie skomplikowana. Większość filmu do pościgi i ucieczki przed robotem oraz opowieści jak to źle jest w przyszłości.

Jednak to co pozostaje po obejrzeniu, to wspaniały klimat jaki stworzył Cameron w swoim filmie. Niby nic wielkiego, a robi wrażenie na widzu i bardzo zaciekawia. Na tyle, że powstała kontynuacja, która jest najlepszym sequelem w historii kina. Dodatkowo powstał serial, dwie kolejne części, reboot  i masa całkiem niezłych komiksów. Teraz ten film jest klasyką gatunku i zawstydza większość dzisiejszych hitów poziomem i klimatem.

2. Szklana pułapka.


” Yippee-ki-yay, motherfucker.”

szklana pułapkaW latach 80-tych Bruce Willis nie był znany jako filar kina akcji. Bardziej jako gwiazda serialu Na wariackich papierach. Gdzie wcielał się  w głupkowatego, ale nie pozbawionego czaru detektywa Davida Addisona. Willis w ciągi dnia kręcił serial, a nocami Szklaną Pułapkę. To się nazywa protestancka pracowitość. Jak widać opłaciło się zaryzykować nieprzespane noce. Z dnia na dzień Willis stał się gwiazdą. Film był ogromnym sukcesem i filmy akcji stały się najbardziej pożądanym gatunkiem filmowym wśród producentów.

Sukces filmu w dużej mierze opiera się na charyzmie dwóch aktorów. Wspomnianego Bruce Willisa oraz Alana Rickmana w roli Hansa Grubera. Bez tych aktorów film niczym by się nie wyróżniał. To dzięki tym kreacjom, gadaniu do siebie Willisa, które było improwizowane, specyficznemu sposobowi wysławiania się Rickmana film ma tyle uroku. W kolejnych częściach tego zabrakło, Bruce zaczął parodiować sam siebie, a i przeciwnicy byli zupełnie innego kalibru. Jednak pierwsza część to lektura obowiązkowa w każde Boże Narodzenie zaraz po Kevine.

1.Gwiezdne Wojny -Powrót Jedi.


” I think my eyes are getting better. Instead of a big dark blur, I see a big light blur.”

jediDlaczego Powrót Jedi jest najlepszym filmem akcji lat 80-tych? Ponieważ jest zwieńczeniem trylogii, która ukształtowała kino popularne tamtej dekady. Moim zdaniem jest też najlepszym filmem z tej serii. Ma najbardziej złożoną fabułę, najlepsze zwroty akcji, emocjonalne zakończenie i przez cały czas trwania trzyma widza w napięciu. Postacie są już bardzo dobrze nakreślone i aktorzy z łatwością odtwarzają swoich bohaterów. Wszystko do siebie pasuje. Nic nie jest wymuszone.

Ten film stał się częścią kultury tak samo jak dzieła Szekspira, to nasze dziedzictwo XX wieku. A biorąc pod uwagę jak ten wiek się zaczął( I Wojna Światowa) i jak się zakończył (Ataki na WTC), to wydaje się, że tym co po nim pozostało, może być miedzy innymi historia o rycerzach ze świetlnymi mieczami i małym zielonym kosmicie.


Pages ( 6 of 6 ): « Poprzednia 12345 6

1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.