herozone

blog o komiksach i superbohaterach

FILMY ZESTAWIENIA

30 Najlepszych filmów akcji lat 80-tych.


10. Mad Max 2.


„I’m just here for the gasoline.”

mad maxMel Gibson wypowiada w tym filmie 16 kwestii. Film jest dziwny i zakręcony, jak to w Australii bywa. Post apokaliptyczny świat, gdzie najcenniejsza jest benzyna – to miejsce akcji i świat w którym żyje Max Rockatansky – były policjant, a teraz włóczęga po australijskich pustkowiach. A jest to klimat nieprzyjazny, gorące słońce, brak wody i każde stworzenie chce cię zabić. Max szuka paliwa do swojego Interceptora i karmy dla swojego Psa. Trafia do osady, która ma dostatek paliwa, ale też wrogów którzy czyhają na ten cenny ładunek. I wtedy zaczyna się akcja.

Film jest na wskroś australijski, powolne tempo, dziwny akcent, bohaterowie cudownie dziwni, pokręceni i nienormalni. Dość powiedzieć, że kostiumy były tworzone przy pomocy sklepów sado maso.  Film spodobał się fanom fantastyki i sf. James Cameron inspirował się Mad Maxem przy tworzeniu Terminatora. Do 1981 roku była to najdroższa produkcja w Australijskim kinie. Większość budżetu przeznaczona została na pojazdy, których duża część została zniszczona podczas zdjęć. Od tego filmu rozpoczęła się kariera szalonego Mela. Przed tym filmem był w Stanach nieznany. Film dzisiaj już trochę się zestarzał, ale jak na film z przed 37 lat, to ogląda się go bardzo dobrze.

9. Pierwsza Krew (Rambo I)


„Don’t push it or I’ll give you a war you won’t believe. Let it go. Let it go!”

ramboTen film był hitem czasów VHS, i niejeden właściciel wypożyczalni kupił sobie passata w TDI za pieniądze zarobione na tym filmie. Samotny, nie umiejący sobie znaleźć miejsca w życiu weteran wojny w Wietnamie, musi stawić czoła tropiącym go policjantom. Stallone pokazał, że potrafi dostrzec potencjał w materiale źródłowym. Książka o komandosie walczącym w małym amerykańskim miasteczku okazała się tym na co czekali widzowie. Nie jest to spektakularny film akcji, to przyszło później z drugą częścią. Mamy tutaj dramat osamotnionego, niezrozumiałego człowieka, który ma specjalne umiejętności, a nie ma co z nimi zrobić. Jest też akcja, ale wynika ona z tego co widzimy na ekranie. Rambo tylko się broni, za wszelką cenę unika konfrontacji. Kiedy jednak zostaje przyparty do ściany, reaguje. I to tak, że trzeba wzywać Gwardię Narodową.

Sylwester Stallone potrafi grać, nie możemy o tym zapominać. To naprawdę dobry aktor, który bardzo szybko został zaszufladkowany jako gwiazda kina akcji. W tym filmie pokazuje, że aktorstwo to nie tylko strzelanie, ale też wewnętrzne rozterki bohatera. Z resztą cała obsada spisuje się dobrze, zwłaszcza Brian Dennehy jako szeryf Teasle. W USA film ten wywołał dyskusję o zapomnianych weteranach wojny w Wietnamie, a druga część opowiadała o tym jak Rambo uwalnia więźniów z obozów w Wietnamie. Tak, Chuck Norris zrobił to wcześniej w Zaginiony W akcji. Widocznie publiczność potrzebowała kilku filmów na ten temat.

8. Obcy – decydujące starcie.


„Get away from her, you bitch!”

alliensReplay budzi się po 57 latach kosmicznego snu i znowu musi walczyć z Xenomorfami.  Zamiast jednego strasznego potwora, mamy kilka mniejszych, by bardziej przestraszyć publiczność. Pierwsza część bazowała na klimacie i niewiadomej, tutaj wszystko jest na talerzu, a do tego wszędzie strzelają kosmiczni marines. Pomimo tej zmiany w tonie, film nadal pozostaje jednym z lepszych w serii. Dzięki niemu powstały kolejne oraz seria komiksów, a Obcy na stałe wszedł do galerii przerażających bestii. Rozrasta też się mitologia, poznajemy królową i wiemy więcej o samych stworach.

Silna bohaterka, która nie czeka na rycerza na białym koniu by ją uratował, to właśnie jest Replay. Ikoniczna rola, która zagwarantowała Siqourney Weaver popularność i rozpoznawalność. Wielu twórców później próbowało kopiować klimat tego filmu, jednak tak samo jak pierwsza część, pozostaje on niedoścignionym wzorem doskonałego filmu łączącego akcję, horror i science fiction.

7. Predator.


„Get away from her, you bitch!”

predatorDo występu w tym filmie Arnold Schwarzenegger zrzucił 12 kilo, by jego postać wyglądała jak żołnierz, a nie jak kulturysta. W dżungli grupa komandosów jest tropiona przez tajemniczego przybysza z kosmosu. Jest bezwzględny i nie zna litości, a na polowaniu zna się jak nikt.  Jednak trawił na godnego przeciwnika – Dutcha. Nie pozwoli on, żeby ktoś bezkarnie zabijał i obdzierał ze skóry jego zespół.

Produkcja filmy była prawdziwym piekłem, ekipę dziesiątkowały tropikalne choroby, gryzły komary, dopadały pijawki i inne insekty. Poza tym pierwotny projekt predatora nie sprawdzał się, a grający go mało znany belgijski aktor Van Damme narzekał na gorąco, więc po dwóch dniach go zwolniono, a kostium obcego zrobiono od nowa. Inspiracją dla filmy był pierwszy film z cyklu Obcy. Oba stwory spotkały się potem na kartach komiksów oraz w dwóch bardzo nieudanych filmach. A potwór w dredach, specyficznie klikający do dziś pozostaje jednym z najbardziej kozackich przybyszów z kosmosu.

6. Zabójcza Broń.


„I’m too old for this shit!”

zabójcza broń

Wzorowy przykład buddy cop movie. Najlepszy z nich wszystkich, najbardziej popularny i najbardziej udany. Wszystko to dzięki ekranowej chemii między Melem Gibsonem i Danny Gloverem. Różni ich dosłownie wszystko, nie lubią się, wręcz nie znoszą. Jednak pomimo różnic potrafią współpracować a nawet się zaprzyjaźniają.

29 aktorów odmówiło przyjęcia roli Riggsa, dopiero Mel Gibson się zgodził. Dobrze zrobił, biorąc pod uwagę fakt, że ten film uczynił z niego megagwiazdę na 2 następne dziesięciolecia. Powstały 3 kolejne części, jednak żadna nie była takim sukcesem jak pierwsza. Szalony i niestabilny emocjonalnie Riggs oraz liczący dni do emerytury Murtaough stworzyli najgenialniejszy duet policjantów w historii kina. Może tylko porucznik Borewicz i porucznik Jaszczuk mogli im dorównać.

travelist1


Pages ( 5 of 6 ): « Poprzednia 1234 5 6Następna »

1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 50 = 51

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.