herozone

blog o komiksach i superbohaterach

FILMY ZESTAWIENIA

30 Najlepszych filmów akcji lat 80-tych.


19. Critters


„Call the Army! They’re here.”

pobrane (1)Małe, senne, wiejskie miasteczko pada plagą niskich i włochatych obcych. Są one głodne i niewybredne, a ludzkie mięso smakuje im najbardziej. Film miał być hitem na miarę ET lub Gremlinów. Jednak autorzy poszli w trochę innym kierunku, bardziej horror i sf. Dzięki temu małe głodomory wyróżniają się do dzisiaj z filmów o podobnej treści z lat 80-tych. Tutaj naprawdę można było się przestraszyć.

Stwory nie są słodkie ani puchate. Są głodne, przerażające i zjedzą każdego. W tym filmie jest więcej gore niż w Gremlinach. Jest bardziej horrorem z momentami komediowymi, inne filmy o potworkach były komediami z kilkoma strasznymi scenami. Crittersi doczekali się kilku kontynuacji, jednak żadna nie dorównała jedynce.

18. Ucieczka z Nowego Jorku.


” The name’s Plissken!”

escapeposterKolejny film Johna Carpentera. Jedno z jego największych osiągnięć. Niedaleka przyszłość, rok 1997. Nowy Jork został zamieniony w więzienie. Samolot z prezydentem na pokładzie rozbija się właśnie tam, a na ratunek zostaje wysłany Snake Plissken, złodziej i przestępca.

W specyficzny dla siebie sposób Carpenter opowiada historię akcji ratunkowej w post apokaliptycznym świecie. Klimatem nawiązuje do kina noir, zmęczony życiem cyniczny bohater, misja której nie chce się on podjąć, i miasto moloch. A w nim setki różnych typów, z których każdy czyha by wykorzystać okazję i się wzbogacić czyimś kosztem. Najlepszym elementem filmu jest oczywiście Kurt Russel. Jego Snake to prawdziwy kawał sukinkota, robi to co akurat jest dla niego najkorzystniejsze. Film jest już klasykiem i po prostu trzeba go znać.

17. Wielka draka w chińskiej dzielnicy.


” I’m a reasonable guy. But, I’ve just experienced some very unreasonable things.”

IMG_8350Jakoś tak się ułożyło, że kolejne miejsce na liście to także film Carpentera. Tym razem Kurt Russel musi stawić czoła mistycznym siłom z Chin. Ten film okazał się finansową porażką, a sam Carpenter dał sobie spokój z Hollywood. Dzisiaj widać, że Draka daje sobie radę w porównaniu z filmami z późniejszych lat. Dzisiaj ten reżyser jest doceniany za łączenie w swoich filmach estetki filmów klasy B z lat 50-tych z jakością hollywoodzkich produkcji.

Kurt Russel daje tutaj popis aktorstwa grając pyszałkowatego, pewnego siebie i przekonanego o swojej wspaniałości macho. Nagle trafia w środek afery, której nie rozumie, nie wie co ma robić, a każdy chce go pobić. Draka nie jest idealna, jednak za każdym razem jak pojawia się na TV4 lub Polast film, to zaczynam oglądać dobrze się przy tym bawiąc.

16. Coś.


„I dunno what the hell’s in there, but it’s weird and pissed off, whatever it is.”

294140040874481_mainphotoDo czterech razy sztuka, oto ostatni na liście film Johna Carpentera. Jest to zarazem jego największe dzieło. Naukowcy na zimowym odludzi stają do walki o swoje życie. A przeciwnikiem może być każdy z nich. Jak mówi slogan na plakacie, nie ufaj nikomu. Film ma klaustrofobiczny, paranoiczny klimat. Widz, tak samo, jak bohaterowie nie wie  kto jest nosicielem tajemniczego i śmiercionośnego czegoś.

Każda scena jest pełna napięcia, trzyma nas na krawędzi fotela, a wspaniałe jak na tamte lata efekty specjalne są przerażające. Do tego wieloznaczne zakończenie i wspaniała rola Kurta Russella. W internecie są całe strony poświęcone analizie zakończenia i całego filmu. Niektórzy ludzie mają za wiele wolnego czasu.


Pages ( 3 of 6 ): « Poprzednia 12 3 456Następna »

1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 2 =

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.