herozone

blog o komiksach i superbohaterach

FILMY ZESTAWIENIA

30 Najlepszych filmów akcji lat 80-tych.


Lista najlepszych filmów akcji lat 80. to lista najlepszych filmów akcji wszech czasów. W tej dekadzie pojawiły się takie tytuły jak Terminator, Szklana pułapka, a to dopiero czubek góry lodowej. Przez całe lata 80. pojawiło się mnóstwo filmów akcji, które są do dzisiaj chętnie oglądane i przynoszą frajdę i zabawę. Co wyróżnia wspaniały film akcji? Czy jest to akcja non stop jak w Commando, czy powolne budowanie napięcia jak w Predatorze? Czy najlepszy film akcji to ultra brutalny Robocop, czy może lżejszy w odbiorze Wielka Draka w Chińskiej Dzielnicy? Taka lista wywoła na pewno dużą dyskusję. Sam termin film akcji traktuję szeroko, może to być horror, może to być film przygodowy lub sf. Ważne, że stworzony został w latach 80. i spełniał jeden z poniższych warunków:

  • główny bohater lub bohaterowie muszą mieć przeciwnika, przed którym uciekają, walczą lub muszą powstrzymać.
  • w filmie musi być kilka scen walki, bez względu na to czy na gołe pięści, miecze czy broń palną.
  • w filmie pojawia się terrorysta, lub handlarz narkotykami.
  • w filmie pojawia się Arnold Schwarzenegger lub Sylwester Stallone.
  • w filmie pojawiają się tak zwane onelinery. (w szkole mówiliśmy na to niezłe teksty)

Zatem zapraszam do wspominania wspaniałych lat 80-tych, kiedy ważny był scenariusz, wysoki bodycount nikomu nie przeszkadzał, a poprawność polityczna jeszcze nie istniała.

30. Nieśmiertelny


„There can be only one!”

938991725444793_mainphotosProsta historia człowieka, który nie może umrzeć. Przez wieki żyje samotnie, od czasu do czasu tocząc pojedynki z takimi jak on nieśmiertelnymi. Tylko ścięcie głowy może  doprowadzić do śmierci. A pozostać może tylko jeden.

W filmie występuje Christopher Lambert, który w trakcie produkcji filmu nie mówił ani słowa po angielsku, co tylko dodaje czaru jego postaci.  Sean Connery, który wszystkie swoje sceny nakręcił w tydzień i zainkasował za to 1 milion dolarów. Oraz w roli przerażającego Kurgana, Clancy Brown, na co dzień miły facet, który na planie siał postrach i nikt nie chciał się do niego zbliżać. Do tego wszystkiego dostajemy wspaniałą muzykę zespołu Queen. Oni też zachwycili się filmem. Mieli tylko nagrać jedną piosenkę, jednak po obejrzeniu materiału jaki otrzymali, zdecydowali się zrobić całą ścieżkę dźwiękową.

29. Oni żyją


„I have come here to chew bubblegum and kick ass… and I’m all out of bubblegum.”

they_live_88_eWłóczęga wchodzi w posiadanie okularów, które pozwalają zobaczyć mu, że światem rządzą kosmici. Aby utrzymać ludzi pod kontrolą, bombardują zwykłych ludzi setkami podprogowych wiadomości. Do tego dzięki tym okularom słonecznym widzi kto jest człowiekiem, a kto kosmitą.

Film Johna Carpentera, niedocenianego mistrza horroru i filmów łączących zalety wielkich produkcji z tandetnością kina klasy B z lat 50-tych, jest wspaniałym przykładem jakie filmy powstawały w tamtym okresie. Bardzo prosta fabuła, niecodzienny pomysł, i masa dystansu do siebie samego. Główną rolę odtwarza Roddy Piper, zawodowy wrestler, który do swojego bohatera podszedł z manierą znaną z jego występów na ringu. Z ciekawostek, mogę wspomnieć, że w filmie pojawia się najdłuższa scena walki w historii.

Scena jest bardzo popularna i była parodiowana np. w South Park.

28. Krwawy Sport


„You break my record, now I break you, like I break your friend.”

660900294780731_mainphotos

Film opowiada historię prawdziwego mistrza sztuk walki Franka Duxa, który rezygnuje ze służby w armii, aby wziąć udział w tajnym turnieju gdzie walczy się na śmierć i życie. Podobno scenariusz jest oparty na prawdziwych wydarzeniach, ale dzisiaj twierdzenie Duxa o nielegalnym tajemniczym turnieju można włożyć między bajki.

Ten film to przełomowa rola Van Damme’a. Do tej pory grała postacie, które nie miały imion, tylko opisy w scenariuszu np, Rosjanin lub karateka-homoseksualista. Teraz dostał szansą wystąpienia w głównej roli, no i wykorzystał ją w 100%. Praktycznie z dnia na dzień dołączył do panteonu polskiego więziennictwa  bohaterów kina akcji. Film ma jeszcze jeden smaczek,  otóż występuje tutaj także Bolo Young, pamiętny przeciwnik Bruce Lee w Wejściu Smoka. W tym filmie, wszystkie jego kwestie dialogowe są podobne do tych Bruce’a z Wejścia.

27. Przydrożny bar (aka Wykidajło)


„I want you to be nice until it’s time to not be nice.”

ROADHOUSEDoskonały zawodowy bramkarz zostaje zatrudniony by zapanować nad klientelą pewnego baru w Missouri. Oczywiście przy pomocy swoich pięści i nóg. Po drodze pojawiają się problemy, ale nasz dzielny Patrick Swayze zawsze dotrzymuje słowa.

Obiektywnie patrząc film jest kiepski i zły. Jednak ogląda się go bardzo fajnie, jest przyjemny dla oka. Są walki, jest humor, z każdej sceny wylewa się testosteron. Film znajduje się na liście 100 najbardziej przyjemnych złych filmów wszech czasów w Oficjalnym Przewodniku Filmowym nagrody  RAZZIE – przyznawanej najgorszym filmom. Patrick Swayze stwierdził, że w czasie kręcenia tego filmu był pewien, że zginie.

26. Ponad szczytem.


„The world meets nobody halfway. When you want something, you gotta take it.”

over-the-top-movie-poster-1987-1020206477Główny bohater jest kierowcą ciężarówki, a dorabia siłując się na rękę. Ma także problemy rodzinne. Wspólny wyjazd z synem może to wszystko zmienić.  Jest to jeden z nielicznych filmów, w których Sylvester Stallone nikogo nie zabija przy pomocy wszelkiego rodzaju broni.

Stallone zgodził się wystąpić w tym filmie, żeby wytwórnia dała mu w końcu spokój. Końcowy efekt bardzo mu się nie podobał. W wywiadzie wiele lat później powiedział, że jeżeli on by reżyserował film, to byłby on bardziej mroczny, użyłby oryginalnej muzyki zamiast rockowych piosenek i przeniósł akcję do miasta, a finał nie byłby taki jednoznaczny. Jedno jest pewne – film jest odpowiedzialny za wiele uszkodzonych rąk pośród nastolatków z lat 80-tych.

25. Więzy krwi.


” I know you ain’t scared to die, Willy. But this ain’t no place to leave your ghost.”

Original Cinema Quad Poster - Movie Film PostersPatrick Swayze, początkujący Liam Nesson i mroczny klimat Chicago. Do tego troszkę amerykańskiej egzotyki i folkloru w postaci hiilbillys, czyli tępaków z gór. Fabuła prosta jak to w latach 80-tych. Zabity zostaje brat policjanta, ten próbuje odnaleźć zabójców i postawić ich przed sądem, w tym samym czasie

drugi brat planuje własną zemstę.

Film jest nie jest zbyt popularny, jednak warty obejrzenia, mroczny, klimatyczny, nawet dzisiaj ogląda się to dobrze, a Patrick jak zwykle nie zawodzi. Występuje tam też Liam Neeson w początkach swojej amerykańskiej kariery świeżo po występie w Policjantach z Majami i innych serialach, gdzie grał ogony. Następnym jego filmem był Darkman – Człowiek Ciemności. (1990). Film ma swój klimat, jest szczery i dlatego warto go obejrzeć.


Pages ( 1 of 6 ): 1 23456Następna »

1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − = 11

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.