herozone

blog o komiksach i superbohaterach

ZESTAWIENIA

20 najlepszych filmów akcji lat 90-tych.


3. Kruk


„Can’t rain all the time…”

Film ten obrósł już prawdziwą legendą. Wszystko za sprawą tragicznej śmierci Brandona Lee, aktora odtwarzającego główną rolę. Ale czy poza tym tragicznym wydarzeniem film jest godzien wspomnienia i tak wysokiego miejsca na liście? Oczywiście, że tak. Powodów jest kilka.  Po pierwsze jest to bardzo dobra ekranizacja komiksu. A to nie zdarza się codziennie. Komiksu niezwykłego, ponieważ napisanego jako wyraz miłości i tęsknoty za utraconą ukochaną osobą.  Po drugie całkowicie przemyślana i nieprzypadkowa estetyka filmu. Od pierwszej do ostatniej sceny, nie ma tutaj przypadkowego rekwizytu. wszystko ma swoje miejsce i musi pasować do reszty. Po trzecie wyciekający z ekranu klimat degeneracji, zniszczenia i braku nadziei. Zakończenie jest może optymistyczne, ale wyrządzone zło nie zostaje naprawione. Dokonana zostaje jedynie zemsta. Reżyser Alex Proyas lubi robić takie mroczne i tajemnicze filmy. Jest także autorem miedzy innymi Mrocznego miasta, i niedocenianego Ja, Robot. Jego filmy to nie tylko rozrywka, lubi on zadawać pytania o ważniejsze rzeczy. Co to znaczy być człowiekiem, czy istnieje przeznaczenie? Pytania, na które ludzkość od dawna szuka odpowiedzi. Film ten jest do dziś wysoko oceniany i jest arcydziełem w porównaniu z kolejnymi częściami, które powstały. Teraz szykowany jest reboot z Jasonem Momoa w tytułowej roli. Mam nadzieję, że będzie to dobry film i odda ducha komiksu.

2. Terminator 2. Dzień sądu.


„Come with me if you want to live!”

Ten film rozpoczynał epokę kina akcji lat 90-tych. Po nim już nic nie było takie samo. Jest to najlepszy sequel wszech czasów. Niewątpliwie szczytowe osiągnięcie w karierze Jamesa Camerona. Od sceny otwierającej film z wizją przyszłości, aż po ostanie ujęcia pustynnej drogi nocą jest to arcydzieło kina akcji. Efekty specjalne do dziś robią piorunujące wrażenie, a dzisiejsi reżyserzy mogą się uczyć podstaw produkcji scena po scenie. Fabuła jest dopełnieniem pierwszej części, jej logiczną kontynuacją. Bohaterowie są przepięknie nakreśleni, bez jednej fałszywej nuty zagrani przez aktorów. I to jakich aktorów, każdy z nich zasłużył na uznanie. Mógłbym tak jeszcze długo, ale nie chce nikogo zanudzać. Film jest świadectwem dekady, w której powstał. Słyszymy muzyke G’n’R, odwiedzamy salony gier video, a jedyną nadzieją na lepsze jutro jest kilkunastoletni, przestraszony chłopak. Jest to po prostu film bez wad. Niestety musi zostać na drugim miejscu. Ponieważ najlepszym filmem lat 90-tych zostaje

1.Matrix


„Wow”

Jest to film, który kończy lata 90. Wielki hit, który wywarł przeogromny wpływ na kino akcji na wiele lat do przodu. Dzięki niemu Keanu Reeves stał się megagwiazdą. Film uwielbiany przez miłośników kina akcji oraz domorosłych filozofów szukających głębi w wymysłach rodzeństwa Wachowskich. Wiele scen jest kultowych, do znudzenia powtarzanych lub parodiowanych w innych filmach. Mroczny klimat, wirtualny świat w którym jest nam wygodnie żyć, wszechobecna inwigilacja, to brzmi znajomo prawda. Dzisiaj to my żyjemy w Matrixie. Dość jednak filozofii, wróćmy do filmu. Sceny kaskaderskie są tutaj wręcz poetyckie, jednocześnie nowoczesne i wizjonerskie. Słynna scena strzelaniny w hollu powstawała kilka tygodni z użyciem rekwizytów, scenografii i efektów komputerowych. Ekipa która odpowiedzialna była za większość scen akcji, ostatnio nakręciła bardzo fajny film. John Wick, bo o nim mowa z miejsca stał się klasykiem filmów akcji. To na planie Matrixa uczyli się oni fachu od Wachowskich. Kolejne części pokazały, że rodzeństwo się trochę zagubiło, nie zmienia to jednak faktu, iż pierwsza część przygód Neo jest najlepszym filmem akcji lat 90-tych.

 


Pages ( 7 of 7 ): « Poprzednia 123456 7

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

77 + = 83

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.