herozone

blog o komiksach i superbohaterach

ZESTAWIENIA

20 najlepszych filmów akcji lat 90-tych.


 

12. GoldenEye


„The name is Bond. James Bond.”

518P0UZqfCL._SX300_Po 6 latach przerwy James Bond powraca. I lata 90-te nie są dla niego łaskawe. Jego metody nie pasują do zmieniającego się świata. Do tego przeciwnik zna go bardzo dobrze, tym razem rozgrywka jest na wskroś osobista. Pierce Brosnan wreszcie dostał możliwość zagrania legendarnej roli. Przymierzany był już wiele lat wcześniej, niestety inne zobowiązania zawodowe pokrzyżowały plany. Tym razem wszystko się udało, Bond w jego wykonaniu jest bardziej cyniczny niż poprzedników, jednak nieobca jest mu autoironia. Kobieciarz, hedonista, zimny zabójca-taki jest Bond lat 90, widocznie taki był potrzebny.

Powrót Bonda to przedsięwzięcie karkołomne. Poprzednie części były archaiczne już w dniu premiery. Jednak moim zdaniem reżyserowi Martinowi Campbellowi udało się przeprowadzić Bonda przez koniec zimnej wojny z gracją. Jest bardziej związany z realiami świata, w którym żyjemy. Nadal używa gadżetów, jednak mają one odbicie w rzeczywistym rozwoju techniki.  Dopiero kilka części później pojawia się niewidzialny samochód. Co zwiastowało koniec Bonda na kolejne kilka lat. Po GoldenEye zostaje nam piosenka Tiny Turner, rola Izabelli Scorupco oraz pierwsze pojawienie się Judi Dench jako M.

11. Prawdziwe Kłamstwa


„Women. Can’t live with ’em. Can’t kill ’em!”

Już nie od dziś wiadomo, że ze współpracy Arnolda Schwarzeneggera i Jamesa Camerona wyjść może tylko coś dobrego. A jeżeli temat za który panowie się zabierają do komedia akcji z dużym rozmachem, to jest co oglądać. Arnold odgrywa rolę tajnego agenta, tak tajnego że jego żona nie wie czym się naprawdę zajmuje i ocenia go jako wielkiego nudziarza. Zostają oni razem wplątani w wielką międzynarodową aferę z bombą atomową w tle.  Arnold ma niewątpliwy talent komediowy, nie jest też mu obca autoironia. W filmie pokazuje też, że całkiem niezły z niego tancerz.

Film jest jednym wielkim festiwalem scen akcji, karkołomnych pościgów (koń kontra motocykl), widowiskowych walk wręcz. I widać, że Arnold bawił się wspaniale grając superagenta, który potrafi wszystko, tylko w domu nie potrafi sobie poradzić. Filmowcy mówią do widza: Chcesz zobaczyć Arnolda siedzącego na koniu w szklanej windzie, spoko my też. Jest to jeden z lepszych filmów akcji w ogóle, mogłoby być lepiej, gdyby widowiskowe i tak sceny walk były bardziej brutalne. Jednak jest to też komedia, więc trzeba było osiągnąć kompromis.

10. Na fali


„If you want the ultimate, you’ve got to be willing to pay the ultimate price. It’s not tragic to die doing what you love.”

Na miejscu dziesiątym film, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć takie dzieła jak The Hurt Locker czy Zero Dark Thirty. Ponieważ wszystkie trzy wyreżyserowała Kathryn Biegelow. Gdyby Na fali nie odniosło sukcesu, nie było by kolejnych projektów. A film ten to skromna mała opowieść o młodym agencie FBI Jonny’m Utah, granym przez Keanu Reevesa, który działa pod przykrywką by rozpracować gang serwerów okradających banki. Działają oni pod przywództwem niejakiego Bodhiego. W tej roli nieodżałowany Patrick Swayze z super blond fryzurą.

Luzacki klimat serwerów i magiczne krajobrazy plaż USA dodają tylko smaczku pogoniom i scenom akcji. Mam tutaj na myśli słynny skok z samolotu bez spadochronu czy sprawnie zrealizowane sceny  napadów na banki. Jednak najważniejszą wartością tego filmu jest bromance między dwójką głównych bohaterów. Utah jest całkowicie zafascynowany Bodhim, a ten chce przeciągnąć młodego człowieka na swoją stronę, by pokazać ma ja nie marnować swojego życia za biurkiem. Wyśmienite zdjęcia, aktorstwo na przyzwoitym poziomie i ogólne wrażenie sprawiają, że nadal ten film jest lepszy od wielu powstałych współcześnie. Na pewno od swojego remake’u z przed kilku lat. Wielu fanów uważa, że cały zamysł filmów z serii Szybcy i wściekli, został zaczerpnięty z tego filmu. Pewne podobieństwa są, jednak jak to się mówi w Hollywood, plagiat to  najwyższa forma pochlebstwa.

 


Pages ( 4 of 7 ): « Poprzednia 123 4 567Następna »

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

98 − = 90

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.