herozone

blog o komiksach i superbohaterach

ZESTAWIENIA

20 najlepszych filmów akcji lat 90-tych.


 

15. Blade: Wieczny Łowca


„Some motherfuckers are always trying to ice-skate uphill.”

blade - cinema quad movie poster (10).jpgBlade to przykład hitu znikąd. W latach 90-tych Marvel miał kłopoty finansowe i na prawo i lewo sprzedawał prawa do ekranizacji swoich komiksów. W taki sposób powstał filmowy Blade. Wielkim fanem postaci był Wesley Snipes, który rozmawiał z Marvelem o odtwarzaniu Czarnej Pantery, innego czarnoskórego bohatera. Kiedy te plany nie wyszły, zdecydował się zagrać właśnie Blade. Dla tych którzy nie znają tej postaci, Blade to pół człowiek, pół wampir. Całe swoje życie poświęcił na unicestwianie krwiopijców wszelkiej maści. Jest superszybki i doskonale wie jak pozbyć się wampirów.

Film stał się niespodziewanym sukcesem, powstały kolejne części, a Snipes stał się wielką gwiazdą. Blade to świadectwo lat 90-tych. Mroczne klimaty, muzyka techno i noszenie okularów przeciwsłonecznych w pomieszczeniach po zmroku, jest też scena unikania kuli zupełnie jak w Matrixie, sceny walki do dziś robią wrażenie. Blade jest twardzielem z którym lepiej nie zadzierać, postacią która zaciekawia widza i mimo wszystko wzbudza sympatię. Snipes gra praktycznie siebie: zuchwałego, pyszałkowatego twardziela, który zawsze pakuje się w kłopoty. Na ekranie podpadł wampirom, a w prawdziwym życiu amerykańskiemu urzędowi podatkowemu i spędził kilka lat w wiezieniu.

CZYTAJ TAKŻE: Antybohaterowie – dlaczego są popularni.

14. Desperado


„You know, it’s easier to pull the trigger than play guitar. Easier to destroy than to create.”

desperadoKiedy dorastałem to katowałem ten film na VHS niemiłosiernie, no bo czemu nie. Reżyserem i scenarzystą był Robert Rodriguez, para głównych bohaterów to Antonio Banderas i zjawiskowa Slama Hayek, do tego epizodyczna rola Quentina Tarantino oraz Steve Buscemi jako personifikacja sumienia głównego bohatera. Film jest przykładem tego jak amerykańcy widzowie bardzo nie lubią czytać napisów w kinie. W 1992 roku Rogrigeuz nakręcił filmik El mariachi czyli kariera klezmera. Film kosztował 7000$ a zarobił 2 miliony. Producenci stwierdzili, że szanse na jeszcze większy zysk daje nakręcenie filmu z anglojęzycznymi aktorami niż dodanie napisów. I w taki sposób powstał Desperado.

Historia ulicznego grajka mszczącego się za wyrządzoną krzywdę jest prosta jak gryf gitary. Sposób w jaki jest opowiadana robi tutaj różnicę. Film był kręcony z budżetem 7 milionów dolarów, jak na Hollywood to są jakieś grosze. Ci sami kaskaderzy byli wykorzystywani wielokrotnie w jednej scenie, taniość wylewa się z ekranu. Jednak to nie przeszkadza. Ona tworzy klimat filmu. Obleśne toalety, zapyziałe bary dodają autentyzmu całemu zamieszaniu. Cudowna jest w filmie muzyka. Jeżeli nigdy nie widzieliście tego filmu, to jak najszybciej musicie to nadrobić. Naprawdę warto.

13. Speed-niebezpieczna prędkość


” There’s a bomb on a bus. Once the bus goes 50 miles an hour, the bomb is armed. If it drops below 50, it blows up. What do you do? What do you do?”

speed_poster2To się nazywa być urodzonym w czepku. Gdyby nie ta rola, Keanu Reeves nigdy nie zagrałby Neo w Matrixie. Przed rolą w Speed, był on znany z ról w komediach, dramatach lub produkcjach niezależnych oraz z filmu Na fali. Właśnie w tamtej produkcji zobaczył go reżyser Jan de Bont. I zdecydował się go obsadzić w roli Jacka Travena. Po tej roli mógł wybierać co chce grać. Od tamtej pory, moim zdaniem robi to bardzo rozsądnie. Ale wracajmy do autobusu. Szalony terrorysta umieszcza w autobusie bombę, jeżeli prędkość spadnie poniżej 50 mil na godzinę czyli 80km/h to nastąpi eksplozja. Jedynymi ludźmi, którzy są w stanie powstrzymać szaleńca i autobus jest nietypowa para: policjant, z którym szaleniec prowadzi dziwaczną grę, oraz przypadkowa pasażerka, która straciła prawo jazdy za zbyt szybką prędkość.

Reszta to tak naprawdę już legenda. Reeves i Sandra Bullock wjechali autobusem do pierwszej ligi aktorów Hollywood, a film z miejsca stał się klasyką. Każda scena jest pełna emocji, czuć prędkość, akcja na chwilę nie ustaje. Autobus, metro, samolot czego tutaj nie ma. Chemia między głównymi bohaterami jest prawdziwa, są sympatyczni, dobrze się na nich patrzy. Pewnie, że nie jest to film doskonały, żaden nie jest, ale jest sprawnie zrealizowany i po seansie nie żałujemy, że go obejrzeliśmy.


Pages ( 3 of 7 ): « Poprzednia 12 3 4567Następna »

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 1 = 10

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.