herozone

blog o komiksach i superbohaterach

ZESTAWIENIA

15 najpotężniejszych Jedi w galaktyce


O dominację w galaktyce daleko, daleko stąd walczy dobro i zło. Każda ze stron ma swoich wojowników, rycerzy Jedi lub Sithów. Jedi są strażnikami porządku, dbają o zachowanie równowagi Mocy. Przez tysiąclecia istnienia zakonu przewinęło się bardzo wielu rycerzy. Niektórzy z nich przeszli do legendy i są postaciami na wpół mitycznymi. Świat Gwiezdnych wojen dzielimy na kanoniczne opowieści, i tak zwane legendy. Kanon dotyczy wydarzeń dziejących się między epizodem pierwszym a dziewiątym, legendy wszystko przed i wszystko po.

Poprzez te wszystkie tysiące lat pojawiło się kilku wyjątkowych mistrzów Jedi, ale kto jest najpotężniejszym rycerzem zakonu? Dzisiaj postaram się dokonać obiektywnej oceny i przedstawić 15 najpotężniejszych Jedi, zarówno pojawiających się w kanonie, jak i poza nim. Bez zbędnych wstępów zaczynamy.

15. Ben Solo


Syn Hana Solo i Lei Organy, pierwotnie uczeń w Nowym Zakonie Jedi stworzonym przez jego wujka Luke’a po pokonaniu Imperium. Później zmanipulowany przez mistrza Snoke’a służy ciemnej stronie mocy, ale nie jest Sithem. Jest mocno połączony z mocą ze względu na swoje pochodzenie. Jednak coś pcha go w stronę ciemnej strony, chłopak sfiksował na punkcie swojego słynnego dziadka i nawet sprawił sobie podobny kask. Jest bardzo emocjonalnie niezrównoważony, nie do końca potrafi balansować moc. Kieruje się emocjami tak jak jego dziadek. Aby odciąć się od swojej rodziny, przyjmuje imię Kylo Ren. Do końca nie jest zdecydowany, po której stronie chce stać. Jego moc jest nieokiełznana, ponieważ nie dokończył szkolenia u Luka Skywalkera. Pomimo to jest w stanie zatrzymać siłą woli strzał z blastera i walczyć z kilkoma przeciwnikami naraz.

Nie wiemy jeszcze jak zakończy się jego historia, w Ostatnim Jedi widzieliśmy jego wahania, z jednej strony chce kontynuować dzieło dziadka. Z drugiej pomaga Rei, gdy ta jest w niebezpieczeństwie. Ben jest ciekawą postacią i fajnie ogląda się go na ekranie, nawet bez efektownego kasku. No i ten jego świetlny miecz jest świetny. Choć sam Ben przypomina trochę rozpieszczonego nastolatka, który buntuje się przeciwko swoim rodzicom i zaczyna ubierać się na czarno.

14. Mara Jade Skywalker


Oto pierwsza z postaci z tak zwanych legend. Mara Jade to bardzo interesująca postać. Krótko po urodzeniu została zabrana rodzicom przez Palpatine’a, który następnie szkolił ją w posługiwaniu się mocą, w walce oraz w posługiwaniu się bronią. W wieku 16 lat została osobistą tajną agentką Imperatora, wykonywała tajne misje na jego zlecenie. Jedną z misji mało być zabicie Luka Skywalkera, podczas jego pobytu u Jabby Hutta. Po wielu perypetiach przechodzi na jasną stronę i zostaje żoną Luka. Urodziła syna, któremu nadano imię Ben, ku czci Obi One’a.

Jej trening prowadzony przez Kyle’a Katarna w połączeniu z umiejętnościami, które już posiadała, sprawił, iż była niebezpiecznym przeciwnikiem dla każdego. W walce stosowała każdy chwyt, jeżeli tylko miało jej to pomóc wygrać. Do każdego starcia podchodziła zawsze przygotowana, miała kilka wariantów w rękawie na wypadek, gdyby pierwotny plan się nie powiódł. Radziła sobie z każdym rodzajem broni i potrafiła także w niewielkim zakresie korzystać z mocy.

13. Kyle Katarn


Kyle pojawił się w 1995 roku wraz z premierą gry Star Wars: Dark Forces. Później pojawiał się w wielu innych grach i książkach z rozszerzonego uniwersum. Jest to były oficer Imperium, który zostaje najemnikiem i pracuje dla rebeliantów. W końcu zostaje mistrzem Jedi, jednym z najbardziej zaufanych przyjaciół Luka Skywalkera w jego Nowym Zakonie Jedi. Jego styl walki jest taki sam jak Luke’a, w walce zawsze kierował się zimną kalkulacją i logiką. Dzięki czemu odniósł wiele znaczących zwycięstw.

Był wyśmienitym mistrzem walki mieczem, do mistrzostwa opanował panowanie nad jasną i ciemną stroną mocy. Jego długoletnie doświadczenie uczyniło z niego doskonałego trenera i nauczyciela dla potężnych a jeszcze niewyedukowanych Jedi.

12. Kit Fisto


Jeden z najbardziej walecznych Jedi z prequeli. Pochodził z oceanicznej planety i znakomicie czuł się w wodzie. Jego miecz świetlny posiadał specjalne kryształy, które pozwalały mu walczyć pod wodą. Jego doświadczenie i zasługi sprawiły, iż został mianowany generałem rebelii podczas wojny klonów. Dzięki swym mackom na głowie potrafił wczuwać się w stan emocjonalny innych. Był mistrzem miecza świetlnego, wspaniale walczył pod wodą oraz ćwiczył swój umysł, by w trakcie walki kontrolować wodę.

Jego mistrzem był Yoda, to pod jego okiem stał się wyśmienitym rycerzem Jedi oraz członkiem Najwyższej Rady. Był to bardzo rozsądny i zdyscyplinowany wojownik, ale potrafił także docenić przyjemności życia, związany był z inną Jedi Aaylą Securą, pomimo iż kodeks tego zakazywał. Był wesoły i do wielu spraw podchodził z humorem.

11. Nomi Sunrise


Najbardziej utytułowana kobieta Jedi w historii, w czasach starej republiki pełniła funkcję Wielkiego Mistrza Zakonu. Doprowadziła do jego odnowy, a jej dziedzictwo przetrwało tysiące lat. W dużym stopniu przyczyniła się do zakończenia wojny Z Sithami. A wcale nie zanosiło się, że zostanie Jedi. Poznała młodego, miłego faceta, pobrali się i żyli szczęśliwie. Do czasu. Podczas jednej z podróży służbowych męża zostali napadnięci przez bandytów, jej mąż został zabity, a ona w geście rozpaczy chwyciła jego miecz świetlny i zabiła kilku z bandytów, reszta uciekła. Ostatnim życzeniem jej męża było, aby to ona kontynuowała naukę jako Jedi.

Udanie łączyła  naukę z byciem matką. Trenowała, walczyła i osiągnęła tytuł najpotężniejszej kobiety Jedi. Trenowało ją łącznie trzech mistrzów, a ona sama była mistrzem dla swojej córki. A jej czyny były tak głośne, że tworzono o niej poematy.

10. Plo Koon


Plo Koon to jeden z najlepszych pilotów wśród Jedi. Uwielbiał ryzykowne misje i walki na miecze, ponieważ władał nim doskonale. A miał dużo okazji, by to udowodnić, bo często sprawiedliwość, oznaczała dla niego, że ktoś musi pożegnać się z życiem lub kończynami. Był dożywotnim członkiem Rady Jedi, generałem w czasie Wojny Klonów, zginął podczas słynnego Rozkazu 66. Dzięki swoim  zasługom uznawany by za Bohatera Republiki. Nie godził się na żadne kompromisy i nie uznawał półśrodków.

Miał zdolności telepatyczne, potrafił za pomocą Mocy kontrolować pogodę, potrafił tworzyć małe wiry powietrza lub zamrażać małe zbiorniki wodne. Maska na twarzy chroni go przed tlenem, ponieważ dla jego rasy jest on trujący, natomiast gogle chronią jego oczy przed wyparowaniem.

9. Ki-Adi-Mundi


Jeden z generałów Jedi podczas Wojny Klonów. Był bardzo szanowany przez innych rycerzy, był jedynym członkiem Rady, który w momencie zasiadania nie był jeszcze Mistrzem. Stało się tak ze względu na jego wyważone opinie i trzeźwe spojrzenie na ważne sprawy. Kolejnym przykładem wyjątkowego traktowania, była zgoda Rady na posiadanie 5 żon. Jedi nie wolno było mieć małżonków, jednak ze względu na niski przyrost naturalny jego rasy, w jego przypadku zrobiono wyjątek. Był ojcem siódemkdzieci, jednak ani z nimi, ani z żonami nie utrzymywał kontaktu.

Był prawdziwym żołnierzem, zawsze w ogniu walki, zawsze w pierwszej linii. Często z tego powodu ryzykował swoim życiem, jednak dzięki swoim ogromnym umiejętnością zawsze wychodził z nich obronną ręką. Po śmierci całej swojej rodziny jeszcze bardziej był oddany sprawie i przeprowadzał liczne ataki na obozy wroga. Wysoką pozycję na liście zawdzięcza temu, że był sprawnym żołnierzem, wyśmienitym strategiem i jako jedyny Jedi trening rozpoczął w późniejszym niż zazwyczaj wieku.

8. Revan


 

Bohater gier Knights of the Old Republic, których akcja dzieje się wiele tysięcy lat przed filmową sagą. Jego podejście do tematu mocy jest raczej skomplikowane. Był rycerzem Jedi, jednak ciemna strona mocy fascynowała go także. Lista jego zdolności jest długa i imponująca. Uchodził za najlepszego stratega swoich czasów, najbardziej waleczne rasy w galaktyce darzyły do wielkim szacunkiem. Był także wyśmienitym wojownikiem, znał wiele języków, znał się na naprawach wszelkich sprzętów i brał udział w wyścigach ścigaczy. Dlatego porównywany jest z Lordem Vaderem.

Jest on bardzo skomplikowaną postacią, najpierw jest rycerzem Jedi, potem staje się potężnym Lordem Sithem, by na koniec znowu przejść na jasną stronę mocy. Jest także bardzo charyzmatyczny, podwładni go słuchali, a wrogowie bali się i darzyli szacunkiem. Na długie lata pozostawił po sobie dziedzictwo, zarówno po stronie Jedi, jak i Sithów.

7. Jacen Solo


W niekanonicznych wersjach dalszych losów bohaterów oryginalnej trylogii Leia i Han mieli trójkę dzieci.  Bliźniaki Jacena i Jainę oraz młodszego o rok Anakina. Starsze rodzeństwo trenowało pod okiem wujka Luke’a. Jaina skupiła się bardziej na byciu pilotem, a Jacen poświęcił się badaniu mocy. Podróżował po galaktyce i pogłębiał swoją wiedzę o jasnej i ciemnej stronie mocy. Po przejściu na ciemną stronę mocy zabija Marę Jade, czyli żonę Luke’a i obwołuje się wielkim Lordem Sithów, przyjmując imię Cadeus.

Jak widać, czy to w kanonie, czy poza nim synowie Hana i Lei nie mają szczęśliwego życia. Ben Solo jak i Jacen, żyją w cieniu swojego dziadka i chcą pokazać, że są warci jego dziedzictwa. Obaj zaczynają trening pod okiem Luka, by później przejść na ciemną stronę. Obaj są tragicznymi postaciami, jednak Jacen jest bardziej zdolnym i lepiej rozumie Moc.

6. Mace Windu


Od czego by tu zacząć?  Mistrz zakonu, twórca własnego stylu walki wykorzystującego ciemną stronę mocy. W bitwie na Genosis dowodził atakiem Jedi, pokonał Jango Fetta. Jeden z najbardziej onieśmielających Jedi, pewny siebie i swoich umiejętności, ale nie był nigdy pyszałkowaty. Do końca walczył o słuszną sprawę, oddał życie próbując aresztować Palpatine’a. Anakin odciął mu rękę, a kanclerz dokończył dzieła, wyrzucając go przez okno przy użyciu mocy.

Był to Jedi całkowicie oddany sprawie, o którą walczył. Pozostali rycerze Zakonu bardzo go szanowali. Często podczas debat Rady decydujący głos należał do niego lub Yody, który był jego mistrzem. Nie ma się czemu dziwić, kto sprzeciwi się Samuelowi L. Jacksonowi?

5. Hrabia Dooku


Co prawda Dooku to Sith, ale zanim tak się stało był potężnym Jedi. Był jednym z nielicznych, którzy w walce byli w stanie pokonać Mace Windu. Na ciemną stronę przeszedł, ponieważ stracił wiarę w Republikę. W młodości jego mistrzem był Yoda, a sam szkolił Qui-Gon Jinna. Po wielu latach spędzonych w służbie Republiki doszedł to wnioski, że jest to bardzo skorumpowany system, a rycerze Jedi nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa. Jego zdaniem tylko Sithowie i ciemna strona Mocy jest jedynym i słusznym rozwiązaniem problemów Republiki.

O jego umiejętnościach walki mieczem świadczy fakt, iż pokonał nie tylko mistrza Windu, ale także dwa razy Obi One’a. Oraz wiele razy skutecznie bronił się przed wspólnymi atakami Anakina i Kenobiego.

4. Obi Wan Kenobi


To prawdziwa legenda Zakonu Jedi. Mentor dwóch pokoleń Skywalkerów, wyśmienity dyplomata i wszechstronny fechtmistrz. To jaką ważną postacią w świecie Gwiezdnych Wojen jest Obi Wan, może świadczyć fakt, że i w kanonie i poza nim dzieciom głównych bohaterów nadawano imię na jego cześć. Nie można zapominać, że był  pierwszym od ponad 1000 lat Jedi, który pokonał w pojedynku Sitha.  Po tym jak Anakin przeszedł na ciemną stronę, także jego pokonał.

Po wielu latach został mentorem syna Anakina-Luka nie ujawniając mu jednak całej prawdy o jego pochodzeniu i rodzicach. Ponowna konfrontacja z Vaderem była jego ostatnią walką i połączył się z Mocą.

3. Anakin Skywalker


Gdyby nie gorący temperament tego Jedi i jego niepohamowana ambicja, z pewnością historia Republiki wyglądałaby zupełnie inaczej. Anakin pod skrzydłami Obi Wan’a był na dobrej drodze, by stać się jednym z najznakomitszych Jedi. Jego opanowanie mocy i umiejętności w walce równały się tylko jego arogancji i przekonaniu o swojej wyższości. No i do tego dał się uwieść ciemnej stronie Mocy. Zawsze kierował się najpierw emocjami, a potem rozumem. To była jego największa przewina jako rycerza Jedi.

Na pewno jest to postać tragiczna, jednak na jego obronę trzeba powiedzieć, że w pełni zasługiwał na tytuł Mistrza, a Rada odmówiła mu tego zaszczytu ze względu na jego porywczy charakter. To sprawiło, że ostatecznie przeszedł na ciemną stronę, przyłączył się do kanclerza i przybrał legendarne już imię Lord Vader.

2.Yoda


Yoda był Wielkim Mistrzem Rady Jedi. Posiadał wielką mądrość, ogromne doświadczenie i był niedościgniony w walce mieczem świetlnym. Pomimo mistrzowskiego opanowanie stylów walki skupił się na przekazywaniu swojej wiedzy kolejnym pokoleniom padawanów. Każdemu chętnie służył pomocą, radą czy wskazówką. Po klęsce zakonu ukrywał się na odległej planecie, gdzie odnalazł go młody Luke.

Yoda ponownie zajął się treningiem i nauką swojego, jak się okazało ostatniego ucznia. Przekazał mu swoją całą wiedzę czując jak ważnym dla Jedi będzie jego podopieczny. Zanim połączył się z Mocą, zdołał pokazać Lukowi jej potęgę i jak z niej korzystać. Bez jego wskazówek Skywalker nigdy nie stałby się tak potężnym Jedi.

1. Luke Skywalker


Nie ma chyba wątpliwości, że Jedi, który pokonał samego Imperatora, przywrócił jasnej stronie Anakina i doprowadził do zapanowania pokoju w galaktyce jest najpotężniejszym Jedi. Od dziecka interesował się techniką i lubił majsterkować, był znakomitym pilotem, szermierzem oraz do mistrzostwa opanował kontrolowanie Mocy. Po zakończeniu galaktycznej wojny zakłada Nowy Zakon Jedi i zostaje jego Wielkim Mistrzem.

Jego przemiana ze zwykłego wiejskiego chłopca w wyśmienitego rycerza jest niesamowita. Pokonał wiele przeszkód na swojej drodze. A Moc stała się jego największą bronią. Bez wątpienia zasługuje na pierwsze miejsce.

Tak prezentuje się moja lista. A czy wy macie swojego ulubionego rycerza Jedi? Jeżeli tak zapraszam do udziału w ankiecie.

Kto waszym zdaniem jest najpotężniejszym Jedi w historii galaktyki?

 • Yoda (32%, 6 Votes)
 • Luke Skywalker (21%, 4 Votes)
 • Anakin Skywalker (21%, 4 Votes)
 • Obi Wan Kenobi (11%, 2 Votes)
 • Revan (5%, 1 Votes)
 • Ben Solo (5%, 1 Votes)
 • Hrabia Dooku (5%, 1 Votes)
 • Mara Jade Skywalker (0%, 0 Votes)
 • Kyle Katarn (0%, 0 Votes)
 • Kit Fisto (0%, 0 Votes)
 • Nomi Sunrise (0%, 0 Votes)
 • Plo Koon (0%, 0 Votes)
 • Ki-Adi-Mundi (0%, 0 Votes)
 • Jacen Solo (0%, 0 Votes)
 • Mace Windu (0%, 0 Votes)

Total Voters: 18

Loading ... Loading ...

 

 

 


LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + = 24

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.